Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Fleur, am fost de vreo 3 ori in Turcia, dar nu mi s-a intamplat nimic din ce povestesti tu. si nu pentru ca n-as fi fost apetisanta in tineretea mea - in Egipt ii oferea unul cateva zeci de camile mamei pentru mine  [:-)))]  (dar fara sa fie cu nimic deplasat).

 

apropo de asta, prima data cand m-am dus in Egipt citisem ca trebuie sa-i ignori pe barbatii care ti se adreseaza, mai ales in situatia in care eram, fara niciun barbat, doar eu si mama (ma rog, si restul grupului - dar ma refer la momentele in care aveam timp liber si ne plimbam numai noi doua). insa am renuntat la sfatul asta inca din prima dimineata, cand pe drumul dintre hotel si plaja eram apelata cu "good morning, princess!"  [:)]  mi se parea ciudat sa nu raspund la asta, ceea ce am si facut, cu un "good morning to you too" si un zambet, si niciunul n-a facut vreun gest deplasat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Fleur, am fost de vreo 3 ori in Turcia, dar nu mi s-a intamplat nimic din ce povestesti tu. si nu pentru ca n-as fi fost apetisanta in tineretea mea - in Egipt ii oferea unul cateva zeci de camile mamei pentru mine [:-)))] (dar fara sa fie cu nimic deplasat). 

 

Mie, la 15 ani, cererea d-lui turc vameș mi s-a părut deplasată, dacă nu șocantă. El vorbea foarte serios.

 

Iar pe maghrebieni i-am cunoscut la ei acasă, nu neapărat ca turistă, l-am vizitat în decursul a  4 ani pe tatăl meu care a lucrat acolo. Am stat și vreo 4 luni continuu, un trimestru școlar. Și aceeași impresie am avut-o. Pe femeile "lor" nu au voie să le atingă nici cu privirea, pe străine nu se jenau să le atingă dacă aveau ocazia. Am avut o experiență foarte neplăcută într-un autocar, cu părinții mei alături, aveam 12 sau 13 ani. În fine nu mai detaliez. Circumstanțe diferite, experiențe diferite.

 

Acum, în context turistic adică în resort uri și nu când turistele sunt pe cont propriu, cred că s-au mai cizelat și ei și nu se mai comportă grobian, că altfel nu le-ar mai veni turiști.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

da, roli , este o mare bataie de joc!...

 

exact ce spune Laura.

 

da, Fleur, pt multi n-a fost niciodata pandemie. din cauza lor suntem aici dupa un an. restaurantele sunt deschise la o capacitate mai mica.cred ca in tara asta  va fi o distractie continua pe partii,petreceri,la mare,in baruri,.etc cu scoli inchise. ce mai trebuie scoala?...

 

mai am  o luna pana la vaccin. daca mai rezista scoala deschisa pana  atunci,sper sa nu ma imbolnavesc. cateva clase sunt inchise de azi, deja primele cazuri aparute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Glimmer, am trecut și eu prin faza serialelor turcești și prin diverse faze poetice.

Acuma, despre platonismul amorezilor turci, pe mine mă bufnește râsul, pentru că turcii, așa cum i-am văzut acasă la ei, sunt contrariul ( mă refer la bărbați). Fetele trebuie flancate de părinți când ies pe stradă, altfel sunt fluierate și pipăite fără jenă. Poate doar cele care nu poartă batic și mai sunt și turiste pe deasupra, nu știu. Dar eu personal așa am pățit. În prima excursie în Turcia, la trecerea graniței, în mașină cu ai mei, vameșul turc m- a cerut de nevastă lui taică-miu, i-a și explicat câte oi și/ sau capre îi dă în schimbul meu. Mă rog, s- a întâmplat demult tare, aveam 15 ani... Dar am rămas cu imaginea asta despre ei, la fel despre bărbații maghrebieni. Repet, posibil să se comporte așa doar cu străinele, iar conaționalelor să le scrie poezii.

Fleur, nu e vorba de o fază a serialelor turcești, ci am perioade în care vizionez emisiuni la care în mod normal nu m-aș uita, că e serial, film, reality show etc. să mă prind și eu pentru ce se iau oamenii ăia așa în serios :)) Acum s-a întâmplat să fie o bucată dintr-un serial turcesc. În serialul ăsta mă amuză unele chestii, mi se par atât de prost jucate majoritatea scenelor, atât de rudimentar construite intrigile, atât de transparente manipulările că parcă îți pierzi respectul pentru inteligența personajului care altminteri e scăpărătoare, dar fix atunci nu se prinde, modul în care un personaj vorbește tare cu el însuși și altul ascultă la ușă și nici măcar nu se ascunde, cum sunt înțelese lucrurile pe dos etc.

Mă și amuză o mulțime de lucruri:

- personajul principal masculin, cum ziceam, un tip bine și musculos, își exprimă furia invariabil strângând din pumni și plimbându-se de colo-colo cu pas rapid, din când în când mai scoate niște onopamtopee, gen „nț, nț”. Ce-am mai râs cu fiică-mea când odată l-a apucat furia și indignarea când era în mașină. S-a dat jos din mașină și a început plimbarea de colo-colo pe lângă mașină :)))

- cele două personaje principale, el și ea, trec prin tot felul de faze periculoase gen atacuri, răpiri, din care scapă după ce el se bate cu personajele negative, oricât ar încasa el, trece chiar și printr-un accident grav de mașină, singura urmare asupra fizicului său e un plasture deasupra sprâncenei și mimează prost și când își amintește că l-ar durea pe undeva când se mișcă :)))

Însă unele scene de dragoste și mai ales gesturi romantice mi-au plăcut. Îmi place mult cum sună „femeie frumoasă”, „güzel kadın”.

Probabil că nici la ei nu se mai respectă tradițiile ca la carte, dar în serialul acesta am putut vedea ceva apropiat de o nuntă tradițională.

Știu că este adevărat ce spui, pentru că am mai auzit despre acest gen de comportament în urmă cu mai mulți ani, de la cunoștințe care au fost în Turcia, eu nu am fost. Cred că cei care își permit anumite gesturi indecente au grijă totuși față de cine le comit, pentru că din ce am mai citit, atentatul la onoarea unei femei este o chestiune destul de serioasă.

Mai în glumă, mai în serios, e posibil ca vameșul ăla să fi avut intenții serioase, că din ce știu, în cultura lor e mai pe repede înainte, văzut-plăcut-cerut și practic fata se „cumpără” de la tatăl ei, depinde și de cât de atașată de tradiții e familia respectivă dacă fata are vreun cuvânt de zis. Sunt încă multe țări musulmane în care lucrurile decurg așa, sau țări în care gradul de emancipare e diferit de la o zonă la alta, de la un mediu social la altul.

În serialul ăsta oricum nu am văzut nici măcar un sărut ca lumea și dacă stau acum să mă gândesc realizez că personajele principale sunt singurele pe care le-am văzut apropiindu-se fizic, dar numai îmbrățișări și pupături pe frunte sau obraz și numai după nuntă și nu în văzul lumii. Habar nu am dacă prin alte filme e altfel sau cum o fi în realitate, probabil voi aprofunda subiectul :))).

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și, bună dimineața!

Soare cu dinți la mine, nu foarte ascuțiți.

 

De școala online, ce să zic, mie nu mi se pare bine deloc pentru acei copii care nu au acasă niciun sprijin la învățătură sau nu au deloc condiții să facă școala online. Dacă statistica pe care am citit-o, cum că 40% dintre elevii din mediul rural nu au putut face școală în perioada asta, este adevărată, mie mi se pare foarte grav. Nu mai zic de cei care erau pe la școli de meserii și pentru care partea practică e importantă.
Eu îmi amintesc și de fiică-mea, când era în școală/liceu, întotdeauna evoluția ei a depins de profesor.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata si din sud de Suedia! Nu am inceput-o prea bine, ca azi dim T se planse ca a tusit toata noaptea si il doare in gat. Nu pare prea bolnav, insa ce este nasol, e ca exact sapt asta era de mers fizic la scoala, si aveau test important la biologie in Aula. L-am programat la Corona test si poate sa faca lectiile online, dar nu se poate duce la test...Iar celallat este ingrijorat ca maine si poimaine are teste importante, si el e in sapt de mers la scoala, si nu vrea sa lipseasca...In sfarsit, om vedea..

 

Despre seriale turcesti, am vazut doar 3, pe sarite. Unul, se numea Asi, si motivul de m-am uitat a fost actrita principala, mi s-a parut atat de frumoasa...si asa cum zice Glimmer, cand se uitau unul la altul, mai ce dragoste simteai, el era destul de nasol, dupa gustul meu :))) dar ea era frumoasa.

Apoi, am vazut ceva episoade din filmul cu Suleiman si unul cu cea mai puternica Cadana. In rest, nu ma pot uita la ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in Turcia (Istanbul) in excursie, cu mama mea. Nu am avut nici un incident de nici un fel. Se purtau toti ok cu turistii, indiferent ca erau barbati sau femei. Cand intram in moschei respectam regulile (oricum cei de acolo atrageau atentia, daca nu stiai): descaltat, acoperit umerii si genunchii cu niste voaluri, daca nu erau acoperite de haine.

Dar intr-adevar, in lumea musulmana au loc f multe abuzuri fata de femei. :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mea alba si incremenita in inghet!

Parca s-a mutat Polul N aici. Mi s-a cam luat de frig, de dat zapada, alunecus. Dau zapada asa in doru lelii, o carare ingusta pana la masina si pana la pubela de gunoi. De pe masina tb sa dau mai serios ca sa plec. In visele mele secrete vreau sa locuiesc intr-o tara calda si sa merg in vacanta cand am chef de zapada.

In alta ordine de idei, sunt mandra de al mic ca citeste ..ma rog...lecturi obligatorii..bun si asa. Si le povesteste colegilor care n-au citit  [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in tari musulmane, inclusiv Turcia, dar fără incidente. Bine, eram cu soțul :). 
 

N-am văzut seriale Turcești. Cred ca am plecat din Ro la timp :))). 
 

Sora mea m-a anunțat aseară ca din 1 Aprilie vor locui in Florida. Undeva pe lângă Miami, dar încă nu știu, nu au casa. E un plan care e in lucru de o vreme. Acum și-a găsit soțul ei job, ea poate continua la distanta pana in Iulie și poate și după. Soțul ei are jobul intr-un orășel mic la nord de Miami. El începe in 4 Martie, pleacă înainte. Acum caută casa Pt familie, el va sta temporar in ceva mic. 
I-am zis ca eu o voi vizita doar iarna. Sa pot face plaja și baie :)). Vara e cumplit, am fost de 2 ori. Nu mai vreau. 
Mie îmi pare rău ca nu mai văd așa oricând NY, când voi putea din nou. 
Florida nu m-a dat pe spate. 
 

Zi frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...