Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

si pentru ca sunt la confesari, sunt oarecum suparata si pe sot (bineinteles ca are circumstante atenuante). Cat a asteptat acolo, l-am pisat non stop la cap sa se duca sa afle detalii, sa intrebe ce e cu rezultatele, sa ceara sa vb cu un doctor, sa il intrebe care e planul, de ce asteapta asa mult. care sunt riscurile unei asteptari asa de lungi, sa ii faca o eco.  I-am trimis linkuri sa citeasca despre operatie si eventuale complicatii, ca sa fie pregatit. El, ca nu se duce, ca stiu astia ce fac, ca e o operatie minora.. O suna pe sora-sa sa ii dea sfaturi medicale pe telefon...iar eu ii acasa nu aveam stare.  Nici nu am putut sa fiu cu el, din cauza de Covid.

 

Eu recunosc ca sunt un pacient dificil, care pune multe intrebari, vreau sa stiu ce mi se intampla, sa stiu ce plan au cu mine, ce tratament, cand etc...Din fericire nu am fost in spital decat la nastere :)) dar si atunci, imi amintesc ca din cauza mea am nascut mai devreme, ccand la ecografie am inceput sa il intreb pe doctor de diferitele masuratori pe care mi le zicea. Si cand i-am spus ca unul din copii a scazut in dimensiuni s-a ingalbenit tot, a inceput sa cheme alti medici, si m-a trimis sa nasc de urgenta..

 

Sa va ma zic, ca dupa ce a iesit din operatie, nu am putut afla daca e bine sau nu... Cum nu puteam merge acolo, nu i-au dat nici-un telefon sa sun. M-au transferat la toate sectiile de chirurgie, nimeni nu stia de el ca pacient, parca se evaporase. O ora m-au plimbat printre telefoane.  Unul mi-a zis ca crede ca a iesit din operatie dar nu stie sa imi zica mai multe. Apoi dupa inca vreo 3  ore am sunat inapoi la sectie si mi-au spus ca e viu, a baut apa, il aduc in camera si il pun sa ma sune...

 

 

 

In sfarsit, vars si eu aici paharul cu stres...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Rox, da, se intampla, dar tot sunt furioasa. Adica se zgarcesc la niste chestii elementare si pe langa faptul ca pot sa puna viata in pericol, in final ies si mai scump. Acum statul tb sa acopere asigurarea, mai multe zile de spitalizare, mai multe medicamente, mai mult timp pierdut de doctori... Nu mai bine faceau protocoalele mai bine gandite in asa fel incat sa previna complicatiile? Sotu' a fost pana la urma norocos...nu,... Pe Miha, o poarta de la Ana la Caiafa cu amanari inutile. Ea e un caz "norocos" o duce pe picioare...

 

Da, eu nu sunt urgenta. Deși am insistat ca viața mea nu e normala, atunci mi-au zis sa ma internez și sa iau morfina. 
 

Dar am o colega cu durere de umăr care a mers la urgenta, i-au făcut direct EKG, au văzut ca nu e inima, in 3 săptămâni a făcut și RMN. Nu i-au găsit nimic. Durerile ei sunt la fel. Nu ca ale mele, ci ca la început, la ea. Tot nerezolvata e, cu toate investigațiile. 
 

Anja, dar nu trebuie sa dovedească soțul nimic. Scrii reclamația cum s-a întâmplat. Ei vor cerceta din jurnal și cu personalul medical cum s-a întâmplat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Of corz. Este o falsa economie (cred ca am mai zis asta si Mihaelei :))) ). Nu face decat sa taraganeze lucrurile si sa amplifice cheltuielile.

 

Oh, asta se știe demult. Chiar am dezbătut cazuri la job, legat de asta, cu “economia”. O prostie pe care nu o înțeleg nici cei care o gândesc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Anja, dar nu trebuie sa dovedească soțul nimic. Scrii reclamația cum s-a întâmplat. Ei vor cerceta din jurnal și cu personalul medical cum s-a întâmplat. 

Miha, eu nu contest doctorii ci protocoalele  pe care le urmeaza. Deci ma gandesc ca raspunsul va fi, "cf protocoalelor existente". Ca eu sunt sigura ca doctorul este competent, ca asistenta pregatita, atenta si bine intentionata. Insa totul este fragmentat, nimeni nu are imaginea completa, asistenta nu stie nimic, internistul nu stie decat atata, chirurgul stie doar partea lui...Stiu ca tb sa minimizeze costurile si atunci fac treaba 70% sa se acopere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar din cauza rutinelor (protocoalelor) s-a întâmplat. Reclami protocoalele atunci. Scrii exact care e nemulțumirea ta.

 

Pt ca și eu exact de asta sunt nemulțumita, de protocoale. Medicii și restul personalului medical a fost super, absolut toți. Chiar și pustiul de la urgenta, care ma interna cu morfina. Ca el a grăbit pana la urma röntgenul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar din cauza rutinelor (protocoalelor) s-a întâmplat. Reclami protocoalele atunci. Scrii exact care e nemulțumirea ta.

 

Pt ca și eu exact de asta sunt nemulțumita, de protocoale. Medicii și restul personalului medical a fost super, absolut toți. Chiar și pustiul de la urgenta, care ma interna cu morfina. Ca el a grăbit pana la urma röntgenul. 

Miha, poate iti cer ajutor cand ma apuc sa o fac. Sa imi treaca naduful...Plus ca tb sa o fac in engleza ca nu pot duce o conversatie asa elevata in suedeza :)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar pe de o parte da, e posibil sa nu se schimbe nimic. De asta am și eu reținere fata de reclamație, ca înțeleg oarecum sistemul. Pt un RMN am de așteptat 4-6 luni. Deci? DAR! Dacă ma ascultau și ma puneau la rând când a început totul, ajungeam deja de câteva luni sa fi făcut RMN-ul. Așa am auzit deja de 2-3 ori ca “e prea lunga coada”...Dacă voi scrie reclamația, am sa scriu și asta de ex. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am mai povestit aici, la noi s-au schimbat protocoale in urma morții unei fete tinere. Dar a fost Lex Maria și a durat o vreme pana au găsit unde s-a rupt “lanțul” și au schimbat multe in sistem. Inclusiv ca pacientii sa aibă acces la o parte de jurnal și sa vadă rezultatele analizelor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Inclusiv ca pacientii sa aibă acces la o parte de jurnal și sa vadă rezultatele analizelor. 

este peste tot in tara sau doar la voi?

Si inca o chestie, ca habar nu aveam, de ce nu ar avea dreptul pacientii sa ii vada jurnalul tot? De ce doar o parte. Nu e jurnalul meu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...