Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Unchiul lui Ovi, cei (Mătușa și unchiul lui) la care mergeam an de an in Ro, de când ne-am mutat in Suedia, locuiam la ei, mergeam la țara la ei, am fost foarte apropiați, sunt niște oameni minunați...am aflat azi ca are cancer la plămâni. 
 

Inainte de Crăciun a făcut o criza ca de stroke și au chemat salvarea. In plin covid, l-au suspectat de covid întâi, apoi de stroke. Pt ca a fost internat de covid întâi, pana sa vina rezultatul negativ i-au făcut și raze la plămâni, nu mai știu cum și de ce. Și de acolo a început totul...cu o pata ce se vedea pe film. Abia azi a primit diagnosticul, după o luna jumate. Mi se pare enorm de mult Pt un cancer. Mai trebuie sa facă și analize genetice ca sa vadă ce tratament ii dau. Dar in tot timpul asta, cancerul a avansat...nu știu ce sa zic. Nu știu de ce a durat atât, au fost trimiși ba la Cluj Ba la Baia Mare, cu raze, biopsii, încă o biopsie...

Mi-e tare ciuda, cine știe dacă îl mai vedem... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau, miha  [:(]  sper sa nu fie prea tarziu.

 

si eu am aflat azi ca rezultatul la CT al celuilalt Om minunat e mai rau...va muri si el curand,fara sa-si mai vada copiii si nepotii.  crunt pt niste Oameni minunati care se sting pe rand de cancer...crunt pt cei ce raman dupa ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Una din fete (au doua) locuiește in Noia Zeelanda de vreo 3 ani. N-au fost acasa de când au plecat. Aduca ea, ca soțul ei a fost o data, după câteva luni. 
Cealaltă fata e acolo cu ei. Ca norocul, ca ei s-au ocupat de tot, medici, transport, etc. El, unchiul, era acela care rezolva problemele. Știa mereu ce și la cine sa apeleze. Acum n-a mai avut energie. 
 

In urma colegului meu la job, cel care a murit joi, au rămas atâtea goluri...el a lucrat de acasa in ultimele 2 luni. A lucrat pana înainte cu 2-3 zile sa moara. Nu credea, nu era chiar așa rău. S-a înrăutățit starea lui brusc. Și are chestii făcute pe computer pe contul personal la care nimeni nu are acces. Acum trebuie sa vadă șefa dacă cei de la IT pot rezolva problema. Sunt chestii de care am avea nevoie sa le vedem, el a dus in spate multe lucruri singur, nimeni nu știe ce și cum a gândit, a făcut. Suntem tare blocați fără el. Și ne trezim cum avem câte o problema, ca vrem sa mergem la el sa o discutam. Și șefa mea a intrat azi la el in birou sa ii lase niște hârtii pe care el le verifica...

 

.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

Mihaela, Velvet, imi pare rau pentru diagnosticele atat de rele primite de oamenii astia importanti din vietile voastre! putere multa [flo2]

 

va multumesc tuturor pentru incurajari.

Rox, multumesc pentru raspuns. cred ca nu m-am exprimat eu bine...sunt cam ravasita. rmn o sa faca oricum doar ca noi, mai mult taicasu ar vrea la privat, de ex la OCH. ca sa nu stea in spital. dr spune ca vrea in spital sub supravegherea ei, sa ii faca si alte analize, proceduri... aici e dilema. apoi cu antrenamentele e cam asa> dr spune ca poate continua, avand in vedere ca dupa antrenament durerea nu creste, nu debuteaza la efort. durerea e continua si nu e afectata de antrenamente. antrenorul spune la fel, ca ar trebui sa nu renunte, pana nu aflam sigur despre ce este vorba...ca ar trebui doar sa faca un antremanete segmentat, adica fara presiune pe genunchi. 

e complicat. deabia astept sa vad ce hotaram deseara. 

si mai e ceva...acum in februarie, pe 28 se va face un an de la ultima competitie la care a participat C. 

un an doar a muncit fara sa intre in nici o competitie. pauza asta vine fix cand urmeaza concursuri. weekendul urmator si peste alte doua saptamani avea 3 concursuri. ea insista sa mearga. la modul ca zice ca apoi sta cateva luni acasa si face recuperare dar vrea neaparat sa participe la concursuri. ca un sportiv nu renunta, ca daca nu se duce la calificari nu poate merge apoi mai departe etc. ca daca nu mai face sport nu mai are nimic...drama de genul asta. si antrenorul cred ca e putin influentat de asta...a muncit mult cu ea si acum e in sfarsit vremea sa confirme. oricum, daca pleaca la concurs am incredere in antrenor ca nu ar forta lucrurile. cum ziceam, complicat...

eu o inteleg doar ca e a e inca mica, are timp sa faca performanta toata viata. nu cred ca e asa de important un concurs la 12 ani...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi,

 

si eu cred ca as fi in dilema.

 

La fii mea exact asa a fost, in week end ul cu competitia, ea s a operat. Era tare trista. 
Dar antrenoarea a facut un gest tare frumos, mai tarziu , a strans toate fetele si i a dat o medalie si o diploma simbolica pt curaj si perseverenta.

 

Nu prea inteleg cum e cu antrenamentul segmentat, ca la atletism asta lucrezi rezistenta, viteza, oricum pui presiune pe genunchi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, succes la intalnirea cu dr., sa luati cea mai buna decizie!  [flo2]

Cu competitiile, o inteleg pe C., cam asa sunt si fetele, abia asteapta cate un concurs, ca stiu pt ce se antreneaza. Asa e, din feb 2020 s-au anulat toate competitiile de erau in calendar. Au reprogramat doar nationalele la diverse categorii, in luna august a anului trecut (copii 1,2, categoriile de juniori si seniorii). Si fetele au fost f "dezumflate" cand au vazut ca si concursurile programate de obicei toamna se anuleaza. Anul asta insa au dat drumul, se tine calendarul cf normalului. Copiii sunt nerebdatori... Mai ales in contextul asta cand viata e data peste cap, scoala e online, cu lipsa de socializare fata de normal etc. Se agata si ei de ce mai au.

Dar trebuie sa tineti cont de ce va zice medicul. Nu ma pricep la ce inseamna acel diagnostic, inteleg ca nu are legatura cu activitatea sportiva, sa fie vreo intindere, ceva. Poate, cum ziceai si tu, sa ii personalizeze antrenorul ei exercitiile, astfel incat sa nu solicite genunchii si sa resimta durere, pt a nu se agrava. Si la fete la grupa, in decursul timpului, mai aparea cate un copil cu cate o problema si antrenoarea ii dadea sa faca chestii separat, astfel incat sa nu solicite zona dureroasa. Facea strict ce putea, fara durere. Nimeni nu forteaza aiurea. Dupa consultatia la medic, vorbeste si cu antrenorul Crinei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...