Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Clar ca exemplul e prost. E dor asa, pt imagine...

Eu sincer nu prea am inteles chestia asta cu pumnul in loc de stransul mainii. Prin piele oricum nu se transmite, iaar daca omul a stranutat peste maini si nu s-a slapat apoi, iar cel care il atinge nu se spala si pune mana la nas sau la gura, e cam acelasi lucru, parerea mea.

Pai tocmai asta e, ca tot ce e aratat in fotografia aia e gresit - copiii ingramaditi, cu masca pusa aiurea sau fara si faptul ca saluta cu pumnul. Ar fi fost buna de servit ca model pentru un afis: "ASA NU! Descoperiti care sint erorile in gestiunea crizei sanitare". Imi pare rau, n-am reusit sa regasesc poza, ca o postam aici.

 

Problema e ca fotografia nu a fost publicata pt polemica, cel care a luat-o probabil nici nu a realizat ce e gresit, era facuta pt a ilustra popularitatea lui Macron in vizita intr-o scoala primara in prima zi de dupa vacanta. Daca ar fi posibila o paralela, e ca o poza a lui Ceausescu infasurat in haine de blana, inconjurat de pionieri in uniforma (ceea ce lumea vedea nu era popularitatea lui Ceasca, ci felul in care erau chinuiti si tinuti in frig copiii aia).

 

Oricum, felul in care comunica guvernul imi aduce aminte din ce in ce mai mult de perioada comunista: la 20 000 cazuri/zi eram pe un "platou inalt", dar totul era ok, n-a vrut Macron lockdown total. Acuma la 30 000 sintem tot pe un "platou inalt" dar se vorbeste de deschiderea restaurantelor, cinematografelor, etc! Sintem pe locul 4 in lume ca numar de cazuri, dar in nici un caz nu se pomeneste de asta la televizor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Macron are antecedente, anul trecut în plină pandemie dădea mâna cu diverși oficiali, parcă așa a luat și covid, nu? ( dacă nu mă înșel și îl confund).

 

Aici ne salutăm cu coatele.

Atita s-a tot spus ca nu trebuie tusit, stranutat, etc in palma, ci in cot, incit nu mi se pare (mai) igienic felul asta de salut.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Am fost in Bucuresti si a fost atat de ireal sa vad terasele pline, magazinele deschise, multa lume la mall...

Dar in general mi s-a parut ca lumea respecta regulile. In Romania se poarta masca si pe strada si asta mi se pare foarte OK. In magazine, lumea poarta masca si distanta - nu am vazut pe nimeni in supermarket fara masca.

 

Ieri am revenit in Olanda am fost la supermarket - erau multi fara masca ... mi se parea scandalos ca erau lasati sa intre...

 

Maine se dechid terasele aici ... lumea nu mai rezista. Cifrele nu sunt foarte pozitive insa am inteles ca a spus primul ministru al Olandei ca - e nevoie de curaj pentru a relua viata. Si asumare. Altfel nu se poate.

 

Azi e ziua regelui. E sarbatoare mare in Olanda. Bineinteles ca studentii se ingramadesc in parcuri si tocmai am auzit ca s-a inchis parcul central din Amsterdam .... ca sa nu mai intre public si ca ... in Rotterdam in parcul central - politia intra cu caini si tunuri de apa ca sa ii scoata pe studenti (asta tocmai mi-a spus baiatul meu care este acolo)

 

E soare, e sarbatoare... si nici in parc nu au voie. [batcap]

De-ale pandemiei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne salutam cu pumnul, asa facem de la inceputul pandemiei. Nu am luat covid, desi al meu sot a fost de cateva ori cu persoane testate pozitiv. Noi oricum ne spalam pe maini si inainte de pandemie, e ceva normal. 

 

Aici au voie sa se vada (privat) 10 persoane in interior si 15 in exterior; asta din aprilie, cand a fost Pastele aici. Au deschis terasele restaurantelor pe 19 aprilie, 4 persoane la o masa, cu distanta. In magazine masca, cu  nr limitat de persoane in functie de suprafata magazinului. 

 

Tot pe 19 aprilie au redeschis si centrele de fitness, cinematografele, muzeele...dar au voie doar 50 de persoane in interior...in exterior 100...mastile sunt obligatorii si in spatiile publice, la exterior, unde nu se poate pastra distanta. Dar multe persoane le poarta oricum.  

 

Cazurile incep sa scada, desi masurile nu sunt drastice. Aici e important nr celor vaccinati (pana acum cei peste 65 ani si din grupele de risc sunt in mare parte vaccinati),  spitalizati si de la terapie intensiva. 

Ca procent, 27% (din totalul populatiei) sunt vaccinati, pana la sf.lunii iulie se pot vaccina toti cei care vor. 

 

Frizeriile si saloanele de cosmetica sunt deschise de anul trecut, din mai. Partiile au fost si ele deschise si nu au fost probleme, asta pt ca au avut un nr limitat de turisti, iar restaurantele au fost inchise.

 

Scolile sunt deschise de anul trecut, din iunie. Din decembrie si pana pe 19 aprilie au avut cursuri online doar facultatile. 

 

Dar sunt si la noi oi negre, ca peste tot. In weekend a fost intr-un oras o demonstratie anticovid, cu 4000 persoane  [zirea]  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi primim din aprilie 5 teste rapide gratuite lunar; le luam de la farmacie, cu cardul de sanatate. Sfatul este sa ne testam inainte de a ne vedem cu familia/prietenii. 

 

Azi au fost 2100 de cazuri noi, la 24mii teste; se testeaza mult, de-aia si nr mare de cazuri. Rata de incidenta pt 14 zile este de 318 (a inceput sa scada); factorul  de reproductie este de 1.04 (am avut 1.14). 

 

Germania calculeaza rata de incidenta pt 7 zile, restul tarilor pt 14 zile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca toata lumea se spala pe mâini și înainte de pandemie, e ceva normal. 

 

De cand a inceput pandemia noi ne salutăm doar verbal sau daca suntem la distanță,  pe strada etc, doar dam din cap . Adică nu ne mai atingem deloc, nici cu pumnul si nici cu cotul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu nu vad de cesa te atingi cu pumnul.,ori pumnul ori mana e tot una .

 

Am fost la cumparat haine, incaltaminte, si am realizar ca m-am dezobisnuit si nici nu imi  mai place. Vineri , cand am fost noi, nu era aglomerat deloc, dar ca oferta am observat ca nu mai e ce a fost odata, lucruri putine, magazine inchise.Am gasit genti Longchampe cu £25 , inainte le luam cu 80. Piata pare in stagnare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa gasesc fotografia de care vorbeam:

 

d3ab81a_5675302-01-06.jpg

E din categoria "Fac ce zice popa, nu ce face". Cu colegii ne salutam verbal, n-am mai dat mina cu cineva de anul trecut din martie. Salutul cu pumnul, cotul sau piciorul mi se par anecdotice, in afara de tineri (si de Macron!) n-am auzit/vazut pe nimeni s-o faca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O satira haioasa la radio, la francezi.

Regula e, ca daca te duci la pescuit, poti depasi 10 km distanta de la domiciliu. Si tipul facea bascalie, cum are unditele, rame si vreo trei pesti de o saptamana in portbagaj  [:-)))] se plimba cu ele, ca dovada daca il prinde politia, el a fost  la peste.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...