Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Judoka, si la noi functioneaza in prezenta fizica gradinitele, clasele primare si anii terminali, care au dat examene fizic in scoala anul trecut, nu stiu de ce crezi ca a fost altfel.

LE: Asta in scenariul rosu.

 

Ca in ala verde/galben se merge fizic de o luna deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da' multe strategii au mai avut! Le-a plesnit capul de la ele.

 

Ok, sa le lasam deoparte pe astea de logistica cu sali si cadre didactice. Desi puteau face niste ore remediale peste vara, intr-o forma sau alta (mai ales ca in perioada aia nu prea au intrat profesorii online, deci nu au avut mare incarcare, dar banii si i-au luat).

 

Alte strategii (declarative):

 

De ex cea cu reducerea numarului de ore: au zis din primavara ca vor implementa la toamna. A trecut vara, a venit toamna, ce si-au zis? "n-am mai avut timp sa facem, ramane la fel inca un an, mai vedem". Probabil strategia lui "mai vedem" au avut-o.

Si? Ce a ramas? Tot cate 6-7 ore/zi pentru copii, cu ochii in ecrane, si asa ne luptam sa nu mai stea... acum stau oficial. 

 

Alta problema: dincolo de programa incarcata, cu termeni greoi (m-am uitat eu prin manualul de bio, nu am retinut nimic, sunt termeni din medicina acolo, cu denumiri cimplicate... ok, asa se numesc, dar totusi, pt un copil de 12 ani, fa si tu mai atractiva predarea, mai intuitiva, sa inteleaga mecanismele generale, bagi si cativa termeni de specialitate, dar nu) cu lopata)

Alta problema de care m-am lovit cu fetele: necorelarea itemilor de predare. De ex. la matematica invata numerele negative si operatii cu nr negative in semestrul 2, dar nu chiar de la inceput, mai acum cand ne apropiem de jumatate. Dupa ce au nevoie de nr negative la fizica. Pai vine dna de fizica incepe sa lucreze cu nr negative, cu puteri negative "asa cum stiti de la matematica?!" Poftim?! Pai nu am facut inca la mate... Ok si incepe dna sa le zica asa pe scurt pe repede inainte cum e cu numerele alea negative! Vin copiii plangand ca nu au inteles nimic si sunt deznadajduiti. 

Ok, le explic eu, sau incerc... dar nu-s prof. Nu era mai simplu sa faci o strategie prin care sa corelezi anumite notiuni? Nu e normal de exemplu sa inveti numere negative ma matematica, pt ca apoi sa le poti aplica la fizica, la chimie si la ce ti-o mai trebui?

Aici tot 100 de ani le trebuie? Nu le ajunge o vara? Sau anul scolar precedent??? Cat Doamne iarta-ma au de lucru, de cine mama naibii au nevoie?

Si sunt probleme cunoscute, semnalate in timp de multi profesori. Probabil zac intr-un sertar ca au uitat de ele. Le trebuie o strategie ca sa implementeze si n-o gasesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, multumesc! petrecere frumoasa Marciei impreuna cu prietenele ei! doar odata face 18! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

 

cu scoala nu stiu ce sa zic...ne agitam si ne suparam degeaba. sunt decizii luate la nivel central care se aplica la nivel local. asta e rau, cred eu. daca se luau decizii la nivel de prefecturi sau isj-uri alta era situatia. sau chiar de fiecare scoala. la C se invata intr-un singur schimb. nu intra alta clasa in sala respectiva, nu se asaza alt copil pe scaunul ei, la masa ei...profesorii vin la 6/7 clase pe zi dar pot sta la distanta zic eu ...nu e nevoie sa intre printre elevi, ca doar acum sunt dincolo de ecran si treaba merge struna [:)]

daca C nu ar fi avut antrenamentele ar fi fost dezastru dar pentru ca merge la sala/stadion e ok pentru ea. antrenamentele au fost intrerupte doar in perioada 15 martie - 15 mai 2020.

in schimb sunt alte scoli unde se invata in schimburi, sunt peste 30 in clasa...acolo e mai greu sa pastrezi reguli. dar toate scolile sunt tratate la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost anul trecut , dar in toamna au fost cl 8 si 12 la scoala , ca anul asta au examene ? 

Poimaine, fix 1 an calendaristic in care au mers 3 saptamani in septembrie-octombrie, 2 saptamani in februarie si de saptamana asta vor merge din 2 in 2 saptamani. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, ce spui tu sunt probleme ale sistemului de educatie in general, si cu pandemie si fara pandemie tot aia...am si eu exemple cu materii stufoase, necorelate etc.

ce ati hotarat? lasi fata la bacau? bafta multa! [flo2]

 

mica mea merge la gradi. nu au fost probleme pana acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca se vrea, se gasesc solutii. Nu se vrea, aia e problema! Nu-si pierde nimeni timpul pretios pt invatamant si copii! 

 

De ce nu au gasit strategia potrivita sa testeze in scoli? Testare masiva!! Asa gaseau si asimptomatici, faceau o actiune de amploare. Nuuuu, fara teste, mai bine inchidem scoli.

La fel, trebuiau prioritizati profesorii, ca aveau contact cu elevi. Si sa le faca pfizer, pt ca are rapel la 3 saptamani si capatau imunuiate mai repede decat cu Astra Zeneca. Dar nu, ei au bagat la esentiali parlamentari (ca nu cumva sa pateasca ceva pana nu mai inventeaza cateva pensii speciale), tot felul de functionari de la tot felul de directii si agentii guvernamantale, adica din categorii mai putin expuse (atentie cu am zis bugetari la modul general). Profesorii i-au bagat tarziu la esentiali si preponderent cu AZ (prin care capata tarziu imunitate, taman cand se termina scoala).

 

Solutii pe plan local, exemplu Otiliei, un hotel. Poate in alta zona nu e hotel, e alta cladire anexa. Orele de sport sa se tina afara, nu in sala de spot. Si asa scapam si de lungile discutii cu masca/fara masca. Da-o naiba de treaba ca daca vrei, gasesti solutii, nu perfecte, dar gasesti. 

Cu tabeletele alea, frate, zici ca au sapat dupa aur. In martie tu ai pandemie, inchizi scolile, nu te gandesti si tu sa le comanzi in mai-iunie, ca in septembrie sa le aiba? copiii? Cata minte iti trebuie??? Nuuu, ei le-au comandat pe la 1 septembrie, si inca nu au toti copiii.... Probabuil a durat sa gaseasca contracte avantajoase pt ei, sa le umfle bine, sa pica si la baiatu' de la partid ceva.

Hai sa fim seriosi!

 

si daca nu ai hotel in apropiere? cum disloci profesorii? Asistentii scolari?

 

si daca hotelurile sunt particulare ministerul invatamantului trebuie sa plateasca serviciul. Si eventualele stricaciuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost anul trecut , dar in toamna au fost cl 8 si 12 la scoala , ca anul asta au examene ? 

nu inteleg intrebarea ta.

 

In momentul de fata, din 8 februarie se face scoala normala, bineinteles pe scenarii.

Romania nu e formata doar din Bucuresti, Brasov, Ilfov si Timis - judete aflate in scenariul rosu.

 

Chiar daca este scenariu rosu clasele terminale 8 si 12 merg la scoala. Dar daca se depasesc 6 cazuri la mie se schimba socoteala.

 

Un grafic ca sa intelegi situatia, firesc ca sunt discutii atat timp cat participantii la schimbul de idei traiesc in judete rosii.

 

 

post-3916-0-15060300-1615283291_thumb.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...