Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


Recommended Posts

  • Răspunsuri 886
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si fiica-mea este vaccinata, cu ambele doze. Nu a avut nimic, doar o usoara reactie dupa doza 2 (somnolenta, oboseala).

In felul acesta, fiind toti 4 vacinati, am mers linistiti in Grecia si nu a stat nimeni in carantina la intoarcere. Oricum purtam masti peste tot la interior, nici nu se pune problema sa procedam altfel. 

 

Astazi, 15 sept., se implinesc 40 de ani de cand am inceput clasa I. Ploua in ziua aceea, asa ca ne-au bagat pe toti in holul de la parter si au strigat repartitia copiilor in cele 5 clase I din anul respectiv. Eu am nimerit in I C, acolo m-a dus maica-mea si a plecat. Nu mai stiu cum m-am intors acasa, probabil singura, scoala era peste drum de blocul nostru. Si aveam cheia la gat  [:)] .

Invatatoarea m-a asezat in penultima banca si cam acolo am ramas in cei 4 ani de scoala primara. Nu purtam ochelari si nici nu se invartea maica-mea prin jurul catedrei cu atentii pentru tovarasa invatatoare. Eram 36 de copii in clasa, cam asa am fost pana la sfarsitul gimnaziului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici 80% din cei peste 12 ani sunt vaccinati cu cel putin o doza.

LA Maya in clasa sunt o gramada vaccinati, cred ca jumatate. Eu drept sa spun nu as vaccina-o, dar ne pun astia "sula-n coaste" (ca sa citez un clasic). Daca nu o vaccinez nu va mai putea face nimic de la 1 oct fara teste la 3 zile. Planu e ca daca scot astia starea de urgenta din noiembrie nu o mai vaccinez. Acum astept inc lui octombrie sa vad ce o sa fie.

Oricum deocamdata nu o pot vaccina, ca i-am facut Gardasilul la sf lu august si trebuie sa treaca minim o luna.

 

Pe mine ma seaca de numa ca obliga copiii sa se vaccineze, dar numai 75¨% din cei peste 70 de ani sunt vaccinati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, asa si eu cu torturile. Doar cand am serbat fetele in Ro am avut torturi de la cofetarie. In general le fac eu, tot felul de modele. Am tot felul de tavi si o lada cu instrumente pentru decorat. La ultimul am scapat cu decor din fructe si atat. Sorasa mare la aceeasi 11 ani a facut ziua la bowling si a vrut un tort cu 10 popice pe el si bila al 11-lea element  [:D] . Partea buna e ca petrecem timp impreuna la facutul si decoratul torturilor.

 

Eu incerc sa evit martipan din cauza copiilor cu alergii. Ale mele nici nu il mananca. As ca iau role de pasta de zahar.

 

 

Cu inceputul scolii va spun sincer ca nu imi aduc aminte.

 

In schimb imi aduc aminte ca am luat primul si singurul 3 la mate in liceu pentru ca am fost la cules de porumb si nu stiam ce s-a predat cu o zi inainte. Oh well, in final cred ca mi l-a facut un 8. A trecut. Ideea e ca si acum stiu pe de rost raspunsul. M-a intrebat proful formula pentru sin a + sin b. 

 

Pfizer vor face si aici la copii. De abia acum au inceput cu cei sub 18 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput in 1985 scoala, clasa 1.

Erau multi copii pe vremea aceea multe clase, multi in clase... Se mai si transferau de pe la alte scoli, nu era neaparat o scoala cu mot, dar mai buna decat altele din imprejurimi, mai ales din Crangasi, de peste podul Grant (Bucuresti). Nu stiu cum e cu scolile din Crangasi, dar 1/3 din clasa locuia acolo. Si astazi e acelasi trend la scoala respectiva.

 

La noi in clasa erau cativa parinti si bunici, mai ales bunici, ca erau acasa si veneau dupa copii sa-i ia de la scoala (vreo 3-4 cu totul) care roiau pe langa dna inv cand luau copii de la scoala, mai dadeau un cartus de Kent, o cafea, o atentie, o maslina... Copiii aceia erau mereu avantajati si abonati la premiul 1 (erau copii care invatau bine, "masluiala" nu era chiar grosolana). Iar noi ceilalti, de la premiul 2 in jos, ca nah, nu aveam "trecere". Eram cu cheia de gat, fara parinti toata ziuape la scoala, veneau la sedinte si daca erau chemati de ceva (la mine nu a fost cazul de chemat special). Eu de ex eram in grupul care invata bine, cu ceilalti de sus, insa pe mine ma scadea mereu la medii pe final de an scolar, ca sa nu ies la premiul 1, isi facea dna inv socotelile diinainte. Mediile stricate erau la desen, muzica, lucru manual, sport (pe care la vremea aia il faceam jucandu-ne in curtea scolii, nu se facea ca acum cu prof, faceam tot cu inv). Adica materiile subiective. Ma rezolva dna cu cate o nota de 8 sau 9 la 2-3 din aceste materii, ca la acele materii sa-mi iasa media 9, nu 10 ca celorlalti, ura si la gara  [fri]  [fri]

De aceea serbarile de final de an cand erau inmanate premiile mi se pareau un simulacru si asteptam doar sa se termine mai repede... din clasa a 2-a ma prinsesem de schema (mi s-a confirmat in clasele 3 si 4) si mi-era lehamite.

Din clasa a 5-a insa, s-au mai schimbat ierarhiile, iar daca au mai fost altii cu medii mai mari decat mine, nu a mai fost "facatura" ci a fost chiar pe bune...

Astazi, 15 sept., se implinesc 40 de ani de cand am inceput clasa I. Ploua in ziua aceea, asa ca ne-au bagat pe toti in holul de la parter si au strigat repartitia copiilor in cele 5 clase I din anul respectiv. Eu am nimerit in I C, acolo m-a dus maica-mea si a plecat. Nu mai stiu cum m-am intors acasa, probabil singura, scoala era peste drum de blocul nostru. Si aveam cheia la gat  [:)] .

Invatatoarea m-a asezat in penultima banca si cam acolo am ramas in cei 4 ani de scoala primara. Nu purtam ochelari si nici nu se invartea maica-mea prin jurul catedrei cu atentii pentru tovarasa invatatoare. Eram 36 de copii in clasa, cam asa am fost pana la sfarsitul gimnaziului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mergem si veneam singura la/de la scoala. Sau ma rog, in grup, cu colegii, mama cred ca prima zi m-a dus si m-a luat (am niste poze in parcul din vecinatate din prima zi de scoala si tin minte cand le-am facut). 

 

Era mai liniste pe vremea aceea, aveam 2 stradute mici de traversat, nu circulau atatea masini ca acum (acum e mult mai aglomerat in zona aceea - locuiesc si acum in acelasi cartier, dar in alt bloc). 

Singurul incident mi s-a intamplat la sfarsitul clasei a 2-a, cand m-a abordat un barbat sa ma intrebe de un anumit magazin. I l-am aratat, ca era pe cealalta parte a strazii si m-a rugat sa vin cu el pana acolo, eram in acelasi sens de traversat strada dar magazinul era putin in diagonala. Moment in care m-am speriat si am rupt-o la fuga pana acasa, si cred ca am avut vreo 500 m de alergat, am ajuns terminata acasa. Asta apropo de toata nebuniile de se intampla si de decizia de moment a unui copil, daca e tentat sau nu i se pare nimic nelalocul lui. Eu eram instruita demult (la fel cum am facut si eu la randul meu cu copiii si cum am facut si facem multi dintre noi). Era pe vremea luI ceausescu intamplarea, cand se zice ca lumea era mai linistita si erau mai putini dezaxati...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...