Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Monica, iti trimit niste poze in privat sa vezi cum a fost in week-endul trecut...eu zic ca a fost ok. s-a luat temperatura la intrare. au stat grupati doar fiecare club, deci cum stau si la antrenament.

la start erau distantati...Oricum, daca va e teama mai bine sa stea acasa. la voi oricum o sa mai fie concursuri si pe plan local.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Era un medic care spunea ca sa conteze si % testelor pozitive din totalul testelor realizate, nu doar nr teste pozitive raportat la populatia judetului/orasului.

Adica daca fac 50 de teste, 25 ies pozitive, e 50% rata, deci e transmitere comunitara. Si mai trebuie cercetat, nu lasat totul fara restrictii, la voia intamplarii. Pare asa, ca se ascunde guniul sub pres. 

 

 

n-are absolut nicio logica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai e ok sa faci doar 25 de teste pe saptamana? Ex jud Vrancea? Pe bune? Si raportat la poplatie sa iasa pe verde? NU trebuie testat mai puternic? Adica proportional cu nr de persoane din judet? Altfel datele nu sunt relevante si scad numarul acela. 

n-are absolut nicio logica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu cum e, ca au mai fost concursuri in sala de la Bucuresti si acolo a concurat.

Doar ca pe urma mergeam acasa si aia era. Aici zice sotul meu ca e multa expunere din cauza cazarii si mesei. Ca sunt toti pe acolo, ca poate nu o sa pastreze distanta, ca se va face inghesuiala la masa si tot asa. Faptul ca trebuia sa stea cu cineva in camera (unde mai dai si masca jos), faptul ca pana acolo ar fi mers cu un microbuz cu cativa de la club... Acolo era cuiul de fapt, la transport si la faptul ca trebuia sa petreaca 2 nopti la hotel si acolo nu a fost de acord sotul, a zis ca ef riscant, mai ales de cand au inceput sa o ia valorile iarasi in sus:((( La inceput a fost de acord in principiu, a zis "bine, ok, mai vedem exact atunci" nu a zis NU din prima. Si am avut ghinion sa nimerim pe crestere exact acum.

Monica, iti trimit niste poze in privat sa vezi cum a fost in week-endul trecut...eu zic ca a fost ok. s-a luat temperatura la intrare. au stat grupati doar fiecare club, deci cum stau si la antrenament.

la start erau distantati...Oricum, daca va e teama mai bine sa stea acasa. la voi oricum o sa mai fie concursuri si pe plan local.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai e ok sa faci doar 25 de teste pe saptamana? Ex jud Vrancea? Pe bune? Si raportat la poplatie sa iasa pe verde? NU trebuie testat mai puternic? Adica proportional cu nr de persoane din judet? Altfel datele nu sunt relevante si scad numarul acela. 

cine m-ar putea obliga de exemplu pe mine sa ma testez daca nu am niciun simptom si nu stiu sa fi fost in contact cu nimeni pozitiv?

 

da, sunt de acord sa se faca mai multe teste, dar nu sa calculezi incidenta ca procent intre cei testati si cei care ies pozitiv; ca la un moment dar va trece naibii si pandemia asta, si vei avea sa zicem doar 2 amarati care mai reusesc sa culeaga virusul, se duc sa se testeze, si ambii-s pozitivi. ce va insemna asta, incidenta de 100%?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ai dreptate aici, dar ma zgarie pe creier faptul ca doar orase in care se testeaza mai mult, intra in repetate randuri in scenariul rosu. Pt ca testeaza.

Si ma zgarie pe creier: 25 de teste/ saptamana, ies pozitive <= 25 si de aici rezulta scenariul verde, e totul bine fara restrictii.

Ma zgarie pe creier: 0 teste in weekend... da, scade iar rata... adica vreau sa spun ca nu este o incidenta reala, din pacate, este doar ascunsa si prezentata frumos datorita unui nr f mic de teste facut.

cine m-ar putea obliga de exemplu pe mine sa ma testez daca nu am niciun simptom si nu stiu sa fi fost in contact cu nimeni pozitiv?

 

da, sunt de acord sa se faca mai multe teste, dar nu sa calculezi incidenta ca procent intre cei testati si cei care ies pozitiv; ca la un moment dar va trece naibii si pandemia asta, si vei avea sa zicem doar 2 amarati care mai reusesc sa culeaga virusul, se duc sa se testeze, si ambii-s pozitivi. ce va insemna asta, incidenta de 100%?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, ar trebui sa se testeze mai mult, dar pe de alta parte nici nu poti lua oameni de pe strada cu forta sa-i duci la test, numai ca sa aiba numar mai mare de teste.

 

au aparut testele rapide care se fac acasa, si multi care au un cat de vag motiv le folosesc pe astea, si nu prea au cum sa le contorizeze pe cele care ies negative.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ex ar trebui sa testeze si contactii contactilor, ca poate au si raspandesc. Stiu, e mult, dar trebuie, ca sa se mai stopeze.

Sunt f dezamagita de trensul asta iarasi crescator.. Ma gandeam ca avem noroc si putinele vaccinuri care s-au facut pana acum sa mai franeze un pic virusul. Repet sa-l franeze sau sa-i franeze cresterea abrupta, nu sa scada, ca nu avea cum. Dar probabil inca sunt prea putine. 

 

Din studiile cunoscute, ca nu am retinut: cam cat ar tine anticorpii astia anticovid? Eu auzisem 8 luni - 1 an. Bine, in timp vom vedea pe viu, dar zic asa ca studii preliminare...

 

Dupa parerea ta, dar nu se poate realizat imunitatea de turma, acei 70-75% vacccinati si pana la obtinerea acestei imunitati, oamenii care au fost vaccinati in primele valuri isi pierd anticorpii obtinuti, adica daca vaccinarea nu va merge rapid astfel incat sa fie imunizati comcomitent 70% (adica sa aiba anticorpi), ce se intampla, practic iar o luam de la capat, creste iar puterea virusului si ne invartim in cerc?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiu daca am scris ieri si despre lista de asteptare - se pare ca va fi disponibila din 15 martie pentru toata lumea.

 

iar in orasele cu incidenta crescuta (peste 4.5) se pot programa deja persoane din etapa a 3-a.

 

asta e lista localitatilor:

 

- Alba Iulia;
- Timişoara;
- Braşov şi localitatea Sânpetru;
- Baia Mare;
- Zalău;
- Petroşani;
- Cluj-Napoca;
- Giurgiu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...