Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna ziua!

 

 

nu am reusit sa intru sa ma laud. pentru ca ne-am razvratit si ne-am luptat cu resursele umane ne-au inscris si in final, vineri seara tarziu am reusit sa ma programez la vaccinare pentru sambata.

 

in weekend nu am facut nimic important. curatenie, cumparaturi... am fost la tara.

C e astazi la scoala. din pacate maine si joi nu o sa mearga dar sper sa nu le inchida prea repede si sa recupereze toate golurile. 

astazi si-a cunoscut si jumatatea cealalta a clasei. pe unii ii stie cum arata din online dar e un coleg care nu a avut camera deschisa niciodata.

deabia astept sa vad cum a fost prima zi.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza,  e luni de parca nu ar fi nicio zi.

 

Mi-am facut o cafea proasta si m-am mai apucat de una de alta.

 

Ieri silvi a avut prieteni in vizita, am vizionat filmuletul documentar pe care l-a facut prietenul ei de la UNATC-regie despre mitologia nordica, pentru examen.

Mie mi-a placut. Comisia de examen i-a dat 8 si era tare frustrat pentru ca profesorul indrumator pe parcursul editarii doar i-a spus ca nu e bine, dar nu i-a spus si ce nu e bine. 

In comisie au fost 9 pesoane. Unii i-au dat 6, altii 9, altii 7 sau 8. Dar niciunul nu i-a comunicat de ce a dat notele astea.

Plus ca mi-a povestit despre o colega al carei tata e mare producator si care, bineinteles, cum era de asteptat ia tot timpul 10.

 

Si ne mai miram de ce creativitatea este omorata din fasa.

 

Creativitatea aia, care ne-a adus ieri unde suntem azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, bănuiesc ca pe Rumi, Khalil Jibral și Nizar Qabbani i-ai i găsit in biblioteca. Cam asta e “știința” mea in domeniu. Nu prea citesc poezie (imi suna diferit in engleza cumva - matematica si poezie nu imi “click” in engleza). 
 

Eu sint cu ochii pe pereti la ora asta...m-a trezit soțul care a avut un coșmar - gemea zgomotos in somn. El a adormit prompt la loc, normal :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine,

 

Glimmer, ceva poezie clasică persană: Omar Khayyam, Hafez, Rumi.

 

Silvi, felicitări pentru răzvrătire și pentru că v-ați programat. Cum a fost la vaccinare? Ai făcut vaccin cu AstraZeneca, nu?

 

Noi am avut un weekend mai plin, ieri ne-am văzut cu doi prieteni (amândoi sunt vaccinați). Am stat de povești și am râs, a fost fain. Azi back to work.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit poezie turca.

Prea putina poezie in ultimul timp. M-am rezumat la poeziile scrise de o fosta colega de liceu care imi plac foarte mult.

Si cum lumea e mica, fosta colega de liceu l-a regasit pe rufus in pagina mea de FB. Fusesera colegi de generala.

 

Si pentru ca sincronicitatea niciodata nu lasa la greu, dupa vreo cateva saptamani s-au intalnit in varf de munte, cu masti adecvate pe mutre si iata s-au recunoscut din prima.

 

Dar sa revin la poezie. Omar Khayyam am citit dupa ce i-am vazut statuia din parc si am aflat ca pe langa poet era si astronom, matematician. Abia atunci mi-a starnit intersul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt un fan al avocatului Gheorghe Piperea, dar m-am lovit personal de povestea asta.

 

https://www.stiripesurse.ro/alerta-va-puteti-trezi-cu-conturile-inghetate-si-cu-banii-sechestrati-gheorghe-piperea-dezvaluiri-de-pe-piata-bancara_1644195.html

 

 

e o practica veche, ca bancile sa te santajeze cu sechestrarea banilor din cont, inchiderea accesului la conturi daca atunci cand te cheama sa-ti actualizezi datele personale nu o faci.

 

Mi s-a intamplat la Raiffeissen, acum cativa ani. Era contul lui CCS. El era plecat. Primea emailuri sa vina la o agentie ca daca nu ii blocheaza conturile.

M-am dus eu si le-am spus ca nu s-a schimbat nimic in datele personale, ca el nu are cum sa vina la banca, ca daca e nevoie de acte le aduc eu.

 

Mi-au refuzat demersul, tot amenintandu-ma cu sechestrarea banilor daca CCs nu se duce in persoana.

 

Am facut un scandal urias, am ajuns pana la nu mai stiu ce director. Nu mi-a dat atunci prin cap sa ma duc la OPC. Dar dupa vreun an am retras banii de acolo.

 

Mi-e asa o scarba de anumite practici ale bancilor de nici nu va inchipuiti. Si eu le consider carteluri. As vrea sa nu mai fiu nevoita sa apelez la ele.

Pentru ca noi apelam la banci nu din proprie vointa ci din constrangere.

 

Tot ce fac in viata asta constransa fiind ma innebuneste, imi scade respectul fata de mine insami pentru o buna perioada.  Ma simt un ca..t.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Silvi, felicitări pentru răzvrătire și pentru că v-ați programat. Cum a fost la vaccinare? Ai făcut vaccin cu AstraZeneca, nu?

 

 

iar m-am exprimat aiurea...astrazeneca dar nu sambata de fuse si se duse ci sambata asta, care urmeaza, adica pe 20.02 si rapel pe 17.04

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, băncile sunt obligate prin lege să verifice periodic clientela. Sunt legi europene, legi naționale, regulamente BNR. Cum aleg să o facă e la latitudinea fiecăreia.

 

Eu am conturile la Banca Transilvania și am putut să-mi actualizez datele online ultima oară. M-am conectat pe o pagină specială a băncii, mi-am deschis camera de la laptop, mi-am prezentat buletinul și m-am filmat pentru cca 15 secunde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...