Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marox, ai dreptate, salutul cu cotul sau cu piciorul e practicat de tineri sau între profesor și elev. Cu pumnul nu am văzut pe aici, dar se practica înainte de pandemie între amici, ca fiind mai igienic decât datul mâinii.

 

Adulții se salută de la distanță.

 

Ați văzut câte îmbrățișări ( pupături parcă n-am văzut) la Oscaruri? Au toți teste negative, știu. Dar tot pare ciudat să-i vezi așa, fără mască și atingându-se.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar ca exemplul e prost. E dor asa, pt imagine...

Eu sincer nu prea am inteles chestia asta cu pumnul in loc de stransul mainii. Prin piele oricum nu se transmite, iaar daca omul a stranutat peste maini si nu s-a slapat apoi, iar cel care il atinge nu se spala si pune mana la nas sau la gura, e cam acelasi lucru, parerea mea.

Salutul cu pumnul limiteaza schimbul de bacterii. Sunt studii ample in sensul asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, francezii sint foarte pupaciosi de felul lor. Salutul cu pupat pe obraz, in functie de regiune, de 2-3-4 ori, e o institutie nationala. Ori, cind s-a spus anul trecut ca nu mai trebuie sa ne pupam si sa dam mina, inclusiv pumnul, cotul (si s-a repetat de foarte multe ori ca sa ne intre bine in cap tuturor), ne-am resemnat. Astfel ca acuma, cind vezi cum "unii" de sus nu respecta regulile, pe care ei insisi le-au impus, te cam simti luat de fraier.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O colega imi povestea ce-a patit o damna de la noi din sat. Era insarcinata cu al 3lea sau al 4lea copil, trebuia sa nasca pe 7 aprilie. Una din copile, scolarizata in primara, s-a imbolnavit de Covid (aici sint scolile deschise...onorat ministrul a zis ca boala nu se ia de la scoala) si i-a dat boala si mamei. Care, din nefericire, a dezvoltat o forma grava.

 

A fost spitalizata cu plaminii atinsi la 80%. A fost pusa pe oxigen si bagata in coma artificiala. Copilul a fost scos prin cezariana (aceasta era prevazuta din cauza nasterilor de dinainte) in timp ce ea era in continuare in coma. Au trezit-o la 2 zile dupa nastere, baietelul, perfect sanatos, plecase deja acasa. Mama a fost foarte socata, pe linga faptul ca fizic nu se mai putea tine pe picioare, ametea si era paralizata pe partea stinga. Din fericire, a recuperat bine si a putut sa se intoarca acasa acum o saptamina. Si mai din fericire, tatal nu a fost contaminat si a putut sa se ocupe de ceilalti copii si de bebelus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...