Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Azi la mine e cetos.

Mai avem putin si terminam casuta.

Mi-e o foame de mor si mai am de asteptat pana la ora 12.

In acelasi timp am si o plictiseala grozava in trup.

 

M-am apucat sa scriu o scrisoare/reclamatie catre dl. Banescu al patriarhiei impotriva lui Teodosie - iar isi face de cap si comportamentul lui insulta legile noastre si autoritatile. 

Nu o sa se rezolve nimic, dar barem mai ventilez.

Ca de cate ori vad pe la tv cat de dus de ape e tomitanul si astia il mai si aduc in atentie, cand trebuiau sa il lase in negura uitarii, ma enervez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, ma bucur ai activat spiritul civic si iei atitudine. Eu sper sa primesti un raspuns oficial. Asa ar fi normal.

Glimmer, superba poza aceea. Si arhitectura si natura, 2 in 1.

Strumph, e atat de haioasa Sophia. Sper ca ii pastrezi desenele. Cu data scrisa pe spate. Eventual si ora la care era cu scoala online  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

va multumesc tuturor pentru gandurile bune. am fost aseara la priveghi. sotul merge cu nasa astazi la pranz la inmormantare. 

aseara era lume ca la balci...am reintalnit multi fosti colegi si prieteni. fiind regulile astea cu covidul nu se putea sta, intra fiecare aprindea o lumanare si pleca. dara afara se adunase lumea grupuri -grupuri. e socant cum a putut muri un om de 40 de ani brusc...are un bebelus de 3 luni care nu-l va cunoaste. 

 

viciana, spor cu dieta si sper ca nu te mai doare spatele.

 

Mihaela, spor la invatat si la acomodare cu noul job.

 

Strumphy, foarte frumoase desenele Sophiei! [flo2]

 

Ant, drumuri bune si in siguranta cu noua masinuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, Dumnezeu să-l odihnească pe prietenul vostru. Înțeleg de simți, mi-am amintit de un nepot al nostru (prin alianță), în curând se împlinesc doi ani de cât a murit la nici 42 de ani împliniți, tot o moarte subită, infarct. Se pare că avusese un alt infarct înaintea celui fatal și nu și-a dat seama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bombi, asta e site-ul oficial, unde eu urmaresc zilnic :

 

https://www.covid19.admin.ch/en/overview

 

Datele publicate de Romania nu erau corecte, eu urmarind zilnic aici si acolo cand publicau lista...acum avem 270...in decembrie am avut 660...deci scade rata asta...si sper sa o tina asa.

 

Pe Marcia nu a intrebat-o nimeni la aeroport la Otopeni de declaratie..mi-a zis cand a venit acasa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi ploua si iar ploua  [umbrel]

 

Mandra are scoala online azi, am auzit-o pe profesoara de economie mai devreme..aseara a avut cursul de pregatire online...noroc cu mine, ca ea uitase  [zirea]

 

Maine vreau sa merg pana la birou, am diverse de facut...si vreau sa-mi vad si seful, nu l-a mai vazut de ceva timp  [:D] el merge zilnic la birou, nu ii place sa munceasca de-acasa.

 

Silvi, tare trist  [:(]

 

Zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi facem declaratia de venit online, dar trebuia sa trimitem diverse documente prin posta (fisa de salariu, asigurarea de sanatate, sumele din conturi, banii trimisi ca ajutor).

 

De anul asta (declaratia pt 2020) nu se mai trimite nimic prin posta, putem atasa documentele direct in sistem....daca nu le avem scanate, citim cu mobilul un cod QR, apoi putem fotografia documentele si se salveaza direct in sistem...imi place sistemul nou.

 

Deja am facut declaratia pt 2020, dar o voi trimite la mijlocul lunii martie (se poate trimite pana la sf.lui martie sau daca ceri, pana la sf.lui octombrie)...am de platit mai mult decat impozitul estimat de primarie si platit pt 2020  [zirea] mi-a crescut si salariul, bonusul a fost mai mare.

 

Pt 2021 primesc acum estimarea de la primarie si tb sa platesc impozitul in 3 transe egale : sf.lui iunie, sf.lui sept si sf.lui decembrie...regularizarea se face insa la anul, cand trimit declaratia pt impozit...si platesc diferenta sau primesc bani inapoi...de fapt, nu imi dau banii, ci platesc mai putin pt 2022, imi recalculeaza ei. 

 

Cei care au permisul de rezidenta, C-ul (pe care il poti lua dupa 5 sau 10 ani) si cetatenii elvetieni nu platesc impozit la sursa...ci fac declaratia asta...tb insa sa pui bani deoparte pt impozit, altfel ii cheltui si nu ai pt impozit (vorbesc la modul general). 

 

Pare complicat, dar nu este.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...