Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Primăvară frumoasă pe ghețar!

 

Lauranico, sănătate mamei, să fie cu succes intervenția.

 

La noi ploaie și vânt azi, ieri a fost o zi superbă așa că am ieșit la săniuș și bulgărit. Au fost 4-5 grade, unii erau în hanorac sau tricou...

Ne-am văzut și cu prietenii noștri după mai mult de 2 luni.

 

Suntem în vacanță, azi avem în program patinaj și cumpărături.

 

Mă bucur că în sfârșit se accelerează vaccinarea la noi. Se anunțase inițial că se vaccinează cei 85+, acum văd că se pot programa deja 70+. În ritmul ăsta, ajung și la profesori într-o lună-două, sper.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Văd că fiu-miu a făcut un fel de erupție pe obraji, ca o spuză roșiatică, nu știu ce o fi, eczemă sau alergie la ceva. Numai pe obraji, spre urechi și în mijloc, nu pe frunte.

 

Ați făcut vreodată ouă fierte la abur? Am redescoperit metoda și mi se pare cea mai bună. Se pun la fiert și când clocotește apa se trag de pe foc și se acoperă. Se lasă 15 minute fix. Cică sunt și mai sănătoase așa, nu se mai formează dunga aia cenușie care indică formarea sulfului și mirosul specific.

Și consistența e grozavă, gălbenușul e pufos și nu făinos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, sănătate multă mamei!

 

Fleur, eu fierb ouă moi cumva asemănător. Dau apa în clocot, când fierbe cu bule mari pun ouăle înăuntru și dau imediat focul pe mic (să fiarbă cu bule mici). Fierb 7 minute și jumătate și ies cu gălbenuș curgător dar cu albușul tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Laura, sănătate multă mamei! Fleur, eu fierb ouă moi cumva asemănător. Dau apa în clocot, când fierbe cu bule mari pun ouăle înăuntru și dau imediat focul pe mic (să fiarbă cu bule mici). Fierb 7 minute și jumătate și ies cu gălbenuș curgător dar cu albușul tare.

 

Încearcă să le iei de pe foc când începe să clocotească cu bule mari și să le lași acoperite 10 minute ( nu sunt sigură de timp, mai experimentez. 15 min e pentru ouă fierte tari)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...