Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu vacantele, eu am mai scris...nu exista așa ceva de un an la noi. 
 

Din cauza întârzierii livrării de vaccinuri, se pare ca eu voi primi vaccin undeva prin Aprilie-mai. Încă avem programarea de marți dar nu pot sa merg. Nu pot sa știu ca iau locul altcuiva, ca eu fac ceva ilegal. Asta e. Ne-au spus și joi la ședința săptămânală, ca încă nu e vremea noastră și ca in etapa a 2-a când intra cei peste 75 de ani la vaccinare, cei care nu stau in casele de bătrâni, va intra și personalul medical care are contact direct cu aceasta categorie de vârsta. Cum eu nu lucrez cu pacienți, mai am de așteptat. Probabil ca al meu soț va intra. 
 

La noi fiecare regiune are dreptul sa hotărască prioritatea dar Gotland a ales sa prioriteze după recomandări. 
 

In alte regiuni, au vaccinat de ex pe cei care lucrează direct cu teste covid. Sau personal medical, dar nu laborator. Etc. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu înțeleg, dacă ești programată, de ce nu faci vaccinul? Că, dacă te-ai programat, e ok, nu? Sau la voi funcționează altfel siatemul de programare. În Ro nu te poți programa dacă nu te încadrezi în etapa respectivă sau în cea/cele dinainte.

 

Azi o zi confortabilă la căldurică. E prea frig pentru plimbare, să văd dacă vrea copilul la săniuș, dacă nu stăm "la gura sobei".

Am chef să citesc, de o eternitate n-am mai citit beletristică, doar știri și chestii pentru școală.

 

Băiatul face lecții într-un caiet nou. Am mirosit paginile, tare mult îmi place mirosul de pagini noi.

 

Ați vorbit de creme de corp. În ultimul timp am și eu pielea foarte uscată, nu doar pe mâini. Am o cremă de La Roche/Posay care e cică ultrahidratantă și fluidă, o am de când făcuse băiatul o mică eczemă. Și mai am o mulțime de loțiuni de corp primite cadou, cu parfumuri sau fără. Voi incerca prima după baie.

Mi-am adus aminte de ritualul cremuirii Ellei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara bună!

 

Nu mă laud cu nimic. Caut chestii interesante de văzut și de citit.

 

Pentru cine e interesat, TVR va difuza pe canalul său de youtube documentare din arhiva televiziunii.

 

Aici sunt mai multe amănunte:

https://www.paginademedia.ro/2021/01/documentare-din-arhiva-tvr-pe-youtube/

Aici e canalul de youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCnCYIhudgWq6biY4CjLuavQ

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi iar a fost o zi superba in Bucuresti. nici nu stiu exact cate grade, ca terasa la care merg saptamanal are incalzitoare foarte eficiente, vantul nu batea, soarele stralucea, asa ca a fost perfect.

 

azi au avut ca meniu special steak de vita cu sos gorgonzola sau de piper verde, la alegere, si cu cartof copt. a fost un deliciu!

 

acum am facut iar o oala mare de ciorba de salata - mai am de dat jos sub 1 kg pana ajung la greutatea de confort psihic (adica sa inceapa cantarul cu cifra 5).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, e deschis Pt personalul medical, site-ul. Pt ca se înscriu in aceasta etapa, cei care lucrează pe Intensiv, pe Secțiile covid și personalul (inclusiv medical) de la casele de bătrâni și care lucrează cu bătrânii ce stau acasa, care au ajutor medical și social. Nu aveau cum sa separe, dar restul nu au dreptul sa se înscrie. Chiar dacă se poate.

 

In Ro nu au separat personalul medical in diverse categorii. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat (oarecum) cu vaccinul.

Mama primisese deja SMS cu programarea la rapel si am gasit si recipisa (pt rapel) pe mail. Si SMS-ul si mailul au fost trimise la aceeasi ora la care a fost modificata programarea pe platforma. Asa ca m-am linistit oarecum.

Si am si o posibila explicatie de ce nu a fost actualizata corect programarea pe platforma: la aceeasi adresa sint 2 centre de vaccinare, programarea initiala era la centrul2, iar adeverinta a fost emisa de centrul1; mesajele (noi) pt rapel sint pt centrul1.

De la call center ne-au trimis la telefon sa verificam la centrul de vaccinare, iar pe mail au zis sa mergem la rapel cu adeverinta, indiferent de ce zice platforma. Adica raspunsul primit depinde pe cine intrebi ...

 

 

 

Si daca tot m-a scos strumphitza la tabla, recunosc ca a inceput si la noi sezonul perlelor

Categoria lockdown

- Mama, tu ai deja multi bani, nu vreau sa mai lucrezi, vreau sa te joci cu mine

 

Categoria arta negocierii

- Sint obosita, vreau sa ma culc mai devreme, sa ma spal pe dinti, sa maninc, sa ma uit la desene mai devreme

Cui nu-i mai era nici foame, nici somn dupa desene???

 

Categoria to be or not to be ... zana

- Mama, vreau sa zbor si sa fac vraji

- Nu se poate, astea se intimpla doar in povesti

- Dar zana maseluta e adevarata

 

Categoria suflet de bunica

- Bunica, mi-e dor de tine

Cui i-au dat lacrimile la asemenea declaratie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...