Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


Recommended Posts

 

Am fost foarte, foarte suparata si chiar n-am mai avut chef sa intru pe DC si, cand am facut-o, m-a pus cel cu coarne sa citesc zona zoster care m-a terminat de tot.   [:(]  

 

[pup]

 

Io vreau cafea, nu stiu ce sunt asa obosita. A fost si week end ul. 

 

In fine, programul haotic, s au schimbat si zilele de piscina si orele de pian. L. vrea la judo, asa ca se mai adauga antrenament de doua ori pe saptamana.

 

La servici ne au redus drastic orele, trebuie sa caut altceva.

 

cam asta,

 

o zi frumoasa  [floare3]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 886
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[pup]

 

Io vreau cafea, nu stiu ce sunt asa obosita. A fost si week end ul. 

 

In fine, programul haotic, s au schimbat si zilele de piscina si orele de pian. L. vrea la judo, asa ca se mai adauga antrenament de doua ori pe saptamana.

 

La servici ne au redus drastic orele, trebuie sa caut altceva.

 

cam asta,

 

o zi frumoasa  [floare3]

 

offf, in timp ce noi cautam muncitori, colega mea de birou si-a luat medical, ca cica e internata in spital,  si ieri a vazut-o seful in oras, la plimbare     [fri]  

si cica suntem firma privata  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Succes tuturor copiilor la scoala!

 

Dana, toti mai avem momente de proasta dispozitie, mai ales in perioada asta dificila...

Ma bucur ca ai revenit. 

Si eu am mai avut pauze pe DC... depinde si la mine ce dispozitie am.

Urat cu colega... sa minti asa... e penibil. Si clar, nu e in regula...

 

Judoka, bafta sa-ti gasesti de lucru, ceva ce sa-ti placa si sa castigi cat trebuie!  [flo2]

 

Noi avem an greu acum, cu una din fete, clasa a8-a... mi-e si groaza ce dezastru va fi iarasi cu scoala online, si iarasi e materie noua, multa, care se cere la examen.

Am inceput meditatii si sper sa nu aiba prea multe lipsuri, goluri, sa se fi prins de ea si ce au invatat in mediul online.

Anul urmator, alt examen, cu cea mica, a 7-a acum.

Imi duc aminte ff clar cand faceam eu meditatii, cand am dat eu admiterea la liceu, cum se numea atunci... am multe momente clare in minte de atunci, uneori am impresia ca am luat viata de la capat... (si din prima zi de scoala, ma refer la prima zi din primul an de scoala - si de acolo am  avut franturi de amintiri)

 

[fri]  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cam ingropata in munca.

 

Nu i-am facut nici acum petrecere celei mici. Nu prea se aranjeaza planetele. Si cam cred ca o las balta. Oricum a primit o tableta cam scumpa.

 

Monica, fii si tu mai detasata cu scoala fetelor. E scoala lor, nu a ta. Teoretic tu ai viata ta, hobiurile tale, anturajul tau, etc. Dupa cum vezi eu sunt cam rupta de scoala lor. Si avem copii de aceeasi varsta  [:D] . Adica stiu ca Elisa are ceva teste nationale in curand dar nu-s in calendarul meu din telefon si nici in cel de la munca. Ideea e ca nu trebuie sa stai de curul lor la nesfarsit ci sa le responsabilizezi de mici. Sa isi faca singure programul si sa se tina ele de el, nu tu sa le aduci aminte. Ale mele stiu ca eu am sedinte fara numar, lucrez in paralel la mai multe proiecte, plus casa, plus plus plus. Deci trebuie sa se cam descurce pe cont propriu.

 

Dana, nu mai stiu unde am ramas cu datele de contact dar nu cred ca a sunat fata ta pe a mea. Oricum sunt amandoua la scoala acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia,

 

La voi scoala/administratia locala/statul de implica in buna desfasurare a activitatilor scolare. Adica tu ai toata increderea ca scoala stie ce face, profesorii la fel, astepti plicul acasa sa vezi rezultatele la teste sau unde a intrat copilul la liceu. Nu exista notiunea de pregatire in particular (presupun), masa de scolari este mai uniforma.

 

In Romania, parintii sunt cei care trebuie sa se implice in educatia academica a copiilor. Nu in sensul ca ma duc eu la scoala, ca parinte, ci in supravegherea copilului acasa, sa invete, sa-i caut profesor de pregatire, sa-i cumpar culegeri si manuale potrivite, sa ma grija sa lucreze suplimentar. Daca il las numai cu ce face la scoala, chiar si in cazul unui copil constiincios, nota la Evaluarea Nationala va fi undeva in zona 8 - 8,50. Insuficient pentru a intra la un liceu bun (ca tot se vorbea mai sus de colegiul din Ploiesti).

 

Dupa admiterea la liceu cred ca da, poti sa te relaxezi ca parinte, in clasele IX - XII va merge cu valul (mai ales intr-o clasa buna) si oricum, ceea ce ai sadit in primii 8 ani de scoala se vede pe parcursul liceului.

 

Ioana,

mama de copil nascut in 2008 (Mcoca  [flo2]  - noi am fost la aceeasi Odisee)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cam ingropata in munca.

 

Nu i-am facut nici acum petrecere celei mici. Nu prea se aranjeaza planetele. Si cam cred ca o las balta. Oricum a primit o tableta cam scumpa.

 

Monica, fii si tu mai detasata cu scoala fetelor. E scoala lor, nu a ta. Teoretic tu ai viata ta, hobiurile tale, anturajul tau, etc. Dupa cum vezi eu sunt cam rupta de scoala lor. Si avem copii de aceeasi varsta  [:D] . Adica stiu ca Elisa are ceva teste nationale in curand dar nu-s in calendarul meu din telefon si nici in cel de la munca. Ideea e ca nu trebuie sa stai de curul lor la nesfarsit ci sa le responsabilizezi de mici. Sa isi faca singure programul si sa se tina ele de el, nu tu sa le aduci aminte. Ale mele stiu ca eu am sedinte fara numar, lucrez in paralel la mai multe proiecte, plus casa, plus plus plus. Deci trebuie sa se cam descurce pe cont propriu.

 

Dana, nu mai stiu unde am ramas cu datele de contact dar nu cred ca a sunat fata ta pe a mea. Oricum sunt amandoua la scoala acum.

 

Da, ptr ca din motive obiective Alexandra are contul de facebook pe sleepmode si conturile de instagram decapitate la 1 singur .  [ph34r]  

Dar ai dreptate, sunt la scoala acum, mai vedem. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cafea? Sunt dependenta. Beau 2- 3 cesti dimineata. Daca nu beau, pe la pranz ma apuca niste vertijuri de nu mai stiu pe ce lume traiesc. De cand mi-am cumparat un espressor ma delectez incercand diferite tipuri, arome etc. Inainte o faceam la ibric.

 

Si fiica-mea, clasa a VII-a, are un orar incarcat. 2 zile pe saptaman cu 7 ore, 3 zile cu 6 ore. Cam mult, dupa parerea mea. Ea face dans modern in timpul liber, acum vrea si ceva autoaparare, I-am propus box, ca tot e un club la coltul strazii. Tac-su s-a ingrozit [fri] , dar ea a fost incantata. Ideea este sa fie la o distanta rezonabila de casa, sa poata merge singura, pe jos. Sa nu depinda de masina/autobuz/tramvai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, ai dreptate teoretic in ceea ce zici. Dar la noi e cam cum zice Ioana. Sunt in asentimentul ei.

Mi-ar conveni si mie ca om sa-mi vad doar de serviciu si treburile mele si fetele de scoala.

Iar cand era scoala in format clasic, era ok, fetele mele sunt constiincioase, isi vedeau de treaba, iar eu interveneam pe ici pe colo, mai veneau cu cate o intrebare, o chestie la care nu erau sigure, mai verificam un caiet din cand in cand si mai comentam ceva pe ce imi cadea mie privirea, pe unde vedeam ca nu le e clar, mai faceam un exercitiu asemanator samd.

Din martie 2020, de cand cu orele online, copiii in general sunt mai natenti, ba nu se aude ba nu se vede, ba se face politie (ca X a plecat la toaleta in timpul orei, Y s-a dus sa manance, nu raspund cand sunt nimic de prof et ), intre timp proful reia predarea sau exercitiile, aplicatiile, si totul se fragmenteaza... si s-a mai dus o ora. Apoi vine tema si fetele cu avalansa: nu stiu aici, nu stiu dincolo... 2x. Si... incerc a le ajut, sa le explic, sa imi readuc eu aminte sa ma asigur (la unele chestii) ca zic corect. Nu ma lasa inima sa zic nu stiu, descurca-te... ca pe urma ele acumuleaza goluri, iar eu caut sa le acopar.

Din pacate scoala paseaza multe probleme catre parinti... si nu ar trebui sa fie asa... ar trebui, cu notiunile predate la clasa, sa se descurce si un copil cu parinti cu 8 clase, care nu prea au invatat carte la vremea lor si care nu mai stiu notiuni de romana, mate si alte materii. Dar din pacate, acei copii se pierd, acumuleaza goluri (presupunand ca-s interesti de scoala, sunt prezenti etc) si la un moment dat se pierd multi din ei :((

 

Daca eram in sistem norvegian sau suedez, finlandez, unde scoala se preocupa maxim de copii, era alta mancare de peste... Stiu, Ana mea e de-o varsta cu Elisa... La voi e foarte fain, cu iesiri in natura si alte chestii pe langa scoala, cunostinte de asimilat.

 

Cum a zis si Ioana, daca pt evaluarea nationala ma bazez 100% pe scoala, atunci riscam o nota de 7-8, mica daca pt un liceu foarte bun sau chiar bun. Si atunci toti copiii mai bun fac ore suplimentare, stiu copii care au facut si in clasa a 5-a (dar fara rezultate stralucite la clasa, ulterior), de aceea fetelor le-am mai explicat eu pe la mate sau la ce ma pricep eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...