Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Seara buna!

 

Azi am avut o zi normala la munca, va spuneam ca postul nou implica 50% doar și cum suntem personal puțin, voi avea și zile in care voi munci ca înainte. Mâine însă e o zi de învățat, iar.

 

Eu îmi încep de câteva zile încoace ziua, cu mișcare de înviorare. Dimineața sunt 5-10 cm de zăpada proaspăta și am de curățat pana la drum, plus mașina. Al meu e liber săptămâna asta, deci dimineața doarme :). Apoi dupamasa când ies de la job, încă o tura de gimnastica, Pt ca in fiecare zi a mai nins încă 5-10 cm și peste zi, iar curățat mașina. Peste tot e alb, e atât de frumos! Cum nu se da cu sare pe insula, pe drumuri sau trotuare, nu vedem asfaltul dacă tot ninge. E alb pe toate drumurile, pe trotuare și alei. Mai arunca nisip dacă e cazul, dar nu mereu. Acum de ex nu au aruncat și totul e alb, alb, alb. Am ajuns acasa și am ieșit la o plimbare mai lunga cu W, sa ne bucuram. El adora zăpada și ii place sa se bage unde e adânca. Când venim acasa, eu vreau sa merg roata casei ca sa nu intru in curtea din spate unde e zăpada pana la genunchi, dar el nu ma lasa :)). Musai sa intram in curte, deși abia pot deschide portița. Și el sa se scufunde in zăpada și sa o mănânce :)). Pisicile, mai ales Mira, ca ea trebuie sa se pună cu fundul aproape jos sa isi facă treburile, abia ies pe afara.
Zilele trecute bătea și vântul, a ieșit Mira 2 min apoi a vrut in casa și s-a dus direct la lada cu nisip :))).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii fac siesta si ma ia si pe mine somnul. 

 

Am o saptamana plina de Zoom-uri, intalniri cu parintii si nu numai. Sunt fara chef.

 

E si "saptamana profesorilor" si avem in fiecare zi dulciuri in cancelarie, ceea ce nu e rau...

 

Mi-ati amintit ca vine acusi si la noi vremea declaratiilor de venit. Se pot face pe hartie daca vrei, sau electronic si sunt doua, provincial si federal. Nu stiu cum s-ar putea face automat si tu numai sa semnezi, pentru ca sunt multe deductibile. De exemplu, cheltuielile cu medicamentele `necompensate" (nerambursate de asigurari). Pentru 2020 s-a introdus si o deducere pentru fiecare zi lucrata acasa in loc de a fi la locul de munca, pandémie oblige. Si deduceri pentru cheltuielile cu echipamente informatice pentru lucrul de acasa.

Anul trecut mi-am facut declaratiile singura pentru prima oara de cand sunt aici, am fost foarte mandra de mine. Pana atunci apelam la contabili, calificati sau nu. Anul trecut nu am vrut sa mai apelez la contabila pe care o aveam cand eram in cuplu, iar unde am mai cautat, la firme specializate, cereau sume nesimtite. Asa ca le-am facut singura.

 

Mihaela, cred ca esti fericita cu atata zapada. Si tu si Winston.

 

Si noi avem zapada sa dam si la altii, cred ca vreo 30 cm au cazut iar vineri mai primim vreo 10... Se circula binisor in schimb parcarea scolii nu era curatata grozav azi dimineata, am parcat pe zapada.

 

Trebuie sa fug dupa scoala sa ajung acasa sa-mi fac toate zoom-urile de acasa, altfel as sta la scoala pana tarziu si nu vreau sa conduc seara pe zapada.

 

La noi scad cazurile destul de constant si a anuntat ieri prim ministrul cateva masuri de relaxare. Se deschid toate magazinele, frizeriile si muzeele. E bine, ca mai aveam un singur pahar nespart, din care beam cu randul eu si baiatul hahaha!  (avem o multime de cani dar ne place sa bem si din pahare totusi...) 

Curfew ul ramane in vigoare, restaurantele si gym urile raman inchise. Vizitele in continuare interzise, ne putem vedea cu alte persoane doar afara, la 2 m distanta, 4 persoane maximum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira a fost dispărută ieri toată ziua. Ne-am dat seama pe la 19, când am văzut ca nu e in casa dar nici nu vine de afara. Am început sa o căutam, strigam, am umblat toți trei in toate direcțiile, nu am găsit-o. La noi e zăpada mare și sunt -2/-6 grade. Silvia a plâns toată seara, eu la fel. Am anunțat pe grupul de FB al zonei noastre, dacă vrea lumea sa se uite prin garaje...ne-am culcat intr-un târziu. Eu am visat-o toată noaptea. La 5 m-am trezit de durere de umăr și am coborât sa văd dacă nu e pe undeva in fata vreunei uși și am văzut ca aveam mesaj de la Silvia cu o ora in urma. Mira a venit pe geamul ei in casa, la ora 4. Am văzut și eu urmele in curte, a vrut sa vina inițial pe usa de la terasa, unde vine de obicei dar știu ca apoi se urca pe acoperiș la geamul Silviei și încearcă acolo. 
E murdara și puțin rănită la nas și foarte sperioasă, de zgomote și miscari, nu era așa înainte. Altfel e Ok, a mâncat și sta numai pe sus. Nu a vrut afara încă. Săraca, cine știe cât s-a chinuit aproape 24 de ore...o lăsasem eu ieri dimineața la 7 afara și de atunci n-a revenit pana la 4 azi noapte. 
 

Umărul ma doare cumplit, am sunat iar sa vb cu cei de la ortopedie, nu am niciun remis (trimitere) către ecografie, și tipul vine săptămâna viitoare. Nici nu e notat nimic in jurnal ca am vb luni cu ei. 
De asta e bun jurnalul online, ca poți controla lucrurile. O sa fiu mai dura azi, ca sunt tare suparata pe ei. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suedia a schimbat strategia de vaccinare. In etapa a 2-a, unde intra și cei care lucrează in sănătate, au inclus pe toți cei peste 65 de ani. Cred ca erau inițial peste 75. Doar sa primească vaccinuri și sa ii dea bătaie! 
 

In etapa a 3-a vor fi vaccinați cei între 60-64 de ani și cei între 18-59 cu probleme de sănătate. 
In etapa a 4-a, restul între 18-59 de ani. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!! [cit]

 

Cafeaua e inca aburinda, afara e soare si canta pasarelele ca-n plina primavara. Miss inca doarme, o mai las 10 minute si o trezesc pentru scoala. Aseara nu se dadea dusa in pat, zici ca avea baterii. Atat s-a chicotit cu Mr.  si dansat, de nu mai stiam cu ce sa ii amenint sa intre in pat ca eu nu mai puteam de somn. 

 

Ieri m-am intrecut pe mine si am facut o tarta cu branza, ceapa rosie si nuci extraordinara [pofticios]  si un pui cu pesto, cheddar si bacon. Yummy! Ca tot am spus ca intru la dieta! [:D] Au fost atat de bune, nici nu stiu cum am reusit. Eu fiind antitalent la gatit.  [biz]  

 

Mihaela, imi pare rau ca te doare asa tare umarul.. Off.. la urgente nu poti merge? Nici nu stiu cum poti munci.  [flo2]  Ma bucur ca a ajuns pisica acasa ok. E prima ei zapada asa mare de cand e la voi? 

 

Gata cafeaua, ma duc sa trezesc mandra. 

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata, acum chiar ca sunt majora si vaccinata [:)] am facut si rapelul - n-a fost nicio problema ca m-am dus mai devreme (a mers atat de repede incat nici n-am apucat sa le spun ceva, nici ei nu m-au intrebat ce caut cu 6 ore mai devreme). 

 

deocamdata, la o ora jumate dupa vaccin, n-am absolut nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine!

 

Mianna, felicitări pentru rapel! Sper să nu ai deloc reacții adverse.

 

Eu am încercat să o programez azi pe soacra surorii mele (că pe soacra fratelui am programat-o deja :)))). Deocamdată nu sunt locuri pe plaformă până pe 26 martie, o să văd ce apare la noapte.

 

Strumf, mă bucur că s-au vaccinat și socrii tăi, sper să nu aibă nici ei reacții adverse. Cum ai făcut puiul cu pesto și cheddar? 

 

Mihaela, sărăcuța Mira, cine știe ce a pățit! Bine că ați recuperat-o (am și eu povești cu umblat prin cartier și căutat mâțele, știu cât e de stresant să nu le găsești).

 

Fleur, mă bucur că la voi se reduc restricțiile. Știu că ai scris de regula cu minim trei zile obligatorii în carantintă când se întoarce cineva din afara țării (cu plata a 2000 CAD/persoanpă). Cumnata ne povestea că are niște prieteni care au rămas în vacanță în sud, n-au reușit să se întoarcă înainte de instaurarea regulii (pentru că n-au știut de ea, iar când au aflat n-au mai găsit locuri pentru avion) și cum sunt 3 vor trebui să plătească 6.000 de CAD la întoarcere  [batcap] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...