Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

"Seven Days Croissant" cu umplutura de cacao - caut reteta pentru crema


ML

Recommended Posts

Despre nutella; nu su tem fani, am un borcan in casa si nu indrazneste nimeni. La Craciun an facut celebra stea din aluat de cozonac si nutella, reteta de la Jamila, si vreau sa spun ca s-a mancat doar un pic dupa ce l-am copt, restul am aruncat. A iesit uscat parca, oricum, nu mai repet. nutela la copt nu-i pentru mine.

Nu am incercat nici cu crema congelata, adica acele lava cake sau lava muffins.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Off topic: Lava cake (moelleux au chocolat) nu se face cu nutella. Sosul de ciocolată care ”curge” din lava cake e aluatul prăjiturii care nu e lăsat să se coacă complet.

 

On topic: Nu știu exact cum e crema de la cornurile ”Seven days” (e mai stil șarlotă - budincă sau mai ciocolatoasă?). Dacă îți reușește crema separat, varianta câștigătoare e să umpli cornurile după ce se coc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin la crema care aduce cu puddingul.

 

Am gasit pe Amazon o lista cu ingredientele umpluturii:

 

"SUGAR, PALM OIL, LOW FAT COCOA POWDER, NONFAT MILK, ETHYL ALCOHOL, POLYGLYCEROL ESTERS OF FATTY ACIDS, VANILLIN ARTIFICIAL FLAVOR, SODIUM ALGINATE, POTASSIUM SORBATE"

 

O gramada de chimicale iar baza: zahar, ulei de palmier, cacao, lapte. Nu vad faina sau amidon. Ce o leaga oare?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Collins, am folosit aluat cu drojdie si unt rece taiat subtire intre foi (8 foi) - cred ca se numesc cornuri foietate. Nutella am pus-o inainte de coacere. Vreau sa folosesc acelasi aluat, de mai sus, dar cu crema de la "Seven Days". Este o utopie culinara :)? Ieri, dupa ce mi-ati raspuns am dat peste 2 retete. Credeti ca umplutura lor ar aduce mai mult cu cea din comert? https://savoriurbane.com/cornuri-pufoase-si-moi-umplute-cu-ciocolata/ https://madeline.ro/cornuri-pufoase-umplute-cu-ciocolata/

 

reteta de la savori este cu aluat cu drojdie simplu (brioche, cozonac), nu foetat cum ai facut tu. Nu se desface in foi. Vezi ca acolo e o varianta cu crema de vanilie, pe aia o poti face in amestec cu ciocolata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Revin la crema care aduce cu puddingul. Am gasit pe Amazon o lista cu ingredientele umpluturii: "SUGAR, PALM OIL, LOW FAT COCOA POWDER, NONFAT MILK, ETHYL ALCOHOL, POLYGLYCEROL ESTERS OF FATTY ACIDS, VANILLIN ARTIFICIAL FLAVOR, SODIUM ALGINATE, POTASSIUM SORBATE" O gramada de chimicale iar baza: zahar, ulei de palmier, cacao, lapte. Nu vad faina sau amidon. Ce o leaga oare?

 

alginatul de sodiu o leaga. Si ulei de palmier care e solid la temperatura camerei.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana reteta asta am folosit-o:

Fata le numeste croissante, dar dupa parerea mea de necunoscatoare sunt o combinatie intre cornuri si croissante, ceva mai usor de realizat. Voi păstra aluatul ei, am fost mulțumită. Am comparat ingredientele de la cele doua creme (de vanilie de la Savoril și cea de patiserie postata de Viviana - (https://simonacallas.com/2015/05/crema-de-patiserie-cu-ciocolata/) ) și, pentru ca sunt o ciocoholica înclin spre ultima care are in plus cacao, ciocolata și unt. Dacă renunț la unt și păstrez restul, ar tine bine la coacere, s-ar tăia, întări sau alte minuni? OK, scuze ca va bat la cap, ma ajuta ce scrieti. P.S. Interesant, Roxana, ce spui despre alginat. Am crezut ca este chimic 100% dar văd ca este extras din alge. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...