Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de pandemie editia 2021


Recommended Posts

  • Administrators

DIn cate am citit, cei vaccinati nu transmit decat in rare situatii virusul. Asa ca cei care il poarta sunt cei care calatoresc cu teste doar.

 

In Romania cazurile sunt la nr f mic. Insa nu cred ca scapa de valul Delta - mai ales ca aud ca va si Neversea si Untold.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

da e o nebunie. 

Daca e asa cum spui tu, atunci e foarte grav.

 

Chiar azi citeam in presa greaca ca spunea primul ministru al Greciei ca nu mai putem accepta ca toata planeta sa fie in deriva din cauza celor care sunt science-deniers.

 

https://cyprus-mail.com/2021/07/14/deniers-of-science-to-blame-for-covid-19-surge-not-tourists-says-greek-tourism-minister/

 

Orice varianta noua de virus se dezvolta pentru ca inca exista multa populatie nevaccinata sau vaccinata cu vaccinuri prea putin eficiente.

Cred ca se impun reguli noi si mai dure.

Ce anume e grav? AZ produs in India e la fel de eficient ca si celelalte AZ produse in europa.

 

Relevant e acum numarul de spitalizati in stare grava si numarul de morti, nu infectatii. Cum spunea cineva multe infectari in Malta, dar 0 morti. 

Asta e, virusul circula si sint sigura ca Delta e absolut peste tot la mometul asta. Vaccinarea e soltutia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai demult era posibil pt cei ce sunt vaccinati, au test PCR negativ dar  vin dintr o tara pt care se   impune carantina la sosirea in Ro sa faca un alt test la 8 zile parca? Astfel incat in ziua zece sa fie liberi sa circule. Mai e valabil? Stie cineva unde gasesc informatii oficiale? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un reportaj interesant, pe care l-am vazut aseara (e in germana) - Corona, in cautarea adevarului (partea a 2a): 

 

https://www.servustv.com/aktuelles/a/corona-auf-der-suche-nach-der-wahrheit-teil-2-die-themen/131890/

 

Au spus ca:

-virusul a fost creat in laborator

-mastile din stofa nu folosesc la nimic (si celelalte sunt controversate, pt ca virusul se transmite prin aerosoli)

-testele PCR si ele controversate (pt ca nu spun nimic de stadiul bolii)

-lock-down-ul a fost o mare greseala (in special in tarile sarace, cum ar fi India, unde oamenii mor de foame)

-cei testati pozitivi ar tb sa primeasca medicatie (exista 5 medicamente care ajuta) si nu sa astepte pana cand nu mai pot respira si ajung la terapie intensiva (Mexico City a folosit un medicament anul asta, procentul spitalizarilor a scazut cu 80% dupa introducerea lui)

-cei asimptomatici nu ar tb sa se testeze (asa creste rata de incidenta; ei transmitand mai departe virusul intr-un procent ft mic)

-variantele care apar nu sunt ft diferite una de alta..Delta se raspandeste mai repede, dar nu e mai periculoasa

-cei sanatosi nu ar tb sa se vaccineze, iar copiii in nici un caz

-virusul nu e virulent, mai virulent este influentza

-vaccinurile cu aprobari de urgenta nu sunt bune..din cauza a ceea ce poate aparea pe termen lung...un vaccin are nevoie de 8-12 ani de cercetari/studii pana sa ajunga pe piata..vaccinuri impotriva corona au fost testate in trecut pe animale, care dupa au fost rau, iar cand au fost expuse virusului, au murit

 

Asta asa pe scurt, am scris doar ce au spus ei in reportaj, care e facut de un medic austriac.

La discutie au participat : epidemiologi, imunologi, biologi, toxicologi, cercetatori, toti profesori doctori in USA, Germania, Austria. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai demult era posibil pt cei ce sunt vaccinati, au test PCR negativ dar  vin dintr o tara pt care se   impune carantina la sosirea in Ro sa faca un alt test la 8 zile parca? Astfel incat in ziua zece sa fie liberi sa circule. Mai e valabil? Stie cineva unde gasesc informatii oficiale? 

Jenn, sper sa nu gresesc, dar eu stiu ca cei vaccinati nu stau incarantina, indiferent de unde vin. Sper sa nu iti dau informatii gresite, dar cel putin legat de UK eu asa stiu ca e regula (pt UK m-am interesat) 

 

Zilele trecute citeam o stire ca la aeroport in Bucuresti s-a facut culoar separat pt cei vaccinati, indiferent de unde vin, nu mai trec prin filtrul celor de la DSP. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...