Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

De aia se laudau suedezii de la ambasada cu tava de semla facute in casa!

 

Daaaa! Am văzut comentarii cu savarina :))). Nu are nimic de a face cu savarina! 
Cineva a cerut rețeta și am pus-o in engleză :). Recunosc ca eu nu am făcut acasa. Sunt tare bune la cofetarii, se mănâncă deja de o vreme, azi a fost apogeul :)). Plus ca sunt foarte multe variațiuni. Preferata mea e wrap și Wiener. Cei de la ambasada au servit varianta clasica. 
 

Avem o fata tânăra la job care ne ajuta cu tot felul de treburi ușoare. Nu e BMA, face lucruri pe care noi nu mai apucam sa le facem, înainte le făceam. Gen despachetat marfa, inventariat, făcut cafea de trei ori pe zi, asezat vesela spălată la loc din mașina, etc.
Lucrează și la o cofetărie vestita in oraș. Ea face printre altele și semla. De trei săptămâni ne-a răsfățat. Noi am comandat, plătit și ea ne-a adus la job. Eu am mâncat toate trei variantele favorite. :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana a învățat tabla înmulțirii in Ro, cu metoda veche. Memorarea. A fost ușor, sau nu? Ca la noi :). A învățat rapid de tot, a fost obligată. 
 

Silvia a învățat aici. Metoda e prin adunare repetata și după ce au înțeles de ce fac asta, au trecut la înmulțire. Au luat încet, înmulțirea cu câte o cifra. Pana la 3-4 a fost ușor. Și 5. Dura pana înmulțea cu cifre mari, dar pana la urma a înțeles și niște tricuri. Reținuse de ex 4x4 și apoi aduna încă un 4 sau un 8 , etc. 
La cifrele mai mari tricul era sa inverseze poziția cifrelor sa ajungă la înmulțire deja știuta. La cifrele mari a mers greu. Aduna pe degete și mie îmi venea sa îmi smulg parul din cap, voiam sa învețe tabla înmulțirii cum am învățat-o noi. A durat vreo 2 ani și repetiții multe. Pana la urma a ajuns sa le rețină. Așa, cu metoda asta care am crezut ca in veci nu va da rezultat. 
Eu de ex nu știu cât e 5x7, dar știu cât e 7x5. Sau nu știu 8x9, dar știu 9x8. Etc. Asta am învățat-o și pe Silvia, ca tric. 
 

Fleur, răbdare și repetat. Țin minte ca noi mergeam in concediu și repetam in mașina înmulțiri :)). 

 

La mine metodele scrise de Michelle nu au mers niciodată. Ca atare nu le-am putut plasa mai departe copiilor...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...