Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 913
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua și de la mine!

 

Ant, felicitări pentru juniorul studios și pentru noul bebeluș din familie!

 

Roli, vai, ce aiurea cu bateria de mașină și cu frigul... Sper că te-ai încălzit.

 

Ioana, nici mie nu-mi place să vorbesc la telefon. Al meu e și mai rău :), plus că eu sunt pe post de secretară pentru el și caut diverse pe net și i le trimit. Dar m-am obișnuit așa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi este soare si cald  [pk] maine vom avea 15°..sper sa ramana asa, am avut iarna destula.

 

Marcia a avut scoala de dimineata, inclusiv test la germana...acum se uita la Animee  [:D] are nevoie de relaxare. 

Azi a fost ultima zi de scoala, reincepe pe 10 martie. 

Aseara a avut cursul de pregatire la economie, l-a termina; in total au fost 2 cursuri. Sambata are cursul al 3lea, dupa insa pauza pana pe 16 martie. 

Cursurile sunt de 2-5 zile, nu mai mult. Cele cand repeta materia, 2-3 zile (sambata de la 8.30 la 12), celelalte 4-5 zile (martea de la 6 la 8pm).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nici mie nu-mi place sa vorbesc la telefon, dar vorbesc  [:)] la job prefer sa scriu e-mail, dar daca e ceva urgent, sun...in afara insa nu am ce face si sun...nu am retineri, nu mi-e frica.

 

Marco e cu sunatul, el prefera sa rezolve lucrurile vorbind si nu prin scris...eu insa prefer sa ii scriu, mi-e mai usor asa...numai ca atunci cand scrii, pot aparea neintelegeri...mai ales cand nu vorbesti aceeasi limba  [ph34r] asa ca m-am dat pe brazda si cand am ceva de spus, ii spun in fata.

 

Marciei ii e frica sa vorbeasca la telefon, ii e frica sa vorbeasca in general cu persoane pe care nu le cunoaste...trebuie sa o imping de la spate cand are ceva de rezolvat...la job nu are ce face, tb sa sune clientii, sa raspunda la telefon...dar mi-a zis ca e un stres pt ea lucrul asta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare capul, de-mi vine sa-l arunc  [zirea] e din motiv lunar, mai patesc asa din cand in cand...m-a durut si ieri putin.

 

Pisica se plimba pe-afara, ii place ca e cald. 

 

Eu muncesc, dar fara drag si spor...astept cu nerabdare weekend-ul  [pk]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la job prefer sa port o conversatie in scris - vorba aia, verba volant  [:)]  nu ma deranjeaza sa si vorbesc (la telefon sau pe Skype), dar nu despre chestii importante. 

 

in viata particulara ma cam enerveaza sa scriu mesaje - si lumea stie asta; daca-s 2-3 randuri, de genul unde mergem si cine face rezervarea, e ok. daca e mai mult, telefon. 

 

nu-mi prea place video call pe whatsapp (cu prietenii, ca din fericire la job nu prea avem video call-uri) fiindca prefer sa stiu din timp, sa fiu cat de cat aranjata  [:I]  (nu fardata si imbracata de office, dar cu parul spalat, ca atunci cand nu-i spalat sta ca dracu)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput dimineata cu un commute horror. O sa va pun sitrea mai jos. In retrospect, sint norocoasa dar nu m-am simtit asa in cele 2 ore si 37 de minute de stat in masina blocata complet pe highway pentru 58 de mile.

 

https://www.nbcnewyork.com/news/local/19-car-wreck-on-i-95-sends-2-people-to-hospital-causes-9-mile-traffic-jam/2893062/?fbclid=IwAR2DUbdV1XxLXNB8CixWGIrAorMiebvoeLicQxPP6_WIIw-StuqjImwBwQY

 

Din nou, multumesc mult pentru aprecierile la adresa feciorului!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

sunt in est. suzhau, pe langa shanghai. nu stiu cum se mananca, eu nu am fost la ei si nici nu vreau. colegii care au fost au venit cam scarbiti de mancare. ei cand vin la noi mananca aproape orice, sunt incantati sa faca experimente cu mancarea noastra...doar ce e cu branza refuza. am avut insa pe un proiect niste medici care au stat 4 luni la noi si nu au vrut sa manance nimic de la noi asa ca le faceam cumparaturi si isi gateau singuri. am incercat cu mancarea chinezeasca de la noi dar nu le-a placut.

 

Pot sa spun ca mâncarea chinezeasca dacă nu e făcută de chinezi, nu aduce deloc cu ce se mănâncă la ei. Restaurantele chinezești din Ro sunt cu bucătari romani, care habar nu au cum e mâncarea chinezeasca. Cel puțin unde am mâncat eu. 
Chinezii de aici fac destul de asemanator. 
Dar mâncare chinezeasca ca și in China, nu am mâncat decât in...China! :) 

 

La fel și cea Thai sau indiana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Confirm ce spune Mihaela, mancarurile chinezesti/asiatice in restaurante din Europa sau Statele Unite sint "westernized"..."albite" sa le spun asa. 

 

Eu am noroc ca am doua Chinatown imense in NYC si am access la restaurantele facute de asiatici pentru asiatici.  Ma descurc aratand cu degetul pe meniu :) :) exact cum am facut si in Asia. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o zi plină, plină azi. Deja mi-au rămas treburi de ieri și de azi pe mâine...sper sa le înghesui. 
 

Asta e dezavantajul noului job. Îmi rămâne treaba nefăcută Pt ca nu apuc in 8 ore...înainte nu aveam nimic ce făceam doar eu. Continuau cei care lucrau după mine. Era treaba la comun. 

Am atât de multe Informații de acumulat, încât capul îmi e carusel :). In plus multe chestii lăsate nimănui de colegul decedat, pe care nimeni nu știe cum sa le rezolvam. 
 

Ca sa ma relaxez, am început sa tricotez mănuși :). N-am făcut asta niciodată, știu sa tricotez doar lucruri mari. 
 

Silvia are mâine test și îl dau la școala. Săptămâna viitoare are școala la școala, abia așteaptă. 
Diana a început azi un nou job și e aproape gata cu ccc cursul pe care îl face ca sa își completeze Pt ca sa se poată înscrie Pt la toamna sa își continue studiile începute. 
 

Gotlandul e singura regiune din Suedia unde nu a apărut încă mutația britanică. Dar nu cred ca mai durează mult, vine vacanța de sport și sigur da totul peste cap...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...