Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


Recommended Posts

  • Răspunsuri 886
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Judoka, ma bucur ca Ado e pe drumul cel bun. Durerea o sa mai dureze un pic.

 

Vio, mi-au facut pofta cu sarmalele asa ca am facut o varza à la CLuj.

 

Am fost la ortoptist, asa ca Eva se face cu ochelari noi. Nu va spun cat timp ii lua sa isi aleaga :). Era in extaz la magazinul de ochelari.

Maya se uita la Young Sheldon in engleza cu subtitluri in engl. Numai parintii cu copii scolarizati in Franta pt intelege bucuria mea :)))). Pt ceilalti e normalitate.

 

E cald si fain, plecam la o plimbare prin oras. Poate facem niste butice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Maya se uita la Young Sheldon in engleza cu subtitluri in engl. Numai parintii cu copii scolarizati in Franta pt intelege bucuria mea :)))). Pt ceilalti e normalitate.

 

Vai, mi am amintit de o faza. Il intreaba papa pe ado , uite te si tu la desene in franceza, se uita copilul la animi in franceza. ‚ De ce nu citesti o carte ?‘  [:-)))]

 

Am terminat din treburi si cumparaturi, mai putin curatenia, de care nu mai am chef. [soricel]

Maine daca o tine tot asa cu soare, aranjez terasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uff, am fost in centru. Asa o tristete ... desi lume luminata. O gramada de magazine care imi placeau au dat  faliment. Pt mine nu fu f fain. Fetele asta venira cu plasutze pline :))).

 

Mai sa va zic de Maya. Copilul asta nu cere nimic. Daca vrea ceva zice ca isi ia din banii ei. Eu ii platesc ce vrea aia ( in general prostioare: un caiet, un pix smecher). Era cald, ii zic: ia-ti geaca geaca subtire. Se codeste, o ia. Ii zic: iti vine f bine, nu inteled de ce in toamna nu ai luat-o. Dupa multe codeli spune: geaca e de la okaidi si okaidi e magazin de copii. Ok, pai de ce naiba nu ai spus in toamna??? ca iti luam alta. aah, credeam ca te superi. pai m-am suparat vreodata????? cred ca nu i-am zis niciodata nu, ca asa ma bucur cand cere o chestie .... Tot ii spusai sa imi zisa ce vrea ca nu pot sa visez ce gandeste ea. 

Acu o sa ne uitam la Uniqlo pe net de o geaca, ca in magazin era nebunie, nu am reusit sa intram.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Cafea aburinda, ceai, cioclata calda, pe alese si dupa dorinte! 

 

Ce scumpa Maya ta, mcoca

J, Ado o sa fie bine! Pare ca se recupereaza repede.

 

La noi o vreme de cacao. Saptamana asta iar a fost gheata subtire dimineata. Am ajuns sa merg de la bloc pana la autobuz ca o rata beata. 

Fii-mea e bine, a iesit din carantina. Si ea, si colegii. Gatul a mai lasat-o, nasul s-a mai curatat, inca o mai doare capul si e obosita, dar per total e bine. Trebuie sa recunosc ca m-a speriat.

In rest, la munca e ok. Oamenii astia sunt asa relaxati... trebuie sa ma dau dupa ei.

Weekend placut!  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neața, acum am facut si eu cafeaua . 

Asa e si la mine, destule buticuri faine s-au inchis. E deprimant sa le vad goale. Săpt trecută am rămas si fara bani cash ptr ca bancomatul care imi era convenabil s-a desființat ptr ca era intr-un magazin care s-a desființat. 

Draga de Maya ! Probabil s-a gândit că pianul a fost o cheltuială deja. 

Asa a facut si Ale cand i-am luat hainele de iarnă, i-am mai propus niste pantaloni si a zis ca nu, ca i-am luat destule. Am insistat sa-i probeze ,apoi s-a uitat la pret si a zis nu. 

La noi hainele de copii sunt mai scumpe decât decât cele de la adulți. 

Da , le place sa-si aleaga ochelari. 

Lui Ale ii i-au acum ochelari de la adulți, au ramele si implicit llentilele mai mari. 

J ado nu i-a ceva ptr durere, antiinflamatoare ceva ? 

Devo ma bucur ca e bine la slujba. Contează foarte mult să mergi cu plăcere.  Sănătate fetei ! Poate niste vitamine ar ajuta? 

Ma duc la trebi. La mine plouuuaaa si e frig. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

[flo2]  [cit] 
 

Dana, a luat la inceput tablete, acum il doare uneori cand lasa greutate. Trebuie sa stea cu piciorul mai sus pe o perna. I am cumparat si o crema antiinflamatoare de plante.

 

Devo, e f imp atmosfera de la servici, cred ca am mai scris  [:-/]

 

Dupa vacanta francezii vor sa testeze copiii in scoli. Trebuie sa ne dam acordul.

 

Cei care nu sunteti in tele travail, v au dat masti angajatorul ?  Noua nu. Mi se pare de cacao.

 

O zi frumoasa si cu soare  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, primim masti,  de-alea ieftine asa-zise chirurgicale. Teoretic 1/zi, practic cate vrem. Cei de la Protecția muncii se ocupa. 

Avem dezinfectant ptr mâini la liber. 

Testarea covid se face daca lipsim mai mult de 3zile consecutive sau, cum a fost cazul colegei mele, la nevoie. Ptr astea nu plătim. 

Nu putem face gratis teste la cerere. Adică dacă vreau sa ma testez fara motiv sau daca plec in CO. Ptr astea se plătește pret întreg. 

Avem cabinet medical în firma. Putem apela cand e cazul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e obligatoriu FFP2 peste tot. In firma e mai relax, unii poarta de panza sau chirurgicale. Sunt de cumparat la ca. 60 centi bucata si initial au fost rationalizate. Primim si de la firma, chirurgicale mai la liber, FFP2 mai putine. Dezinfectant e peste tot si testarea-gratis- e de 2 ori pe saptamana la firma. Nu stiu cat de grozave sunt testele, dar sunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Si noi avem masti chirurginale la discretie, si am primit si cate 10 masti de panza tip 1. Testarea in Franta nu se plateste, indiferent de ce o faci.

 

Am avut un week end extremd e fain si calduros. Saptamana asta tot f faina o sa fie.

 

Ma cam seaca curfew ul asta. Ieri am fost la o prietena ce locuietse la 8km de mine. Am plecat d ela ea la 6 fara zece. Am facut o ora pana acasa. Cu masina!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...