Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


Recommended Posts

  • Răspunsuri 886
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata doamnelor! Si eu la [cit]

 

Dana, si eu ma mir cat de repede s-a ajuns la punctul acesta cu cartile. Ma intreb ce mai urmeaza? Poate cartile despre cum sa fii o sotie buna pentru ca sunt ilustratii doar cu sotia gatind, spaland casa si rufele? Ori asa ceva nu mai este acceptabil in societatea de azi.

 

Am citit azi intr-un articol ca s-a protestat alegerea un persoane albe sa traduca o carte de poezii scria sa o tanara de culoare. E tot rasism nu? 

 

Judoka, ce job ai tu? m-ai facut curoioasa cand ai scris de colega ca "nu stie daca munceste azi sau nu". ce meserie permite asa ceva? aveti contract flexibil?

 

Eu am facut alaltaieri o plimbare foarte faina cu fimea cea mare. Vremea a fost super buna, soare si cer senin, nici nu batea vantul. Am fost pe 3 varfuri de munti. Primul mai inalt dar usor de urcat ca erau urme de tractor. La al doilea, in padure, am dat peste niste pietre funerare vechi de 1400-1600 de ani. Sub o stanca era camera mortuara. Habar nu aveam ca e asa ceva la 5 km de noi. E rezervatie naturala acolo. La al treilea varf am ajuns la apus. Eu am fost acolo sambata dar nu cu ea si vroiam sa ii arat o poiana cu muschi. Vederea superba iar cand tot faceam poze a inceput sa apara o plapuma de ceata.

De fapt mai bine pus cateva poze.

post-11723-0-89000000-1614852366_thumb.jpg

post-11723-0-64790800-1614852373_thumb.jpg

post-11723-0-66965000-1614852380_thumb.jpg

post-11723-0-52947900-1614852388_thumb.jpg

post-11723-0-40556000-1614852401_thumb.jpg

post-11723-0-86805800-1614852421_thumb.jpg

post-11723-0-83429800-1614852427_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, ce plimbare faina ati facut. Superbe pozele.

 

Cu cartile, ce sa zic, societatea a evoluat f mult. Ganditi-va numai la capra cu 3 iezi. Pai mie nu mi-a facut nicio impresie povestea (cu sangele iezilor pe pereti si etc), dar fetelor mele nu am citit-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia,

 

lucrez la scoala, in general avem program fix, dar acum s au bramburit toate.
De cand cu inchiderea scolilor,  ni s au redus orele, apoi au inceput alternativ,  o saptamana anumite clase, urmatoarea saptamana restul, ne am adaptat la program.

Sefa n a muncit de la inceputul anului, ca ar fi facut ore suplimentare si angajatorul nu vrea.   [smulgpar] 
Deci comunicarea pe telefon si mesaje. Uneori e o exploatare care nu credeam ca exista in germania.

 

Tare frumoase peisaje aveti acolo, s a dus si zapada  [:)]

 

In cartier la noi, au furat noptile trecute casa de marcat de la brutarie. Era din aia smechera unde bagai singur banii si primeai restul . Asa m am saturat de nenorocitii astia.
E o brutarie micuta, fac lucruri artizanale, offf...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un ness cu lapte    [:)] 

 

 

am facut kambucha, al meu tot combina fructele si aromele. Dar nu beau copiii cata se facea.
Si o data mi a explodat o sticla, am lasat o in bucatarie si a fost prea cald pt ea si a pocnit. 

 

In rest,  week end in campul muncii, [pace]  am frecat si aranjat si decorat prin app,  masina de rufe a mers la greu. 

 

Duminica am prestat sushi maison. 

 

La radio vorbeau ieri de originile la opt martie si la feminism.

 

Si o femeie extraordinara, s a luptat pt drepturile sclavilor si a femeilor, a infiintat o trupa de teatru/era inteligenta, cultivata. La final a  fost decapitata. 
 

https://histoireparlesfemmes.com/2012/12/09/olympe-de-gouges-revolutionnaire-humaniste/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...