Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu i-am trimis pe ai mei cu recipisele listate și trimise pe whatsapp pe tel mamei, nu era exclusa varianta ca fix atunci sa pice sistemul și sa nu funcționeze scanarea CI. Nu au avut nevoie de ele, e drept.

Velvet, la vaccinare e bine sa se ducă cu formularele gata completate/semnate (dacă au acces la net și pot tipări undeva formularele) , este vorba despre acordul informat al pacientului și chestionarul de triaj, recomandabil este sa fie tipărite pe aceeași coala, fata/verso. Nu are sens sa stea sa completeze acolo cele 2 pagini, se pierde timp aiurea, unii constata ca nu au la ei ochelarii, sau li se aburesc din cauza mastii/diferenței de temperatura.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu i-am trimis pe ai mei cu recipisele listate și trimise pe whatsapp pe tel mamei, nu era exclusa varianta ca fix atunci sa pice sistemul și sa nu funcționeze scanarea CI. Nu au avut nevoie de ele, e drept.

Velvet, la vaccinare e bine sa se ducă cu formularele gata completate/semnate (dacă au acces la net și pot tipări undeva formularele) , este vorba despre acordul informat al pacientului și chestionarul de triaj, recomandabil este sa fie tipărite pe aceeași coala, fata/verso. Nu are sens sa stea sa completeze acolo cele 2 pagini, se pierde timp aiurea, unii constata ca nu au la ei ochelarii, sau li se aburesc din cauza mastii/diferenței de temperatura.

la centrul unde m-am vaccinat eu erau doua foi diferite - una cu consimtamantul, alta cu chestionarul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am trimis pe ai mei cu recipisele listate și trimise pe whatsapp pe tel mamei, nu era exclusa varianta ca fix atunci sa pice sistemul și sa nu funcționeze scanarea CI. Nu au avut nevoie de ele, e drept.

 

Soc si groaza. Eu chiar nu mai inteleg limba romana...

 

Despre ce recipisa este vorba? Pdf-ul care poate fi descarcat din sistemul de programare?

 

Si in primul rand listare = imprimare? 

 

Ca nu fac nici o lista. Mie asa imi suna verbul a lista. Nu l-am folosit niciodata  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva saptamani Germania a oprit vaccinarea cu AZ, imi amintesc ca am vazut la stiri; asta pt ca ft multe persoane s-au simtit ft rau dupa...intr-un cabinet medical aproape toti cei vaccinati au avut simptome de gripa, dar destul de nasoale, asa ca au tb sa stea acasa.

Presupun insa ca au reluat vaccinarea cu AZ, pt ca nu au mai zis nimic. 

 

La noi AZ nu a fost inca aprobat, elvetienii vor sa faca totul ca la carte, asa cum au facut cu Pfizer si Moderna..nu au fost aprobate de urgenta ca in alte tari.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soc si groaza. Eu chiar nu mai inteleg limba romana...

 

Despre ce recipisa este vorba? Pdf-ul care poate fi descarcat din sistemul de programare?

 

Si in primul rand listare = imprimare? 

 

Ca nu fac nici o lista. Mie asa imi suna verbul a lista. Nu l-am folosit niciodata  [:D]

PDf-ul ala buclucas cu consimtamantul + fisa de sanatate se poate lista direct de pe mai multe site-uri, daca vrea cineva sa il descarce pe HDD o poate face.

In limba romana a lista este sinonim cu a printa.

Dar poti spune si a scoate la imprimanta.

 

In general nu se spune imprimare. Eu personal nu am auzit niciodata: imprima-mi si mie pdf-ul asta! Unde sa ti-l imprim?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc ce-am patit cand am plecat din DomRep, la aeroport. Am luat cafea si cacao, le pusesem in bagajul de cala, dar fiind prea greu, le-am scos. Stiam ca e mai greu si le pregatisem in asa fel, incat sa le pot scoate. 

Ajung la control bagaje de mana si ma cheama tipa si intreaba a cui e cafeaua, a mea sau a mandrei. Si ca de ce am luat asa de multa cafea  [fal] erau 6 pachete si 2 de cacao..eu am zis ca normal ca sa o beau  [:-)))] a stat si a frecat pachetele alea de numai...dupa imi zice sa o urmez, cu pasaport cu tot...merg la altii, care mi-au controlat geanta (noroc ca lasasem restul bagajelor cu mandra, ca altfel le controlau si pe-alea), pasaportul, au dat cu ceva ca sa vada daca pachetele de cafea si restul au urme de droguri  [batcap] plus ca iar m-au intrebat ce fac cu atata cafea [ups] am zis ca o beau, doar ce papucii mei poti face cu ea [:D] au analizat, totul ok si am plecat...eu nu le-am zis ca stiu spaniola, m-am distrat putin cand ii auzeam ce spun. 

 

Cand am iesit pe poarta sa mergem spre avion, erau 2 tipi de la anti-droguri, cu un caine, care mirosea toate bagajele...sigur a mirosit cafeaua  [:D] ca se tot invartea pe langa geanta...mi-era ca iar tb sa scot tot si sa le arat ce am..noroc ca tipul ala l-a tras de la geanta mea si am plecat...cainii se aseaza in fund cand miros droguri, asa sunt dresati (am vazut multe reportaje despre aeroporturile din America Latina si curierii de droguri). 

 

Deci invatare de minte, cafeaua o bag de-acum incolo in bagajul de cala, altfel suspecteaza ca am droguri. 

 

Am fost de atatea ori in Columbia si nici un control...si i-a apucat aici controlul  [:D] dar stiam ca si din DomRep se exporta droguri in tari din Europa si in USA. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...