Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

Aici am vazut : 

 

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/1178610/umfrage/corona-risikogebiete-deutschland/

 

De-aia m-am si mirat cand am vazut 373, pt ca stiam ca in Germania e mai mica rata.

 

Intrebarea mea : rata pt 14 zile e aceeasi ca cea pt 7 zile? 

 

Romania cand actualizeaza lista tarilor de risc ia in considerare rata pt 14 zile. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pt Elvetia gasiti aici datele; e site-ul oficial al Ministerului Sanatatii : 

 

https://www.covid19.admin.ch/en/overview

 

Vad ca rata a inceput sa scada in ultimile zile. La noi oricum nu se ia in considerare doar nr de cazuri noi sau rata de incidenta, important e si nr vaccinurilor, nr celor spitalizati, nr deceselor.

 

De ieri la noi in canton au dat drumul la programari pt cei intre 50 si 64 ani  sunt 3 grupe in categoria asta; sotul meu se incadreaza aici...numai ca e primul venit, primul servit...si locuri aseara nu mai erau in nici un centru din cele 11...dar am insistat si am tot butonat pana i-am gasit azi loc...numai ca are un curs si nu a putut merge...asa ca am anulat de dimineata, iar dupa i-am gasit loc pe 11 mai, cu rapel pe 8 iunie..aici rapelul e la 4 saptamani, atat pt Moderna, cat si pt Pfizer...alt vaccin inca nu avem.

 

Sper sa dea drumul si pt categoria : 18-49 (tot 3 grupe)...pt ca pe 16 aprilie au dat drumul pt personalul medical, iar la 12 zile pt cei intre 50 si 64. Numai ca e ca la loto, depinde cat de rapid esti...sau cata rabdare ai la butonat  [alcool] 

 

La noi grupele de risc sunt vaccinate in mare parte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luni se deschid scolile pentru toti copiii in oras la noi. Incidenta azi e 103 /100000 

La noi in familie toti (in afara de soacra care nu vrea si copiii care inca nu au 16 ani, dar imediat ce implinesc varsta se vor vaccina)  avem facute ambele doze de vaccin. La fel si prietenii cu care ne intalnim mai des. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi in regiune, la nemti, au fost cinci zile cu incidenta sub 100.

 

Si partea proasta este ca au inceput sa apara inechitatile, adica tinerii sunt cei mai defavorizati . Pt lucruri banale, cum ar fi cumparaturile , s a dat drumul pt cei vaccinati,dar ei sunt oricum oa coada listei de vaccinare. Ascultam asta la radio, e o asociatie franceza care a pus problema asta in dezbatere.

Sau te testezi, de cate ori pe saptamana sa ajungi sa te testezi pt orice. Personal, ies de la munca dupa ora 17, la 19 e deja couvre feu, deci timpul e destul de limitat. F stresant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am fost in beraria H, din 2019 nu mai fusesem. De unde pana acum nu puteai sa tragi scaunul ca lumea, de inghesuite ce erau mesele, acum departate, lejere, 80% ocupate locurile, la ora 9 fara 10 ne-a rugat sa ne pregatim sa plecam, ca ei la 9 inchid. Una din prietenele cu care eram, venita din Italia, se minuna de libertatea noastra, la ei in zona Milano a fost jale, nici vorba de atmosfera de la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...