Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anja, uite asta merge Pt noi ăștia mai maturi (in dragoste). :)))

 

De la această sărbătoare nu lipseau nici cei mai în vârstă, ziua Dragobetelui fiind ziua în care trebuia să aibă grijă de toate orătăniile din ogradă, dar și de păsările cerului. În această zi, nu se sacrificau animale pentru că astfel s-ar fi stricat rostul împerecherilor. Femeile obișnuiau să atingă un bărbat din alt sat, pentru a fi drăgăstoase tot restul anului, în timp ce bărbații erau atenți să nu le supere pe femei, pentru că altfel nu le-ar fi mers bine.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, sa nu te superi pe mine, daca fac un pic de gluma, dar am cautat despre Dragobete, si i-am citit sotului ce traditii sa urmam, toate instructiunile bune si frumoase pana la ultimele instructiuni [fri] va astept cu  sugestii  sau reckamatii [pk]

"Potrivit tradiţiei, în dimineața zilei de Dragobete, fetele îşi spălau fața cu zăpada care încă nu se topise, se îmbrăcau în straiele cele mai frumoase și mergeau la biserică. Acolo se întâlneau cu băieții și plecau împreună la pădure, ca s-adune primele flori de primăvară. La întoarcere se aplica tactica zburătoritului"

Măi, dragă, ca să zic așa... chiar că n-am de ce să mă supăr, dar taman cum spuneam, e o chestie spirituală. Contează scopul acelor tradiții, nu ritualurile în sine. Scopuri, precum împrospătarea sufletului, chemarea dragostei, întâmpinarea primăverii (vremea împerecherii) etc. care se pot atinge și pe alte căi. Nu știu dacă mă fac înțeleasă ...

 

Impresionant e pentru mine acea efuziune care trebuie să fi animat oamenii, pe vremuri în care avem astăzi părerea că spiritul nu era atât de prețuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca "tactica zbratorului" pe mine m-a dus cu gandul spre cu totul altceva decat coronite aruncate pe casa  [artif]  [incada]  [catelulsfuge]  [deziuata]

Cred că nu te-a dus greșit gândul :)))

„În Mehedinţi, sud-vestul României, exista obiceiul numit “zburătorit”, după care fetele se întorceau în fugă spre sat. Fiecare flăcău urmărea fata care îi era dragă. Dacă băiatul era iute de picior şi o ajungea, iar fata îl plăcea, goana se sfârşea cu un sărut în văzul tuturor.”

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca azi sunt pusa pe sotii, cred ca idea cu alergatul prin ograda suna sexi. Mai tb sa ma hotarasc daca ma impiedic sau nu [fri]

Glimmer, of course ca la modul serios, toate ritualurile de reinviere a naturii sunt interesante. Citeam ca Dragobete are legatura cu sarbatoarea crestina aflarea capului Sf ioan botezatorul si vine din slava. Totusi nu sunt dovezi ca sarbatoarea este ff veche. Singurele info provin de pe la 1800

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...