Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

E același app folosit pentru track and trace? Parca spuneai ca iti veneau mesaje ca cineva a fost găsit infectat in locuri pe unde ai fost tu. Sau visez?

 

Avem și noi un app asemanator pe care mi l-am Downloadat saptamina trecută dar momentan nu imi arata situația vaccinarii, am înțeles ca din 19 Mai o sa putem vedea asta. Eu am folosit app-ul să-mi comand teste rapide de covid apoi am transmis rezultatul tot prin el. 

Nu, in Romania nu a fost implementat track and trace.

E Registrul National de vaccinari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • Administrators

Va rog sa imi explicati si mie ceva.

In Europa sunt relaxari la greu - in Olanda s-a dat drumul la vacante in Spania si Portugalia (azi am trecut pe langa un birou TUI si lumea astepta sa intre -... de parca nu isi pot face rezervare online...) In Romania toata lumea e la un gratar national... pe plaja si la munte

 

Dar in UK se pune foarte in serios problema virusului cu varianta indiana. Asa ne-au speriat si cu varianta UK a virusului... 

Ce se intampla? De ce toata lumea e euforica in Europa si nu ia in serios varianta indiana?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar in UK se pune foarte in serios problema virusului cu varianta indiana. Asa ne-au speriat si cu varianta UK a virusului... 

Ce se intampla? De ce toata lumea e euforica in Europa si nu ia in serios varianta indiana?

Pai sunt sigura ca Uk a invatat din greselile proprii, de asta si iau in serios varianta indiana.

 

La noi abia de miercuri se mai relaxeaza situatia, Germania e inca in Lockdown-desi incidenta noastra e sub cea a Olandei de exemplu.Relaxari daca indicele de incidenta are aceasi tendinta de scadere ca si pina acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici se primește un cod QR pe telefon ca dovadă de vaccinare. Eu am primit o hârtiuță,, dar și cei vaccinați înainte de o anumită dată, ca mine, vor primi codul, pe email.

Se preconizează utilizarea lui ca pașaport vaccinal, deși nu a fost încă aprobat.

 

La noi.nici o relaxare încă, vor anunța ceva săptămâna asta. Guvernul Quebecului ar intenționa sa deschida terasele si altele, cel al Canadei e mai prudent si avizează că de-abia la toamnă va fi un retur la normalitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt sigura ca Uk a invatat din greselile proprii, de asta si iau in serios varianta indiana.

 

La noi abia de miercuri se mai relaxeaza situatia, Germania e inca in Lockdown-desi incidenta noastra e sub cea a Olandei de exemplu.Relaxari daca indicele de incidenta are aceasi tendinta de scadere ca si pina acum.

Eu nu știu ce greșeli a făcut UK, căci fiecare țara a făcut cum a crezut de cuviință ca e mai bine pentru ea, in funcție de sfaturile oamenilor de știința. De mîine se deschid și la noi restaurantele in interior, am impresia ca și cluburile și barurile, poate și cinemauril și ne vom putea îmbrățișa. Deci da, de mîine continuam relaxarea. Continuam însă și vaccinarea, la un ritm și mai viguros decit pina acum. Vor sa vaccineze 1 milion/zi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu știu ce greșeli a făcut UK, căci fiecare țara a făcut cum a crezut de cuviință ca e mai bine pentru ea, in funcție de sfaturile oamenilor de știința.

M-am referit la perioada de inceput a pandemiei, cind nu au luat masuri gen lockdown,Suedia si Uk au aplicat foarte tirziu masurile de pandemie, Suedia chiar nici nu a apelat la masurile luate in cam toata lumea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am referit la perioada de inceput a pandemiei, cind nu au luat masuri gen lockdown,Suedia si Uk au aplicat foarte tirziu masurile de pandemie, Suedia chiar nici nu a apelat la masurile luate in cam toata lumea.

Noi am intrat in lockdown cu o saptamina mai tirziu decit unele tari europene, nu cred ca am fi avut alt rezultat dacă intram o data cu Germania de exemplu. In schimb din Decembrie am început vaccinarea puternica, lucru care nu s-a intimplat in Germania. Acum avem putine spitalizări datorită vaccinarii nu lockdownului. Vaccinarea e cheia ieșitului din coșmar.

 

Cit despre Suedia, nu cred ca ca ar fi avut un rezultat mai bun dacă intra in lockdown. Cu ce ar fi fost mai cistigati acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...