Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Multumesc, doar ca eram f pe fuga si nu aveam timp de cautat pe siteul lor. Imi trebuia sa trimit cuiva acele formulare. De obicei documentele in format pdf ale institutiilor de stat nu prea sunt indexate pe google.

 

Recunosc ca voiam ceva mai mura in gura, din partea cuiva care stie mai multe. Eu nici nu stiam de ex ca sunt necesare acele formulare. Pt ca nu m-a interesat inca, nu m-am lovit de problema, sunt in etapa a 3a. Dar am pe cineva in etapa a 2-a si trebuie sa-i trimit.

search google: formulare de completat la vaccinare

 

Si alegi de acolo cate pdf-uri vrei, de unde vrei. E super usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Multumesc, doar ca eram f pe fuga si nu aveam timp de cautat pe siteul lor. Imi trebuia sa trimit cuiva acele formulare. De obicei documentele in format pdf ale institutiilor de stat nu prea sunt indexate pe google. Recunosc ca voiam ceva mai mura in gura, din partea cuiva care stie mai multe. Eu nici nu stiam de ex ca sunt necesare acele formulare. Pt ca nu m-a interesat inca, nu m-am lovit de problema, sunt in etapa a 3a. Dar am pe cineva in etapa a 2-a si trebuie sa-i trimit.

 

nu trebuie sa ii trimiti nimic. Le poate completa in tihna si acolo. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la termeni, pt mine imi e strain "a lista". Nu l-am folosit si nu a folosit nimeni termenul intr-o discutie cu mine. Bine ca stiu ce inseamna :))) Si traiesc in Ro.. Ok, as fi intuit, daca mi s-ar fi cerut  [:)]

 

Eu folosesc: a printa, a tipari, a scoate la imprimanta. 

 

Ca echipament, folosesc cuvantul imprimanta. Printer nu, doar in meniul wordului, cand trebuie sa selectez imprimanta la care vreau sa tiparesc (select printer).

 

Fiecare cum s-a obisnuit sau cum a auzit pe la inceputuri...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuza ma ca intervin, 

aici receipt e folosit in general ca dovada ca plata a fost făcută ... cum e “bonul” in românește. 

Iar “confirmation” or “proof” când un serviciu a fost prestat. 

 

iar aici, in cazul asta, e dovada ca programarea a fost facuta, pentru un - sa-i zicem - serviciu care urmeaza sa fie prestat.

 

mai exista recipise la ANAF - o confirmare ca declaratia a fost depusa (sa nu vina aia pe urma si sa spuna ca n-ai depus-o in termenul cerut)

 

recipisa la posta - confirmarea ca ai depus colet/plic/ce altceva depui si pe care ei trebuie sa-l livreze destinatarului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar aici, in cazul asta, e dovada ca programarea a fost facuta, pentru un - sa-i zicem - serviciu care urmeaza sa fie prestat.

 

mai exista recipise la ANAF - o confirmare ca declaratia a fost depusa (sa nu vina aia pe urma si sa spuna ca n-ai depus-o in termenul cerut)

 

recipisa la posta - confirmarea ca ai depus colet/plic/ce altceva depui si pe care ei trebuie sa-l livreze destinatarului.

deci recipisa nu e traducerea  de la  "receipt" ...recipisa e confirmare sau dovada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu, nu se plateste. dar dupa cum am spus, e o dovada ca ti se va oferi in viitor un serviciu, fie el gratuit, cum e vaccinul, fie el platit, cum e cand expediezi ceva.

Roxana a afirmat ca recipisa = receipt in engleză 

Iar eu  am spus ca aici nu se folosește termenul receipt pt prestare de serviciu

 

Recipisa la voi poate inseamna amândoua( dovada primire de bani și prestare serviciu- vaccinare)  

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...