Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Am inteles. Mie de asta mi-e putin teama ca procesul de vaccinare decurge cam lent si  mi-e ca nu ajungem la 70% din populatie concomitent cu anticorpi, astfel incat sa se creeze acea imunitate colectiva.

Ca oricum raman oficial persoane nevaccinate: cei ce nu vor si copiii/tinerii pana in 16 ani... Sper sa poata face studii si pt sub 16/18 ani, ca mi-e apoi ca in viitor, daca mai traieste virusul, se muteaza si gaseste teren prielnic la copii si ar fi cumplit si acest lucru

:(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

studiile pe copii sunt deja in desfasurare.

 

toti cei care fac predictii pe baza ratei de vaccinare de pana acum gresesc: vorbim de o perioada in care a fost mai intai un singur vaccin, apoi doua, apoi trei - si in curand va veni al patrulea; de asemenea stim c-au fost probleme in aprovizionarea cu doze, care incet-incet s-au rezolvat sau se rezolva in saptamanile urmatoare; treptat s-au deschis si se vor mai deschide centre de vaccinare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-are absolut nicio logica.

Ba da. Aici se utilizeaza curent rata de pozitivitate pentru evaluarea situatiei epidemiologice. Parca spunea si Ella ca la ei in Elvetia se raporteaza zilnic nr. de cazuri pozitive din nr. total de teste.

Pentru ca zero cazuri pozitive din 25 de teste e irelevant, dar 300 din 30000 da.

 

Edit ca sa precizez ca e relevant in situatia epidemiologica actuala. Normal ca nu e relevant la sfarsitul pandemiei, cand numarul de cazuri e mic in absolut.

Testarea se poate incuraja sau impune prin anumite metode. Aici toti copiii care prezinta la scoala cel putin doua simptome sunt obligati sa se testeze. Toti cei care revin din strainatate la fel (am impresia ce doua teste), etc. Mai sunt campanii de testare masiva in scoli sau in alte medii unde s-a detectat sau se suspecteaza existenta unui variant.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cum sa calculezi rata de infectări covid raportând la populație? Normal ca la numărul de teste se Raportează.

 

la populatie se raporteaza incidenta (la 7/14 zile) si inseamna nr de cazuri per 1000 sau 100.000 locuitori. La teste se raporteaza procentul de pozitivare. Acum ECDC foloseste ambii indicatori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine, normal ar fi sa existe o definitie foarte clara a persoanelor care trebuie testate, si sa se respecte in fiecare localitate.

 

incidenta, in medicina, are o definitie - indiferent ce i se pare normal unuia sau altuia:

 

 

  • Incidența se referă la numărul de persoane dintr-o populație care dezvoltă o anumită boală într-o perioadă specificată de timp (o lună, un an). Este numărul de cazuri noi apărute în acea unitate de timp.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 


pentru mine, normal ar fi sa existe o definitie foarte clara a persoanelor care trebuie testate, si sa se respecte in fiecare localitate. incidenta, in medicina, are o definitie - indiferent ce i se pare normal unuia sau altuia:

  • Incidența se referă la numărul de persoane dintr-o populație care dezvoltă o anumită boală într-o perioadă specificată de timp (o lună, un an). Este numărul de cazuri noi apărute în acea unitate de timp.


 

corect, dar exista si testare voluntara sau in afara definitiei de caz, si daca acolo ai cazuri pozitive nu poti sa nu le numeri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi azi 1378 cazuri noi la 24mii de teste..rata de incidenta (14 zile) 168.

La spitalizare arata asa : ocupate 72%, covid : 3.9%...la terapie intensiva : 68%, covid : 18%.

 

Aici urmaresc eu statisticile despre covid (este departamentul pt sanatate) - cuprind : nr de cazuri, testele facute, decedati, vaccin, factorul de reproductie, variantele relevante ale virusului, contact tracing, spitalizare : 

 

https://www.covid19.admin.ch/en/overview

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...