Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


Recommended Posts

  • Răspunsuri 886
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello voua. 

Nici nu stiu cum a trecut sapt asta. Si caldura asta ma termina. V-am spus ca urasc vara? iar eu si soarele nu suntem prieteni buni.  [fri]

Voiam o piscina in week-end, dar Ale e la cm asa ca pas. Poate doar o plimbare pe inserat.

Azi a fost la prietenii ei, au ziua de nastere duminica si o sarbatoresc doar cu familia. Copiii la piscina sapt viitoare. Am rugat-o pe mama lor sa amane piscina sa poata si Ale sa se balaceasca.  [flo2]

Colega mea a mai facut o vizita la UPU ptr ca o durea mana foarte tare si i-au luat ghipsul jos si i-au pus altul. Are o vanataie mare acolo unde o doare, dar ptr ca trebuie sa poarte ghips nu se poate masa sa-i treaca mai repede. Asta este. Ea 6 sapt cu ghips, eu 6sapt pe baricade.  [batcap]

J imi pare rau ptr evenimentele anulate. Poate gasiti ceva in schimb. 

Un week-end fain tutoror,  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multe femei s-au vaitat dupa vaccin de dereglari de ciclu. Ori ca le-a venit mult mai repede, ori din contra, ca le-a intarziat (fara sa fie insarcinate si fara probleme inainte de vaccin [fri] )

Eu nu am avut probleme de cm... mi-a venit in parametri normali, in schimb am obs ca mi-a scazut hemoglobina  [alcool] Donez sange regulat si acolo fac analiza din deget pt hemoglobina. M-am dus dupa vaccin sa donez iarasi si m-au respins cu hemoglobina (cam la 20 de zile dupa vaccin). M-am mirat, in afara de sarcini cand o aveam usor scazuta (acu nu e cazul), nu am avut in viata mea probleme cu hemoglobina. M-am mirat am zis asta e, o fi de la stress (ca obiceiurile alimentare nu mi le-am schimbat), desi ai donasem de 2-3 ori in pandemie, deci tot in perioada de stres maxim. Pana am citit pe un grup (cu pareri decente, nu conspirationisti sau nebunii din astea), pataniile unor alti oameni care au fost respinsi la donare pt fix acelasi motiv (hemoglobina mica). Ma rog, eu sper sa-si revina la valoarea normala, pt ca imi doresc sa mai donez sange, fac asta de ceva vreme (cu pauze cand am avut diverse boli sau tratamente, extractii dentare etc - criterii de excludere temporara), fac asta pt sufletul meu si mi-ar parea rau sa nu mai pot. Mi-am facut o hemograma luna asta, sa vad cum stau (la un laborator si pt a nu ma duce din start la centrul de donare ca sa ma trimita acasa, adica vreau sa pierd timpul cu folos, daca se poate). Acum mi-a iesit ok, dar sa vedem, na ca la centru e alt laborator, alti reactivi, dar asa ca idee... Am mancat rodii, sfecla, sper sa fi fost/ fie doar o chestie temporara. 

 

Bunica mea, era exact la fel, suferinda fizic, insa la minte, f lucida. Citea ziare, comenta diverse lucruri, tinea minte tot felul de detalii...

 

luni am vaccinul, doza doi. saptamana asta colegii din hamburg au picat precum mustele. si nu, nu sunt colegi care trag chiulul. pur si simplu imi spunea un coleg ca vine a fost cat de cat ok, dar duminica credea ca l-a lovit trenul. abia miercuri a revenit online [bib]

 

la primul m-a durut bratu si mi-a venit ciclu. eu, de cand sunt imi vine ceas la 27 zile si 18 ore ei bine acu imi vine la 23 si acu la 21 zile [ups]

 

si o colega fix si ei i-a venit ciclu aiurea.conspiratii [:-)))]

 

si ca sa fiu intr-o nota optimista. ma gandeam zilele astea ce desteapta si clara in gandire e maicamea. iar m-am incarcat cu energie dupa vizita de la ea. tine minte tot, ea nu se misca, nici nu aude, dar ii merge mintea brici. 

fii-miu asta mic o mosteneste. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, completezi un chestionar inainte: daca stii ca suferi de ceva, daca ai calatorit in ultima vreme (asta e intrebare pandemie Covid, inainte nu era), daca iei medicamente, daca da, ce anume etc. Apoi iti face analiza de hemoglobina, apoi intri intr-un cabinet unde stai de vorba de un medic (cantarit, tensiune si ce te mai intreaba el), apoi daca e totul ok, te trimite la camera de donare.

 

La noi scrie ca e permisa donarea la 7 zile de la vaccin Pfeizer sau Moderna (astea ARNm) sau 7 zile de la remiterea simptomelor post vaccinare, daca ai. Iar la Astra Zeneca 4 saptamani de la vaccin sau remiterea simptomelor.

Eu am facut rapel pe 4 mai, si m-am dus pe 24 mai (m-au si intrebat, le-am zis cand m-am vaccinat si au zis ok, deci era permis). Daca stiam ca trebuie sa mai astept, mai asteptam cat era nevoie.. La momentul de fata am 2 luni si o saptamana de la rapel.

Monica, 

nici eu nu am mai donat de ceva timp . Parca nu ai voie 90 zile de la vreo vaccinare . 
stiu ca bifezi un chestionar înainte de hemograbina 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza,

 

cafea calda ? 

Elkia, nu s au anulat, pur si simplu nu s au mai organizat de la inceput.

 

Io tot am o stare de nestare, nu stiu de ce, ca ar trebui sa fie toate ok.

 

Va doresc vreme frumoasa, temperaturi rezonabile si o saptamana excelenta.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...