Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

 

La noi abia de miercuri se mai relaxeaza situatia, Germania e inca in Lockdown-desi incidenta noastra e sub cea a Olandei de exemplu.

Germania nu e in lockdown, din moment ce s au inceput masurile de relaxare. Tara e compusa din 16 bundeslanduri care pot sa decida autonom masuri. In plus, fiecare Kreis poate sa aplice masuri de relaxare, in functie de incidenta.

 

La noi in land, de ex., scoala este hibrid, la coafor te duci cu test, daca e incidenta sub 100 se da drumul la magazine. Piscinele si in general sportul vor sa le deschida, etc

S a dat drumul la turism de cumparaturi pt vecinii elvetieni.

 

La elvetieni se deschid terasele, museele,desi au incidenta mai crescuta decat la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi am intrat in lockdown cu o saptamina mai tirziu decit unele tari europene, nu cred ca am fi avut alt rezultat dacă intram o data cu Germania de exemplu. In schimb din Decembrie am început vaccinarea puternica, lucru care nu s-a intimplat in Germania. Acum avem putine spitalizări datorită vaccinarii nu lockdownului. Vaccinarea e cheia ieșitului din coșmar.

 

Cit despre Suedia, nu cred ca ca ar fi avut un rezultat mai bun dacă intra in lockdown. Cu ce ar fi fost mai cistigati acum?

Pai si voi si Suedia ati avut numarul cel mai mare de morti din cite imi amintesc eu...si aici lockdown-ul isi are importanta lui.

 

Da, sunt de acord ca acum vaccinarea are rolul numarul unu in rata incidentei din Uk, insa lockdown-ul are rolul de a impiedica raspindirea virsuslui, care in perioada post vaccinare a  fost decisiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am intrat in lockdown cu o saptamina mai tirziu decit unele tari europene, nu cred ca am fi avut alt rezultat dacă intram o data cu Germania de exemplu. In schimb din Decembrie am început vaccinarea puternica, lucru care nu s-a intimplat in Germania. Acum avem putine spitalizări datorită vaccinarii nu lockdownului. Vaccinarea e cheia ieșitului din coșmar.

 

Cit despre Suedia, nu cred ca ca ar fi avut un rezultat mai bun dacă intra in lockdown. Cu ce ar fi fost mai cistigati acum?

Pai si voi si Suedia ati avut numarul cel mai mare de morti din cite imi amintesc eu...si aici lockdown-ul isi are importanta lui.

 

Da, sunt de acord ca acum vaccinarea are rolul numarul unu in rata incidentei din Uk, insa lockdown-ul are rolul de a impiedica raspindirea virsuslui, care in perioada post vaccinare a  fost decisiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si voi si Suedia ati avut numarul cel mai mare de morti din cite imi amintesc eu...si aici lockdown-ul isi are importanta lui.

 

Da, sunt de acord ca acum vaccinarea are rolul numarul unu in rata incidentei din Uk, insa lockdown-ul are rolul de a impiedica raspindirea virsuslui, care in perioada post vaccinare a  fost decisiva.

Morții i-am avut in Decembrie, in plin lockdown și tu vorbești de o saptamina din Martie anul trecut! Ce diferența ar fi făcut acea saptamina din Martie? Niciuna. Apoi după ce maștile au devenit obligatorii (tot prin toamna parca) am avut cel mai mare număr de infectați, de unde și morțile aferente.  Nu cred ca acea saptamina din Martie ar fi schimbat rezultatul final. Apoi cum am spus, deciziile s-au luat doar la sfatul medicilor specialiști. Lockdownul e ceva temporar in așteptarea unui leac ce v-a eradica virusul - recte vaccinul. Nu putem sta in lockdown la nesfirsit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata, Suedia are o mortalitate foarte mică fata de o incidența de îmbolnăvire încă ridicată, in Europa. Explicația cred, este ca aici bătrânii de peste 75-80 de ani, cei care dominau la mortalitate, sunt in procent de 92-95% vaccinați. 
 

Puteți vedea datele aici: 

https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic

La noi pe coasta de Vest pe timp de pandemie, de 2 săptămâni câteva spitale din San Diego sunt sub atac cyber ( cum se zice...)și nimic electronic nu funcționează... totul pe hârtie , complet chaos ... încă nu știu daca au plătit recompensa.

 

Si coasta de Est sa nu rămână mai prejos a avut și ei pipeline-ul de benzina sub atac cyber ... au plătit recompensa dar am auzit ca nici pana la sf lunii nu se va reglementa complet situația.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cyber-attackul la pipeline a fost rezolvat. Am citit ieri că "hackerii" guvernului au hackerit adevărații hackeri (din Rusia): au băgat în cont recompensa, apoi au recuperat banii și au blocat toate serverele respectivilor. Deci poți sta liniștită. Cu spitalele nu știu, probabil e opera unor hackeri locali.

Scuze și eu de (răspuns la) off topic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia nu se  tine cont doar de rata de incidenta. La noi grupele vulnerabile (cei peste 65 de ani si cu boli cronice -indiferent de varsta) au fost vaccinate in procent de 70-80%. La spitalizare stam bine, nr de decese este mic (4-5 pe zi).

Si ritmul de vaccinare e important: 14% din populatie este vaccinata cu ambele doze, 40% cu una (3.5 milioane de doze facute la 8.8 mil.locuitori). Copiii intre 12 si 15 ani  se vor putea vaccina dupa vacanta de vara (sf.lunii august). 

 

Fiecare tara are strategia ei si ce se aplica intr-o tara nu tb neaparat sa se aplice in alta. 

 

La noi desi s-au deschis multe in aprilie, cazurile scad. 

 

In iunie se deschid restaurantele si in interior, evenimentele la interior cu max 100 persoane, la exterior cu 300. Din iulie vor sa dea drumul la concerte cu max 3000 persoane, din septembrie cu max 10000.

 

In canton la noi vaccineaza in ritm "alert" (se pot vaccina toti cei peste 16 ani); sotul a avut pe 11 prima doza, fiica-mea pe 14 si eu am maine. Doza a 2a o facem peste 4 saptamani (avem Moderna). 

Dupa prima si a 2a doza descarcam confirmarea de vaccinare (care e in germana, franceza si engleza); cuprinde datele noastre si datele vaccinului (data administrarii, tipul de vaccin si lotul). 

Pe langa asta, avem si stampilele din carnetul international de vaccinare (e facut de WHO, in engleza si franceza). 

Iar din iunie vom avea si covid pass-ul, unde apare vaccinul, daca ai avut covid sau ai test negativ.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...