Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Silvi, o înțeleg pe tiza mea, după atâta muncă la antrenamente să nu participe, e greu de acceptat.

Eu aș face rmn ul la privat și nu aș interna-o, în nici un caz nu aș lăsa-o singură în spital. Nu prea înțeleg de ce un dr. nu ar avea încredere în investigații făcute la privat.

Sănătate multă domnișoarei!

 

Ella, și eu am văzut după aia că amenda e de 750000 CAD și de 1000000 CAD dacă se dovedește că au produs îmbolnăvirea altora prin nerespectarea carantinei obligatorii. Cu închisoare la schimb. C'est la vie!

 

Mianna, dacã te freci pe buze cu niște rădăcină de hrean și apoi te dai cu lipgloss obișnuit nu ai același efect?  [:)]

 

Eu sufăr de oboseală cronică și aștept săptămâna de vacanță să dorm pe săturate. Prima săptămână din martie.

Ieri am avut prima ședință cu psiholoaga și a fost cam bof. Deocamdată am senzația că mai mult mă obosește decât mă ajută. Mai văd cum decurge dar sunt cam dezamăgită. Prietena mea cea mai bună face treabă mai bună decât doamna asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, nu ma încălzește :). Aici e vorba de toate țările UE și nu de contracte aiurea. Ci de nerespectarea livrărilor de către producători. Și nu văd sancțiuni nicăieri.

Doar Pfizer care vrea bani pe 6 doze când sunt multe zone unde s-au extras 5, așa cum era contractul inițial. In Suedia nu toate regiunile (Gotland inclusiv) au avut ace cu care se putea extrage 6 doze. Toți au vaccinat cu 5. 

 

In fine, m-am răcorit și eu pe aici, căci sunt suparata pe chestia asta. 
 

Mama a primit a doua doza de vaccin, e Ok cu efectele adverse. 
Desi tot citesc ca e de preferat sa ai, ca atunci vaccinul a funcționat. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mianna, dacã te freci pe buze cu niște rădăcină de hrean și apoi te dai cu lipgloss obișnuit nu ai același efect?  [:)]

 

 

 

 

nu stiu, sa ne spuna Viv, ca ea are termen de comparatie  [:)]  pana una-alta, eu mi l-am comandat de ziua mea (a noastra  [il] ), ca oricum am o prietena care-i fericita daca-i spun ca imi doresc ceva anume. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

aseara am facut langosi ( unele simple, unele umplute cu branza de burduf).  Le am servit cu smantana si mujdei de usturoi.  [il]

 

Fleur, ce aiurea cu psiholoaga, bine ca ai cu cine sa vorbesti. E important.

 

Velvet, esti ok? Se incepe scoala fizic ?

 

Strumpfi, cum te mai simti ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suedia, da vaccinuri și Norvegiei. Și suntem in urma acesteia la vaccinări. 

 

https://www.statista.com/statistics/1196071/covid-19-vaccination-rate-in-europe-by-country/

Nu găsesc date despre cum sunt împărțite dozele între țările UE. 

 

 

Eu urmaresc pe siteul acesta. Inca nu au vaccinarile de ieri.

Am salvat un grafic. Procentele sunt destul de similare intre tarile EU. Nu-s mari diferente. Dar daca s-ar fi folosit 6 doze pe flacon ar fi fost si mai bine.

post-11723-0-16705800-1613032436_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

miha,silvi,Ioana  [flo2] 

 

Judoka  [floare3]  scolile in capitala au inceput dupa scenariul galben-clasele 0-4 ,a8a si a12a. restul in online.deci eu merg la scoala la 5 clase.restul acasa. tot ce pot spune e ca sunt deja fff obosita. ca am obosit.ca masca la scoala e crunta,ca nu pot auzi copiii cum trebuie,si anume 35 ,36 intr-o clasa.ca ragusesc. ca la materia mea nu se poate asa.ca nimic nu mai e la fel. ca vreau sa ma plimb,macar cateva zile...s.a.m.d...

 

om vedea cat timp vor fi deschise si in formatul asta.

 

parintii mei au 65.si cardiaci.nu au gasit niciun loc liber pt vaccin in orasul lor. 

 

dar cum se aude,deja cu atatea tulpini si vaccinul se duce dracu.

 

ma scuzati.

 

zile bune cu sanatate va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scolile in capitala au inceput dupa scenariul galben-clasele 0-4 ,a8a si a12a. restul in online.deci eu merg la scoala la 5 clase.restul acasa. tot ce pot spune e ca sunt deja fff obosita. 

Sa vezi ce "distractiv" e la noi...Marc teoretic, fiind a 8-a, merge la scoala. Practic, lunea face online, iar miercurea, face ore la scoala de la 8 la 13 si apoi, in 10 min de pauza tb. sa ajunga acasa/la birou la taica-sau (daca nu e plecat), sa faca alte 2 ore online  [zirea] . Acasa nu poate ajunge in 10 min, la birou ajunge in vreo 15 min, asta daca Radu nu are vreo sedinta sau nu e plecat pe la vreun santier, client, etc. taman atunci. La buni e exclus sa mearga, ca mi-e teama de contaminare cu virusi de la scoala si oricum si pana la ea ar face vreo 30 min.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, roli e o nebuloasa. eu nu pot ajunge acasa miercurea,sa predau restul de ore online.am de la 8 am fizic intai. asa ca o sa raman la scoala,sa predau de-acolo. doar ca ieri n-a fost net in scoala si am fugit acasa.nu m-am putut teleporta in 10 minute,asta n-am invatat inca. tare misto e in invatamant ,mai ales acum!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce aiureala la voi, Velvet  [zirea]

 

Aici elevii merg la scoala, asta din mai...doar cei cum e Marcia si facultatile au online pana la sf.lui februarie...au bagat masca obligatorie de cateva saptamani, incepand cu clasa a 4a...inainte era de la 12 ani.

 

Sunt insa parinti, care din cauza mastii, au retras copiii de la scoala...pot face asta, timp de 1 an...dar tb sa dea teste etc...mi se pare complicat..si nu stiu daca e ok pt copii sa stea doar acasa...sincer nu as avea nervi sa fac scoala cu copilul, mai ales ca aici este un alt sistem.

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...