Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E o porcarie inimaginabila scoala asta online, am mai zis-o. La noi fetele tot online, acusi se face anul de cand am inchis scolile, iar ele invata tot de acasa (doar cu in intermezzo de 2 saptamani fizic in octombrie), atat. E tare greu asa, pe ele acum le simt cam detasate, nu sunt asa de atente asa cum erau la scoala, mi se par si cam blazate acum, plictisite, demotivate. De intrat intra online la ore, isi fac temele, invata ce le dau profii, sunt fete constiincioase, dar le simt deconectate, fara chef... habar nu am cat reusesc sa acumuleze. La scoala era altfel, conta mult atmosfera, profesorii care erau in clasa, copiii erau nevoiti sa fie mai atenti... diferenta totala... Pana si drumul casa-scoala iti mai aerisea creierii, mai ieseai la aer, mai intalneai un coleg pe drum... Pe termen scurt scoala la distanta e o solutie in anumite situatii, dar pe termen lung, nu. E prea mult deja :((((( .  

Ce sa mai zic cu program mixt fizic+online, atat la elevi, cat si la profesori. Eu credeam ca se mai ajusteaza orarul astfel incat sa poti ajunge efectiv din fizic in online... Cum sa ajungi in pauza de la scoala??? Sper ca exista intelegere la clasa lui Marc... Macar bine ca-s lunea orele comasate...

Virusul asta a stricat tuturor viata total. Vaccinarea merge lent... la noi inca la etapa 1 si 2... Vad ca nici in alte parti nu e prea roz.

Nu stiu cum o sa se termine totul si mai ales cand.... Am si eu momente cand ma simt deznadajduita si depasita total, am un stress permanent, care parca e prezent "de facto", chiar si cand ies din bloc, orice as face. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIhaela, am citit si eu de extragere 5 doze vs 6 doze dintr-un flacon. Trebuie sa ai nu stiu ce ace mici, potrivite sa scoti 6 doze, iar astia au facturat totul la 6 doze, chiar daca la inceput au zis 5  [fri]  Normal, trebuie sa se imbogateasca... Habar nu am daca in Ro avem acele potrivite pt 6 doze. 

Si la celelalte vaccinuri, Moderna si AZ tot asa e, cu multidoze pe care tre' sa le extragi, sau alea sunt monodoze?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi azi 1356 de cazuri la 35mii teste...rata de incidenta 223 (sau 2.23 la voi)

 

Pana pe 7.02, la vaccinuri : 

-s-au primit 790425 

-s-au distribuit la cantoane : 696700

-doze administrate : 414000 

 

Noi suntem 8.5 milioane; vor sa vaccineze in jur de 6 milioane. In ritmul asta ajungem la anul si la multi ani  [batcap]

 

Ziceau ca din februarie primesc 1 milion de doze lunar..si ca pana la vara sunt vaccinati toti care vor sa se vaccineze.  

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-a ajuns Marciei noua periuta de dinti..o incearca acum....are 5 programe, ma intreba ce program sa foloseasca atunci cand se spala pe limba  [:D]

E roz, are un pahar in care se pune atunci cand se incarca...are si suport (tot roz), in care o poti transporta..periuta se incarca prin suport, are un cablu USB. 

Acum inteleg de ce sunt atat de scumpe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIhaela, am citit si eu de extragere 5 doze vs 6 doze dintr-un flacon. Trebuie sa ai nu stiu ce ace mici, potrivite sa scoti 6 doze, iar astia au facturat totul la 6 doze, chiar daca la inceput au zis 5  [fri]  Normal, trebuie sa se imbogateasca... Habar nu am daca in Ro avem acele potrivite pt 6 doze. 

Si la celelalte vaccinuri, Moderna si AZ tot asa e, cu multidoze pe care tre' sa le extragi, sau alea sunt monodoze?

 

da, ai nostri au ace pt a scoate 6 doze din Pfizer, si asa se administreaza - nu stiu exact de cand, insa cand mi-am facut eu prima doza, acum 4 saptamani, deja era cu 6 doze.

 

Moderna are 10 doze/flacon, iar la AstraZeneca citesc in prospect ca pot fi flacoane cu 8 doze si flacoane cu 10 doze - habar n-am de care s-au primit la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIhaela, am citit si eu de extragere 5 doze vs 6 doze dintr-un flacon. Trebuie sa ai nu stiu ce ace mici, potrivite sa scoti 6 doze, iar astia au facturat totul la 6 doze, chiar daca la inceput au zis 5  [fri]  Normal, trebuie sa se imbogateasca... Habar nu am daca in Ro avem acele potrivite pt 6 doze. 

Si la celelalte vaccinuri, Moderna si AZ tot asa e, cu multidoze pe care tre' sa le extragi, sau alea sunt monodoze?

 

Livrarea în multidoze are avantajele ei: producătorul folosește un singur recipient pentru o cantitate mai mare și nu depinde așa mult de producătorii de ”sticluțe”. Cum are și dezavantaje, la inoculare, că trebuie să folosești toate dozele după ce reconstitui serul. Dar în condițiile în care vrei să imunizezi cât mai multă lume, imunizezi pe oricine doar să nu arunci doze (oricine de pe o listă, evident).

 

Sincer eu nu cred că Pfizer se îmbogățește de pe urma facturării celei de a șasea doze. Prețurile pentru EU oricum sunt prețuri mai mici, că s-au contractat cantități mari și s-a negociat destul de mult. Din ce am citit e vorba de 12 Euro/doză. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, Silvi se poate înscrie pe platformă, dar intră în etapa a III-a de vaccinare (în etapa a II-a de vaccinare care se desfășoară acum se vaccinează cu AZ persoanele între 18 și 55 de ani care au boli cronice sau care sunt lucrători în domenii esențiale). Deci mai durează ceva până să se poată vaccina, col. Gheorghiță a zis că etapa a III-a e preconizată pe la jumătatea lui aprilie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...