Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ioana, multumesc  [il] portocaliul e atat de aprins, ca sare in ochi de la o posta  [:D] dar nu eram singura, mai erau si altii cu culori tipatoare : portocaliu, roz, verde  [ph34r]

 

Am venit  de la pedichiura, sunt 10° si soare....cred ca rododendronul a murit  [zirea] l-am dat afara prea devreme, a venit gerul, l-am bagat iar in casa, dar acum ii cad frunzele si par uscate...o sa cumpar altul...imi pare rau, era tare frumos  [batcap]

 

Marcia si-a comandat costume de baie si una alta pt la mare, la soare...au ajuns azi....si-a luat si o rochie ft frumoasa, decoltata in fata...dar ii e putin mare si la piept tb sa o fac cumva, ca i se vede cam mult din el  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Antmil, ce ai cumparat bun si mai ales ce ai mai gatit bun? Ce a mai facut fecioru' care dorea sa isi schimbe cursul la gastronomie?

 

Mi-am facut de cap la rusi cu specialitaile lor: icre (negre si de Manciuria), somon afumat, sturion afumat...mi-am luat faina de buckwheat sa fac blini acasa. Asta am avut de Valentine's: am servit icrele ca la carte: cu bilni, un strop de creme fraiche, chives taiate fin fin de tot, shallot la fe de fin si oua fierte (separat galbenus de albus, maruntit mic de tot). Am avut o sampanie buna - nu am avut nerv sa trag cu vodka direct...eram prea ametita de foame.

 

De la italieni am luat mozzarella di buffala proaspata, o trufa neagra Perigord "grasuta" (mi-am luat si razatoare de trufa) si niste maruntisuri: rosii din Italia, paste proaspete, ierburi ce nu gasesc local la mine in sat. Am facut o pizza neapolitana acasa (cu coca dospita 4 zile in frigider) si am ras trufe deasupra. A fost demential.

 

Pruncul trage tare ca e pe ultima suta de metri cu facultatea. Mai are 3 luni si jumatate si il vedem cu bachelor's luat si se pare ca se incadreaza la diploma summa cum laude (eu pocnesc de mandrie - stiam sigur ca intra la magna cum laude dar era la 0.1 de punct diferenta de summa cum laude)...nici nu stim daca va avea ceremonie - anul trecut a fost virtual, evident. S-a inscris la scoala culinara, incepe in noiembrie...este peste masura de entuziasmat. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ura, e snow day la noi, stăm acasă azi. "Doar" 15 cm, ceea ce nu e neobișnuit aici, dar vânt și încă mai ninge.

 

Vreau să zac ca lama, să citesc +netflix ( tot outlander ul e de bază) și să fac ceva de mâncare, o ciorbă de costițe și poate niște muffins cu băiatul.

 

Care băiat a făcut ceva activități de mate pe chromebook și pufnește că nu știe să învețe pe de rost tablele înmulțirii. Eu la vârsta lui le învățam pe de rost. Aveți ceva ponturi cum să le rețină? Nu cele simple ×2, ×5, ×10....celelalte.

 

LauraNico, multă sănătate mamei tale!

 

Anja, sănătate băiatului! Mai există totuși și răceala comună. Noi am stat maximum o zi acasă în așteptarea rezultatului testului.

 

Ella, ți-am admirat și eu costumul portocaliu, îți vine foarte bine. 'Mă bucur" că nu sunt singura care am pățit chestii la vama turcă, că începeam să mă gândesc că era ceva în neregulă cu mine.

 

Velvet, bine că te vaccinezi într-un viitor apropiat. La noi nu se știe nici măcar o dată aproximativă când vor fi vaccinați profesorii. Suntem etapa a noua sau așa ceva, penultima, după noi urmează tot restul populației.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, felicitări băiatului! Te cred că ești mândră tare de el. Ceva job prospects? Știu că în State în multe domenii recrutează înainte de absolvire. Sau el dorește să continue în domeniul gastronomiei.

 

Laura, am zâmbit amar, pe profesori îi mănâncă degetele să dea teste, că evaluarea online e complicată, nu prea fiabilă, etc....vor să profite cât e deschisă școala să pună note...pe de altă parte copiii trebuie să redescopere plăcerea de a veni fizic la școală, deci dacă-i sufoci cu evaluări din prima nu prea ajută. Totul din cauza incertitudinii, când închis, când deschis.

 

Roli, felicitări cititorului! Noi mai lucrăm la asta...

 

Aici redeschiderea școlii, parțială în cazul colegiilor, creează unora probleme nebănuite. Mulți studenți și au anulat chiriile în orașele universitare și s au întors acasă, având toate cursurile online. De curând s a dat voie să facă o zi pe săptămână cursurile fizic la colegiu. O fată care locuiește la 500km de colegiu trebuie să facă 1000km dus întors pentru un curs....de educație fizică. Ea săraca vrea să rămână online și nu e singura. Deci, situații și situații.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, invatatorii copiilor mei sugerau sa listam tabla inmultirii  sau sa o cumparam deja tiparita (sunt mari cat un calendar de perete) si sa o punem in baie. Ziceau ca e o metoda eficienta, cat sta la toaleta coteste si invata.

Eu n-am aplicat-o, copilul mare a invatat-o inainte de a fi predata la scoala si oricum a “sarit” clasa cand a fost predata, iar copila mica  e din fire foarte constiincioasa si nu comenteaza cand trebuie sa invete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine sa servesc icrele negre&manciuria ca la carte inseamna sa stau in fotoliu cu borcanul in brate si lingurita in mana.

Mi se pare ca orice altceva le strica gustul. Le savurez pe indelete.

 

Altfel, Antmil tot ce ai bucatarit acolo e de inalta tinuta mondiala.

 

Cind eram copil, la bunica-mea in bloc, la parter locuia o familie de lipoveni. Mergeau la pescuit periodic si o aprovizionau pe bunica-mea cu icre negre in borcane maricele. Bunica-mea le dadea cafea la schimb (vremuri "apuse")....doar atunci am mancat direct din borcan cu  lingurita. Pe meleagurile astea icrele negre sint obraznic, obraznic de scumpe (cele de Manciuria sint totusi extrem de rezonabile). 

 

Multumesc la toate pentru aprecierile la adresa feciorului - este meritul lui in totalitate - are ambitie si munceste. Termina program "double major" istorie si limba franceza in doar 3 ani (aici se fac 4 ani de facultate). El se orienta catre curatorial sciences; munca la muzeu dar pandemia a cam decimat multe oportunitati asa ca amana graduate school pentru atunci cind se vor normaliza lucrurile putin. Oricum, nu are decat 20 de ani...are timp sa isi urmeze acum pasiunea gastronimica; il inteleg si il sustin din toate puterile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...