Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

 

Fleur, Moon, Strumphy, multumesc pentru sfaturi. tot nedormita sunt dar in weekend am fost mai bine si nici astazi vad ca nu ma doare capul...inca.

 

Strumphy, la multi ani! sa fiti fericiti o mie de ani si sa sarbatorito impreuna si nunta de aur! [flo2]  imi pare tare rau pentru durerile care nu te lasa deloc. pentru neimplicarea copiilor la treburile casei eu zic sa nu te superi, doar mereu spui ca te rasfata si alinta...au avut si ei un moment al lor. eu daca vad ca dl sot face ceva cu fetele nu ii deranjez niciodata.

scrisoarea nu cred ca mai ajunge...o sa ii spun Crinei sa scrie alta.

 

Langosi sunt ceva intre gogosi si scovergi, cel putin la mine in casa. scovergile sunt subtiri si scocante, uscate si se mananca fie cu zahar fie cu chestii sarate- smantana cu marar de ex. gogosile sunt mai pufoase si moi  iar langosii sunt intre cele doua ca grosime si textura si se mananca doar cu branza, iaurt...chestii sarate.

si ca sa nu credeti ca brusc am devenit foarte priceputa trebuie sa precizez ca asta e teorie, doar soacra mea stie sa faca, eu stiu sa mananc [:-)))]

daca au umplutura sunt placinte.

si daca sunt mai dense, adica cum e aluatul de paine si sunt coapte pe plita, sau in cuptor, atunci sunt turte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

 

Strumpfi, rasfata i mai putin,  [il] sau cu chestii legere.

 

Ado e mai ok, insa e cam tot timpul obosit si nemancat. La ce varsta se mai opreste cresterea la baieti ? 

Silvi, cam asa ar fi si explicatia mea, cu mentiunea :  langosi umplute/neumplute. Nu le as zice placinta, ca are drojdie in compozitie. Dar nu sunt experta in bucatarie  [bib] 

 

La gara de nord. cred ca nu mai e chiosc bun cu patiserie. Mai e unul gustos la intrare la spitalul militar.

 

Fleur, sanatate tatalui.  [flo2] 

 

o saptamana frumoasa
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai și plăcintele au drojdie in compoziție :). Dar se fac altfel. De obicei se umplu, și se prăjesc in foarte puțin ulei. La langoși trebuie mult ulei, nu ating fundul tigăii. 
 

Plăcintele se întind cu faina și cu sucitorul, sunt elastice. 
Langosii au un aluat mai moale, scrie și in rețeta sa nu adaugi faina in plus, așa trebuie sa fie el. Se modelează cu mâinile și pe blatul une cu ulei. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit răspunsul de la centru de vaccinare. Nu ne putem vaccina acum, nu suntem la rând încă. Asta e :(. E din cauza întârzierilor, planul era sa intram și noi in Februarie la vaccinare. Acum cine știe când ne vine rândul, nu mai dau nicio prognoza. Ni se spune ca nu știu. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rețeta de placinta: scrie chiar ca nu se pune deloc ulei. Langosii adevărați se prăjesc in baie de ulei. Eu am pus cam 300-400 ml ulei in tigaie. 
La plăcinte (am făcut de câteva ori, după ce am văzut de multe ori cum se fac, in Ro) eu pun doar puțin ulei, ca la clătite. 
 

https://savoriurbane.com/placinta-la-tigaie-cu-branza-cartofi-varza-sau-magiun/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...