Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

La francezi s-a luat masura pt terase, parcuri de distractii, restaurante: vaccin, test sau dovada ca ai facut boala.
Mi se pare o lovitura dura data sistemului, acum cand ei se asteptau la relaxari si vine vacanta. Cine pisici se testeaza la doua zile, doar ca sa iasa la o terasa ? (daca nu indeplinesti celelalte doua conditii). 

Plus obligativitatea vaccinului pentru personalul din spitale, pompieri, case batrani. Vor fi si sanctiuni pentru cine nu se vaccineaza.

 

Vaccinarea copiilor in scoli si licee. N am retinut de la ce varsta, parca 12 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am văzut de dimineața regula impusă la francezi .

 

la nemți momentan nu mai cere de 1 sapt test la magazin la terasa . Dar pana Acu câteva zile te testai pt orice .

 

so, testele rapide la nemți sunt gratis și in câteva minute direct din mașina îți ia proba și rezultatul îl Primești pe baza unui QR care e valabil 24 ore. 
copilul meu merge la orchestra și nu îl primește fără . 
in plus copii fac teste rapide luni și joi . Clasele 8-11 singuri cu profi și nu au voie sa își scoată masca pana nu au rezultatul . 
dar copii chit ca nu mai sunt siliți , poarta masca. 
 

cei mici ii testează pediatri. 5-7.

nu știu cum e la aia de la primara . 
in schimb testul pcr dacă e trimis de la dr sau ai un test rapid pozitiv e gratis . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ach da, spuneau ca au luat măsura cu cadrele medicale in urma unei dezbateri . 
Pe de alte parte, noi intram in lockdown total in 16.12 și ieșeam in Iunie din el și francezi relaxau condițiile in ajun de Crăciun . 
dupa cum vedeți, fiecare decide pt el. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alte parte, noi intram in lockdown total in 16.12 și ieșeam in Iunie din el și francezi relaxau condițiile in ajun de Crăciun . 

Nu stiu ,,daca total. Scolile au fost in regim hibrid.

Pe de alta parte, si francezii nu au fost prea relaxati, iar in aprilie s-au inchis scolile si magazinele neesentiale.

 

Ce a fost greu de urmari, regulile astea diferite de la tara la tara. Ai voie sa tranziitezi, ai voie sa mergi la cumparaturi, iti cere test la coafor/magazin, etc. Grrrr.... La unii aveai voie la terase, la altii, nu. 

 

In bw,(cel putin in zona mea)‘ se testeaza copiii si cadrele didactice de doua ori pe saptamana. Masca inca se poarta la interior pt ca au fost cateva cazuri in scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna ca au avut covid si nu au declarat? Adica si-au facut teste rapide sau PCR? Dar stiu ca laboratoarele sunt obligate sa colecteze datele si apoi sa le trimita la DSP in caz de rezultat pozitiv, nu prea ai cum sa scapi de test pozitiv fara DSP.

 

Sau te referi la faptul ca omul a avut simptome specifice si s-a autoizolat, fara test? Atunci nici nu prea poate fi sigur 100% ca a avut covid.

 

In fine, din pura curiozitate intrebam... Sper ca si la noi persoanele vaccinate + cei care au trecut prin boala sa contribuie la o imunizare colectiva. Se pare ca si anticorpii naturali covid tin cam 1 an..

Mutatiile apar din cauza celor care nu sunt vaccinati. Gasesc in ei teren fertil.

 

eu sper ca pana la toamna sa se vaccineze 30%. si cu cei care au avut covid si nu s-au declarat (numai eu cunosc 10 persoane) sa fim macar la limita de jos a imunitatii colective.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vesti proaste cu imunizarea colectiva

Malta are 79% din populatie total vaccinata si intr-o saptamana a crescut incidenta de la 5 la 100. Au decis sa inchida granita de miercuri pt persoanele nevaccinate.

 

(79% mi se pare enorm, tinind cont ca populatia adulta e 83%)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vesti proaste cu imunizarea colectiva

Malta are 79% din populatie total vaccinata si intr-o saptamana a crescut incidenta de la 5 la 100. Au decis sa inchida granita de miercuri pt persoanele nevaccinate.

 

(79% mi se pare enorm, tinind cont ca populatia adulta e 83%)

Au retras decizia...insa toti nevaccinatii sunz obligati la carantina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu stiu ,,daca total. Scolile au fost in regim hibrid. Pe de alta parte, si francezii nu au fost prea relaxati, iar in aprilie s-au inchis scolile si magazinele neesentiale. Ce a fost greu de urmari, regulile astea diferite de la tara la tara. Ai voie sa tranziitezi, ai voie sa mergi la cumparaturi, iti cere test la coafor/magazin, etc. Grrrr.... La unii aveai voie la terase, la altii, nu. In bw,(cel putin in zona mea)‘ se testeaza copiii si cadrele didactice de doua ori pe saptamana. Masca inca se poarta la interior pt ca au fost cateva cazuri in scoala.

 

școlile , adică K1 și K2 pt ca ai mei nu au fost la școala din 16.12 pana in Iunie . Și la teze mergeau in sala de sport după ce ii testa. 
 

k1 și K2 sunt Adulți nu precum cei de clasa 5-6. 
 

A fost lockdown pt ca magazinele restaurantele frizerii , hotelurile au fost toate închise . Doar supermarket și drogheriile. In plus toată perioada a fost cu Interdicție de ieșire seara și fără vizite. 
De craciun au fost 5 persoane . 
dar in rest aveai voie o persoana. La noi s- au închis birourile cu toate ca nu am pe nimeni cunoscut care a avut covid. 
 

asta cu testarea, așa cum am scris e încă activa. De doua ori pe sapt. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

K1 și K 2 sun clasele 11,12 de liceu care nu mai au ore precum au avut la clasa 10, ci sunt pe cursuri in funcție de materiile de bac alese și cursurile de baza rămase, nu mai contează de la ce clasa vin, precum seriile la facultate . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...