Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

M-a sunat vara (matusa?) mea din Quebec, care dorea sa stie mai multe de o veriosoara primara a mamei mele care a murit cand eram eu mica. Dorea sa faca un arbore genealogic despre familia noastra din ploiesti pentru fiul ei.

 

Si asa am mai aflat si eu ca colosa in Ploiesti mai am niste veri de gradul 2.

Nu am putut sa-i dau prea multe amanunte. Am trimis-o sa vb. cu mama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O prietena a făcut a 2a doza de vaccin și a 2a zi dimineața a leșinat și a căzut pe scări . E plină de vânătăi pe mâini, picioare  și cucui la cap. Plus ca și acum după o sapt tot mai are simptome de moleșeală și călduri... nu se simte bine.  
Din câte am auzit , cei care fac reacții urate la vaccin, daca ar fi luat virusul și ar fi făcut boala ar fi ajuns la icu. 

Are 57 de ani , f sănătoasă  și fit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, nerespectarea carantinei la revenirea în Canada se pedepsește. Eu știam.de amenda de 75000$ și de carantină instituționalizată, nu știam de închisoare. Ce nu știam e că aceste prevederi se și aplică! Adică, poți fi urmărit ( prin gps sau nu știu ce alte metode) și localizat. Sincer, mă bucur că se aplică pentru că mulți plecați în vacanțe în sud nu au respectat nici o măsură sanitară pe acolo, știu asta pentru că au fost reporteri "sub acoperire" prin all inclusive uri și s au difuzat imagini la tv. Lumea a fost ff revoltată. Toți oficialii care au fost plecați în vacanțe în străinătate, împotriva recomandărilor propriului guvern, și au pierdut joburile.

 

În fine, închisoarea și copilul ajuns în instituții de stat, mi se pare foarte dur, dar cine știe, or fi și alte informații la mijloc.

 

Oricum, oricine revine în Canada trebuie să se izoleze 14 zile și pt asta trebuie să meargă acasă direct din aeroport fără opriri, asta e clar.

 

Cu vacanțele acum e mai simplu, călătoriile în sud sunt interzise, toate zborurile anulate. Cei care vor totuși să călătorească unde mai e permis, Europa, Florida, etc., la revenire trebuie să plătească $2000/ persoană testarea și carantina în hotel 3 zile în așteptarea rezultatului. Nu prea mai are chef multă lume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre sechestrații din Mexic, se pare că nu are nici o legătură cu covidul ( în afară de faptul că nu e o idee strălucită să călătorești în plină pandemie) ci cu o alertă de securitate colectivă pentru toți turiștii români. Unii conaționali au dat tunuri de peste un miliard de dolari în bancomate din Mexic și nu numai, asta am citit. Iar alții făceau trafic de persoane spre State. Din momentul în care a intrat pe fir FBI ul a fost emisă această alertă. Incalificabilă și nediplomatică totuși.

Sper să dea de gândit autorităților. Tot din ce am citit, nu au colaborat până acum cu mexicanii să soluționeze acest "export" nedorit de infracționalitate. Poate incidentul ăsta îi va trezi din letargie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, ce bine arată negresa aia! Vă invidiez că vă puteți întâlni și petrece așa frumos împreună, fără teamă.

Citeam că Rita Wilson, soția lui Tom Hanks, ambii au avut covid foarte devreme, ea a fost monitorizată periodic pentru anticorpi și i- a avut timp de 10 luni apoi au început să scadă.

 

Marion, la voi e așa vreme rea, sau foarte frig, am citit și pe la alte subiecte.

 

Roli, să vă fie de bine vacanța.

 

Michelle, reacțiile mai severe la vaccin sunt semn că sistemul imunitar funcționează, reacționează. Sper că prietena ta e bine acum. A, și am înțeles că la rapel pot fi reacții mai importante ca la prima doză.

Taică-miu a avut simptome gripale 3-4 zile după vaccin, mă aștept să facă reacție și după rapel.

 

Nu mai vorbesc de vaccin că iar mă enervez, Canada ajunge în curând în coada clasamentului țărilor dezvoltate.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...