Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si a lista vine din franceza.

 

Eu automat inclin in general spre engleza. Am facut universitate in engleza, lucrez in engleza. Cand imprim ceva apas pe butonul de Print, nu de List. Intotdeauna am folosit Windows in engleza  [:)]

 

Necunoscute sunt căile împrumuturilor lexicale :). Zic asta pentru că spunem imprimantă (din franceză) și nu printer (din engleză). Sau tu spui că printezi la printer? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A lista e pe înțelesul majorității romanilor, cunoscători sau nu ai limbii engleze/franceze. În sensul de a printa, tipari ceva la imprimanta. 

S-a încetățenit în vorbirea curenta, la fel ca adidași, xerox, pampers.

Ca nu e tocmai corect, de acord. Dar hei, aici suntem în marea familie a pinguinilor de pe ghețar, ne putem exprima câteodată și mai neglijent. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Necunoscute sunt căile împrumuturilor lexicale :). Zic asta pentru că spunem imprimantă (din franceză) și nu printer (din engleză). Sau tu spui că printezi la printer? :)

noi folosim si "printer" - cred ca mai des decat "imprimanta", ca-i mai scurt [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soc si groaza. Eu chiar nu mai inteleg limba romana...

 

Despre ce recipisa este vorba? Pdf-ul care poate fi descarcat din sistemul de programare?

 

Si in primul rand listare = imprimare? 

 

Ca nu fac nici o lista. Mie asa imi suna verbul a lista. Nu l-am folosit niciodata  [:D]

 

dar n-am inteles care e socul si groaza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah Corina, in nici un caz nu faceam politie cu limbajul. Dar eu chiar nu am inteles ce lista sa fac. Am crezut ca lista cu recipisele. Dar de fapt e acelasi document la ambele programari. Ori nu se face lista cu un singur pdf.

 

Daniela, la birou am variante precum "send to printer, I am printing" Mai nou cam toate documentele sunt electronice. Le fac pdf-uri, semnez electronic. Foarte rar imprim la birou. Acasa nu am imprimanta ca sa folosesc termenul in romana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...