Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Recipisă e folosit și la poștă sau la CEC, nu doar în legi :). Există de exemplu consemnarea unei sume la CEC pe numele unei persoane, CEC-ul emițând o recipisă de consemnare. Eu spuneam doar că nu e un termen nou.

da, da, nu e nou clar...doar ca nu e prea folosit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am intrat pe lex de curiozitate. in codul fiscal nu imi gaseste nici o recipisa iar in cel civil de 5 ori in ditamai textul. 

de asta zic, nu e chiar un cuvant comun.

 

Scuze, era vorba de codul de procedură fiscală.

 

Da, nu e un termen comun, dar e folosit. Eu l-am găsit în multe locuri.

 

Din nefericire (pentru mine  [:D] ) eu mai citesc codul civil și fiscal, în diferite contexte (de muncă și nu numai). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De recipisa am auzit si eu, dar a lista in sensul de a printa, nu.

 

Si eu folosesc printer cateodata, cand vorbesc cu mandra. 

 

La job vorbesc in engleza, germana si spaniola (rar), acasa germana si romana...ma distrez cateodata ca m-apuc sa vorbesc cu Marco in romana....acum imi vin cuvinte in spaniola, daca am folosit-o o saptamana..la cumparaturi am mai scos cate un gracias  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fratelo s-a vaccinat, totul ok...avea programarea la 2 (l-am lasat la 1.45 acolo, la 2.15 tb sa fiu la dentist cu nepotul) si a facut vaccinul la 2.50...a zis ca era nebunie..a stat inca 15 min dupa...noi am mers sa-l luam dupa dentist, am terminat mai repede ca el.

Urmatoarea doza pe 7 aprilie, deci la 4 saptamani. 

I-au spus ca dupa prima doza s-ar putea sa il doara mana, iar dupa a 2a sa aiba ceva febra. 

Socrela a facut febra dupa a 2a doza, ca la gripa...socrul nimic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, mulțumesc de întrebare, mama e Ok. Cu mâna in ghips. Are ocazia sora mea sa se ocupe mai mult de fata ei :)). 
 

Ella mersi! 
 

Al meu s-a încurcat in testări :). A făcut un test azi dar e din acela la grămada, s-a înregistrat greșit din graba. Când și-a dat seama, n-a mai găsit locuri Pt azi. Personalul medical se testează separat și aici la noi in laborator. Primești rezultatul in 4 ore dacă proba e luată pana la ora 14. Cum s-a testat al meu azi, autotest, se trimite la Stockholm și durează 2-3 zile. Uneori se primește după o zi dar depinde. I-au anulat contactele cu pacientii, are numai la telefon și masca pe figura tot timpul. Sunt mai mulți medici in aceeași situație. Al meu a petrecut puțin timp cu cel pozitiv, sunt alții care au stat mai mult cu el și mai aproape. Așa ca încă așteptam. 
Azi avem și noi o colega cu simptom , ieri a fost la job dar eu nu m-am întâlnit cu ea. Am văzut-o, era cu masca tot timpul Pt ca a fost pe partea cu donatorii. E in alta parte a laboratorului dar am avut acolo ședința de dupamasa. A lucrat cu alte doua colege destul de aproape, dar amândouă au avut covid in Ianuarie. Din fericire de la ele nu s-a molipsit nimeni in laborator. Au lipsit de la job in ziua precedenta apariției simptomelor. Ambele s-au îmbolnăvit de la soții lor care luaseră de la job :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac discutiile astea despre neologisme, termeni folositi in diferite tari.

Cuvantul listare ma incurca si pe mine, stiu ca se foloseste in Ro. Nu gasesc o logica a originii, o fi in franceza lister, dar sigur nu e venit pe filiera franceza. Pentru ca toti termenii de tehnologie informatica vin in romana din engleza (de fapt si in franceza cred ca a venit din engleza) Cred ca tot in engleza la inceputurile terminologiei se folosea to list pentru a scoate la imprimanta o lista de instructiuni ceva.

Nu e din aceeasi categorie cu xerox, adidasi, rimel, etc., pentru ca nu exista vreo firma celebra numita List.

 

Logic ar fi sa se foloseasca imprimare pentru ca e un termen romanesc. A printa e anglicism, ca si printer. Deci logic ar fi imprimanta-a imprima. Dar in limbaj nu e totul logic, sunt implicate si chestii culturale, cutume si inertii.

 

Scuze pentru divagatii, chiar mi se par interesante astfel de subiecte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...