Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Daca te imbolnavesti "faci COVID" exista sanse reale sa te reinfectezi. Poti avea orice forma posibila de la una lejera asimptomatica pana la deces. 

Sunt deja intalnite toate aceste cazuri.

 

Daca asa se raspunde sa nu mai miram de ce nu are succes vaccinarea !  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

covid este un virus dragalas de felul lui (ironie, da?), se poate ramifica in diverse tulpini/variante, ca altoiul.

 

faptul ca faci covid o data nu inseamna ca nu te poti reinfecta.

 

faptul ca te vaccinezi nu inseamna ca nu poti lua covid si face o forma de covid. poti lua covid si face covid si intre prima si a doua doza, si dupa incheierea schemei de vaccinare.

 

forma facuta poate varia de la usoara la ATI si deces, da.

Astea sunt asa din categoria "daca...".Folosite foarte des de antivaxeri...

 

Cert este ca vaccinarea impiedica transmiterea virsului si deci mutarea lui.Prin vaccinarea a peste 70% din populatie, avem sansa ca virusul sa se stinga in citiva ani.

 

Acum sigur pui singur in balanta ce ne dorim, nu numai pentru noi, dar mai ales pentru copii nostri,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a primit programare  la medicul d efamilie, pentru vaccin, vineri la ora 11 primeste prima doza de Pfizer si tot atunci i se face programare pentru rapel.

 

Deci am facut un pas spre o perioada urmatoare cu mai putin stres...sa speram ca nu va avea efecte puternice la vaccinare.

Ma citez singura...sotul a primit ieri si prin platforma programare la vaccinare, sigur e mai tirziu decit cea de la medicul de faamilie, va incerca astazi sa anuleze vaccinarea prin platforma.

 

La noi au inceput sa se miste cu vaccinarea, livrarea in cantitate mai mare a vaccinului, isi face simtita prezenza.

 

De asemenea priorizarile vor fi ridicare din iunie(desi multi spun ca s eva intimpl deja din mai) ceea ce inseamna ca se vor vaccina toti doritorii, indiferent de virsta.

 

Conform unor calcule-bazate pe actualul ritm de furnizare/primire a vaccinului , pe baza dorintei exprimate de a se vaccina si pe ritmul din ultimele ziel, se preconizeaza ca pina la jumatate lui iulie , toti doritorii sa fie vaccinati(undeva la peste 70 %).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania incidenta se calculeaza la 7 zile, in restul tarilor la 14 zile. E acelasi lucru? am vazut landuri care au si 370 pe 7 zile. 

 

La nr de cazuri noi in ultimile 14 zile, India e pe primul loc cu 2.4 milioane, Germania pe 8 cu 260mii. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania incidenta se calculeaza la 7 zile, in restul tarilor la 14 zile. E acelasi lucru? am vazut landuri care au si 370 pe 7 zile. 

 

La nr de cazuri noi in ultimile 14 zile, India e pe primul lo cu 2.4 milioane, Germania pe 8 cu 260mii. 

 

Si in Franta tot la 7 zile se calculeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania incidenta se calculeaza la 7 zile, in restul tarilor la 14 zile. E acelasi lucru? am vazut landuri care au si 370 pe 7 zile. 

 

La nr de cazuri noi in ultimile 14 zile, India e pe primul lo cu 2.4 milioane, Germania pe 8 cu 260mii. 

 

Unde te uiti tu la statisticile astea? Care-s landurile alea unde incidenta e asa mare? In Bayern, incidenta in ultimile 7 zile e 165,32. Din cate stiu eu, Bayern  a fost cel mai afectat pe intreaga perioada a pandemiei, de aceea aici au fost si sunt inca cele mai stricte interdictii.

Uite aici statistici pe Bayern, foarte detaliate si foarte exacte:

https://www.lgl.bayern.de/gesundheit/infektionsschutz/infektionskrankheiten_a_z/coronavirus/karte_coronavirus/index.htm

Uite aici statisticile pe Intreaga Germanie unde incidenta e de 155, iar numarul de cazuri noi in ultimile 7 zile e 128 799:

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Fallzahlen.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania incidenta se calculeaza la 7 zile, in restul tarilor la 14 zile. E acelasi lucru? am vazut landuri care au si 370 pe 7 zile.

 

.

Nu stiu de unde e statistica. In Germania e 170

In Bw e peste 100, cel mai scazut in regiunea Freiburg. Nu se stie din ce motiv si cum au reusit.

 

https://www.zdf.de/nachrichten/heute/coronavirus-ausbreitung-infografiken-102.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de unde e statistica. In Germania e 170

In Bw e peste 100, cel mai scazut in regiunea Freiburg. Nu se stie din ce motiv si cum au reusit.

 

https://www.zdf.de/nachrichten/heute/coronavirus-ausbreitung-infografiken-102.html

Incidenta  e si mai mica decat 170, am modificat mesajul anterior si am pus link cu site oficial al Robert Koch Institut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...