Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, la 25 martie e blocat. Dar poate se mai eliberează niște sloturi după ce intră tranșa următoare de vaccinuri Moderna (parcă vineri vin).

Moderna se administreaza de azi. la centrul unde m-am vaccinat, cei care faceau prima doza primeau Moderna, noi, cei cu rapel, primeam, fireste, Pfizer.

 

dar tot n-am vazut locuri noi in platforma. dar da, maine parca mai vine o transa (insa eu ma asteptam ca locurile sa apara din momentul in care s-a distribuit Moderna la centre)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moderna se administreaza de azi. la centrul unde m-am vaccinat, cei care faceau prima doza primeau Moderna, noi, cei cu rapel, primeam, fireste, Pfizer.

 

dar tot n-am vazut locuri noi in platforma. dar da, maine parca mai vine o transa (insa eu ma asteptam ca locurile sa apara din momentul in care s-a distribuit Moderna la centre)

 

Eu zic că locurile ar trebui să apară pe platformă după ce ajung vaccinurile în țară și înainte de distribuția lor la centre (cel puțin teoretic). Când ai vaccinurile în țară știi câte locuri poți elibera pe platformă. Oamenii fac programări. După ce ai programările duci vaccinurile în centrele de vaccinare, nu? Adică să știi câte trebuie duse. Asta la nivel de teorie, pentru cazul în care nu se acoperă toate programările, să duci mai puține doze în centrele respective. În cazul nostru știu că sunt ocupate repede toate locurile, deci nu știu cum fac ei efectiv.

 

În plus cred că vaccinurile Pfizer și Moderna sunt duse la centrele de vaccinare cu puțin înainte de a fi folosite, că au condițiile speciale de transport și păstrare la temperaturi mici. Înțeleg că le țin în centrele regionale până atunci.

 

Edit: Cred că am greșit, eliberarea locurilor pentru programări pe platformă s-a făcut până acum și pe baza planificărilor de intrări de vaccinuri în țară. Că ăsta a fost un motiv pentru care au amânat programările lucrătorilor esențiali cu două săptămâni când s-au redus livrările de vaccinuri de la Pfizer.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, sa stau acasa ar fi și mai cumplit...m-as uita in tavan și as înnebuni. Așa la job, mai uit de durere, ca lucrez. 

 

Daniela, am și o poveste cu Morgan de acum vreo 12 ani, el s-a pierdut de-a binelea. A ajuns in mâinile unor oameni care i-au dat jos brățara de la gât (cum se numeste in romană???) sa vadă numărul de mobil sa sune. Erau afara și Morgan s-a speriat și a fugit. Era pui, avea 5 luni. Era chiar de ziua Silviei...

A ajuns taman in cu totul alt cartier, departe. A intrat sa mănânce in casa unei tipe ce avea pisici și n-a mai plecat. Noi l-am căutat și am pus afișe dar in zona noastră, nu pleca de acolo. După vreo săptămâna a dat tipa la care a ajuns, anunț in ziar și așa l-am găsit. De atunci el n-a mai dispărut. 

 

E a doua iarna a Mirei, in mai face 2 ani. Dar nu mai știu dacă a fost așa multă zăpada anul trecut. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Ce desene faine face Sophia!

 

Miha, sper ca Mira este ok. Ce patanie saraca, si pe frig. Cu cumarul - bafta!

 

Mianna, bravo ptr vaccin. Ai plecat la mama pana la urma?

 

Azi ziceau ca inceacra sa faca o cercetare, ce se intampla daca fac prima doza de la Moderna si a doua de la Pfizer. Mi se pare cam ciudat, sau mai degraba ne-necesar? Nu mai bine le dai doua doze de P su doua de M si gata?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic că locurile ar trebui să apară pe platformă după ce ajung vaccinurile în țară și înainte de distribuția lor la centre (cel puțin teoretic). Când ai vaccinurile în țară știi câte locuri poți elibera pe platformă. Oamenii fac programări. După ce ai programările duci vaccinurile în centrele de vaccinare, nu? Adică să știi câte trebuie duse. Asta la nivel de teorie, pentru cazul în care nu se acoperă toate programările, să duci mai puține doze în centrele respective. În cazul nostru știu că sunt ocupate repede toate locurile, deci nu știu cum fac ei efectiv.

 

În plus cred că vaccinurile Pfizer și Moderna sunt duse la centrele de vaccinare cu puțin înainte de a fi folosite, că au condițiile speciale de transport și păstrare la temperaturi mici. Înțeleg că le țin în centrele regionale până atunci.

 

Edit: Cred că am greșit, eliberarea locurilor pentru programări pe platformă s-a făcut până acum și pe baza planificărilor de intrări de vaccinuri în țară. Că ăsta a fost un motiv pentru care au amânat programările lucrătorilor esențiali cu două săptămâni când s-au redus livrările de vaccinuri de la Pfizer.

avem centre de vaccinare, si centre regionale de unde se distribuie vaccinurile.

 

cred ca initial s-a facut programarea pe baza planificarilor, si de aici incurcaturile si amanarile, ca planul de acasa nu s-a potrivit cu cel din targ [:)]

 

iar la Moderna, habar n-am care era planul pentru prima transa si daca s-au primit mai putine, dar n-au fost distribuite pana n-a sosit si a doua transa.

 

una peste alta, nu-i perfecta campania noastra de vaccinare (da' nu stiu cine si-a imaginat ca poate fi perfecta), dar eu zic ca deocamdata e mai mult decat ok. cel mai mult imi place ca nu se face vreun compromis cu intervalul pana la rapel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...