Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

"Seven Days Croissant" cu umplutura de cacao - caut reteta pentru crema


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Am facut niste cornuri umplute cu Nutella, au iesit bune, totusi mi se pare mai gustoasa crema de ciocolata de la "Seven Days". Aveti cumva o reteta copycat sau sugestii?

 

Mie Nutella mi se pare inecacioasa, nu știu cum sa explic.

Nu cred ca ce se pune în croissante, la fabrica, e identic cu crema din borcanul de pe raftul supermarketului. Cu siguranță pentru aceste umpluturi rețetă e diferita fata de crema tartinabila. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

E tare gustoasa crema din cornuri! Dar sunt curioasa , daca e crema cu ciocolata si crema de patisetie se umplu cornurile dupa coacere sau inainte? Inainte de coacere e greu , crema are consistenta moale. Poate doar daca e portionata si congelata inainte. Ce fel de aluat faci?

 

Se umplu după coacere. Dacă te uiți cu atenție la conurile din comert, se pot observa orificiile prin care a fost injectata crema în interior. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, am folosit aluat cu drojdie si unt rece taiat subtire intre foi (8 foi) - cred ca se numesc cornuri foietate. Nutella am pus-o inainte de coacere.

 

Vreau sa folosesc acelasi aluat, de mai sus, dar cu crema de la "Seven Days". Este o utopie culinara :)? 

 

Ieri, dupa ce mi-ati raspuns am dat peste 2 retete. Credeti ca umplutura lor ar aduce mai mult cu cea din comert?

 

https://savoriurbane.com/cornuri-pufoase-si-moi-umplute-cu-ciocolata/

 

https://madeline.ro/cornuri-pufoase-umplute-cu-ciocolata/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...