Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

 

Ma apuca si rasul.

Parintii au facut presiuni pentru deschiderea scolilor de au innebunit guvernantii.

Acu' de cand cu noua tulpina, fac presiuni pentru revenirea la hibrid sau online total.

Bun asa.

---

 

A nins si e foarte frumos. Ies afara, ma plimb pana nu dispare frumosul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!

 

la noi a nins toata noaptea. Mica a iesit cu mama la zapada. C e online nu poate sa iasa.

 

Anja, sanatate sotului si recuperare usoara. imi pare rau pentru patanie dar ma bucur ca e bine acum [flo2]

 

am vazut si eu nebunia cu vrem la scoala, nu mai vrem la scoala...nu stiu cum gandesc unii. C oricum nu merge la scoala din pacate. clasa a V-a nu incepe fizic. eu as fi vrut macar hibrid, macar cu ore mai scurte, oricum, numai sa mearga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi suntem in aceeasi situatie si sunt de parere cu tine in ceea ce priveste scoala. Fetele sunt clasa a6a si a 7a, deci trebuie scenariu verde ca sa poata merge la scoala.

Trebuia gasita o solutie, ca in toamna, hibrid, jumi-juma, ca sa mai ia contact direct cu scoala, cu profesorii. Dar probabil ca au renuntat din lipsa de echipamente performante (mai cadea netul, mai nu mergea camera sau microfonul s.a), ca nu au chef sa faca investitii in scoli. 

Am fost de parere mereu ca trebuie imbinata sanatatea cu educatia. Nu poti pune procesul educational pe hold ani la rand, pana trece pandemia. Deja se face 1 an de scoli inchise si inv. la distanta, nu e ok deloc. Copiii pierd f mult.

Inteleg si teama de virusul britanic, brazilian, sud african si cine mai stie de unde... inteleg ca vaccinul le acopera si pe astea. 

 

 

 

am vazut si eu nebunia cu vrem la scoala, nu mai vrem la scoala...nu stiu cum gandesc unii. C oricum nu merge la scoala din pacate. clasa a V-a nu incepe fizic. eu as fi vrut macar hibrid, macar cu ore mai scurte, oricum, numai sa mearga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, recuperare usoara sotului...imi pare rau de patanie.

 

Sa stii ca si fratelo este la fel...cat a fost in spital (aproape 3 luni a stat non-stop in 2019), tb sa il impinga mereu cumnata de la spate, ca sa intrebe.

La fel a facut cu vaccinul, a fost sa-si faca injectia pt boala si nu a intrebat-o pe asistenta si de vaccin, a zis ca asteapta pana pe 2 feb, cand merge la medic  [batcap] asa ca i-am scris eu asistentei si mi-a spus ce tb facut..medicul nu il poate inscrie la vaccin, el tb sa faca lucrul asta...si asa l-am inscris pt programare la vaccin.

 

El primeste acasa raportul dupa fiecare control facut la spital, la gastro...a primit asa si rapoartele de la operatii, de la spitalizare...o copie merge la medicul de familie (digital)...are un dosar intreg cu rapoarte, acolo scriu tot ce au facut, sunt si poze...plus toate analizele, recomandari.

 

Inainte sa il opereze aici, i-au cerut rapoartele de la operatia facuta in tara...pt ca vroiau sa stie ce au facut exact, cat au taiat din intestin...cumnata a vorbit cu doctorita lui de la gastro de la Fundeni si ea a obtinut rapoartele si apoi cumnata le-a tradus in germana....avea fisele de iesire din spital, cu analize etc...dar nu si rapoartele de la operatie. 

 

I-au taiat oricum mult din intestin (aici nu au taiat nimic, au curatat doar), asa ca acum nu se mai face absorbtia asa cum trebuie...cand a renuntat la Kabiven, a slabit 2 kg, asa ca il face iar....vrea sa ajunga la 80 kg si sa se apuce de sport...ca sa nu slabeasca, ar tb sa ia 4000 calorii pe zi, ceea ce e ft mult...Kabivenul are 1600 calorii, care se depun direct...doctorita din tara i-a spus ca s-ar putea sa fie nevoit toata viata sa apeleze la Kabiven..nutritionista i-a spus ca poate va fi nevoit sa il ia in continuare, dar nu zilnic.

Ca idee, Kabiven-ul costa 150 fr...asigurarea de sanatate plateste ft mult pt el, sunt mii de franci lunar...dar nu au refuzat vreun tratament sau vreo interventie pana acum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...