Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


Recommended Posts

In aceeasi barca... una din fete clasa a 7a (cealalta a 8a).. ce sa zic si mie mi se par multe ore.

 

Ce ma oftinca pe mine: nu era vorba ca de anul asta scolar sa mai reduca nr de ore?? NU ne-au fost trimise prin mai 2020 (cand eram inchisi cu pandemia) niste chestionare pt consultarea parintilor privind nr de ore?? Pe care sa le aplice in anul scolar urmator? Ok, nu s-o fi putut in anul 2020/2021, dar nici in 2021/2022??? Ce mama naibii fac, au evaporat hartiile alea? Le-au dat foc?  [batcap]  [batcap]  [fri]  [fri]

Si fiica-mea, clasa a VII-a, are un orar incarcat. 2 zile pe saptaman cu 7 ore, 3 zile cu 6 ore. Cam mult, dupa parerea mea. Ea face dans modern in timpul liber, acum vrea si ceva autoaparare, I-am propus box, ca tot e un club la coltul strazii. Tac-su s-a ingrozit [fri] , dar ea a fost incantata. Ideea este sa fie la o distanta rezonabila de casa, sa poata merge singura, pe jos. Sa nu depinda de masina/autobuz/tramvai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 886
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monica,

te inteleg  [flo2]

o sa urmeze doi ani stresanti, mai ales dupa on linul asta. La noi s a simtit abrambureala de la scoala la clasele mici au deja lacune, ce sa mai zici de cei mai mari.

Sistemul mi se pare aiurea, pt ca se focuseaza numai pe doua materii, iar celelalte sunt de umplutura. Daca nu e materia ta preferata romana sau mate , mai greu.

 

Otilia, sunt sisteme scolare diferite. Cred ca cel norvegian e printre cele mai avansate si mai putin stresante, copiii au lucruri practice, miscare, proiecte. Nu se pune accent pe toceala. Gresesc?

 

Ado o sa aiba brevetul anul asta scolar.
Ii trebuie 400 puncte minim ca sa promoveze, din 800 posibile.

Jumatate din puncte se dau in timpul anului, restul examen la sf : franceza, mate, istorie, limba straina, science, tehnologie si oral. Noi, in schimb, avem dezavantajul imigrarii si al necunosterii limbii ,deci trebuie sa stau dupa el si sa l ajut si chiar sa i gasesc meditatii.

 

ioana  [flo2]

 

La astea se adauga programul, sa fie tot timpul mancare, sa fie odihnit, sa nu stea non stop pe net, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ea face dans modern in timpul liber, acum vrea si ceva autoaparare, I-am propus box, ca tot e un club la coltul strazii.

Frumos la dans.

Fata mea s a apucat de judo, asta dupa ce ani de zile ne am dus sa i ducem pe frati la antrenament/concursuri. Ii place si cred ca a inceput sa fie si competitiva , asteapta concursuri/centuri.  [:)] 

Dar si clubul e bun, are antrenorimfaini, unul si unul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana fff multe ore are fata ta. Am numarat si eu orele Mayei, are 26 de ore pe saptamana. Miercurea are numai 4 ore, dimineata. In rest are toata ziua cu minim 1,5 ore pauza la pranz.

 

Judoka, nu te stresa cu brevetul ca nu conteaza pe niciunde. 400 de puncte aduna el, ai sa vezi.

Multa bafta cu jobul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si noi,

 

26 de ore, din care de doua ori pe sapt sport.

 

Coca, cum nu conteaza? Nu trebuie pt intrat la liceu? Daca ai mai multe puncte nu intrii la un liceu/clasa mai buna ? 

 

Nope, deloc. Ceea ce conteaza este harta scolara si optiunile. Dar cea mai tare este harta: oricat de slab esti trebuie sa te primeasca la liceul de sector.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da 32 ore/ sapt are si Alexandra, acelasi orar. Dar 10 ore din astea sunt cele de umplutura : educatie fizica, desen, dirig, ed sociala, educatie tehnologica etc.

Au 4 ore de engleza ptr ca se pare ca sunt toate la engleza intensiv ( altfel ar fi doar 2 ). 

Si sa nu uitam ca elevii romani au cea mai lunga vacanta de vara. De-asta sunt materiile asa concentrate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...