Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La inceput m-am adaptat mai usor, am zis ca hai ca suportam 2 luni in casa si va fi bine. La inceputul verii, dupa starea de urgenta, am crezut ca usor usor, va scadea. De unde, a luat-o totul in sus.

Acum la fel, am sperat prin ianuarie-februarie ca fiind un trend descrescator, si impreuna si campania de vaccinare, iarasi, se va mai domoli (abia mai respirau putin si spitalele covid). De unde, de 2-3 saptamani iar pe crestere accentuata, cu spitale pline, ATI plin, tulpini noi, amenintari ca sunt mai agresive ca varianta initiala... 

 

Planuri, oha, de 1 an de zile, stress cat cuprinde cu o gramada de intrebari daca e safe sa faci un lucru sau nu, cum sa faci, ce sa faci, daca sa te vezi cu parintii, cu anumite persoane apropiate, si tot asa. Nu mai zic de o apropiere fizica, o imbratisare, trebuie sa te cenzurezi... Am ajuns parca asa, ca principalul nostru obiectiv in viata este sa nu ne imbolnavim de covid, ca nu stii ce forma faci, restul nu mai conteaza, toate sunt pe planul 7 pe termen nelimitat. Dureaza de prea mult timp, cu perspective de a mai dura inca si toti am cam obosit, mai mult sau mai putin... Nu ai nici o certitudine, apar mereu elemente noi, e cam apasator. Bineinteles ca si eu incerc sa-mi alung gandurile astea, dar am posibilitati mult mai limitate de a-mi si de a ne petrece timpul, renuntand la multe. Mi-a cam ajuns si statul intre 4 pereti zilnic, serviciul meu se desfasoara aproape exclusiv online, anterior fiind cam 50-50, deci mai intram si eu in contact cu oameni, mai vorbeam "live" cu ei, ieseam in timpul liber, pma puteam vedea cu cine vreau...

 

Anul trecut in martie, daca im spunea cineva ca de Craciun vom fi tot la fel, daca anul urmator in martie vom si tot pe acolo, daca Pastele urmator va fi cam la fel... as fi zis ca e nebun de legat. 

 

Eh, sa spera ca va trece la un moment dat...

Da, adica iti cam dai planurile la gunoi sau ca sa nu te mai obosesti sa le arunci nu le mai faci.

 

Alegeri personale nu prea ai cum sa faci, mereu exista cate un ? si un dar daca...

Asta daca nu cumva esti o persoana adaptabila, atunci conditiile actuale ti se par mai usoare.

Eu sunt extrem de adaptabila, am trecut usor peste, dar exista o limita de saturatie si la mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Iată că se împlinește un an în curând de la declanșarea primei stări de urgență. Și se pare că nebunia ia amploare din nou. Date fiind condițiile, eu aș putea de fapt să suport foarte bine în continuare să nu îmi fac planuri de concediu, să nu ieșim, să nu ne întâlnim cu prieteni, rude, cu alte cuvinte prea puțin mi-ar păsa de alte planuri dacă măcar economia și învățământul ar funcționa mai bine. În rest, din fericire, găsesc metode să mă simt bine, nu-mi doresc decât să fim sănătoși.

Și tot apropo de planuri, avem niște amici a căror fiică avea nunta programată anul trecut, pe 1 mai. Avea o relație deja stabilă, cum se zice, cu logodnicul ei, dar voiau să o facă și oficial, să devină și părinți. Au amânat nunta mai întâi pentru toamna trecută, apoi pentru toamna ce va veni... Dar între timp, ea a rămas însărcinată și în vară vor deveni părinți. Cred că nu trag ei prea mari speranțe nici pentru toamna asta că vor putea face nuntă.

Vă urez zile bune și sănătate, să nu dați piept cu covidul, chiar dacă e la modă.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De pe 22.03 Romania e pe lista cu carantina aici, deci sta mai prost decat Elvetia...dar si aici au crescut cazurile, 1400 ieri...la nemti 14mii azi.

Daca ramane asa, vom sta in carantina la intoarcere din tara, 7 zile..in ziua a 7a facem testul antigen (rezultatul il primim in 2 ore maxim) si dupa suntem liberi...vom face test antigen si cand plecam de-aici, ca sa fim siguri..programarile le-am facut deja..in tara va tb sa facem test PCR, am gasit o clinica in Chiajna, mama mi-a spus ca e chiar langa dentistul unde merg tata (a lucrat ani buni in Elvetia, a revenit in tara si si-a deschis cabinet acolo).

M-as bucura sa pot veni in tara, ca sa-i vad pe ai mei...sunt singuri de atata timp, mama nu iese decat la cumparaturi si la medic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de vaccinare la noi : platforma de vaccinare se pregătește pentru startul etapei a 3a. A devenit activ butonul de programare, poți sa vezi centre și locuri din toată tara.

Am sunat azi la call center sa întreb dacă se pot face programări prin intermediul lor, pentru Prahova, deoarece pe platforma zero locuri la toate centrele. Nu, nu se poate, deocamdată e posibil pentru localitatile/județele în scenariu rosu și carantina. De exemplu, la Brașov erau dimineața în jur de 1500 locuri disponibile, toate pentru astra zeneca, am făcut o simulare de programare la un centru din Brasov, prima doza pe 17 martie, rapelul abia în mai. 

Au apărut centre noi în liste, unele sunt dublate, probabil sa se poata face programări pe tipurile de vaccinuri, ca au perioade diferite de rapel. Sau, cine știe, centrele dublate reprezinta de fapt listele de asteptare?

În fine. Ideea este ca operatorul cu care am discutat mi-a comunicat clar și răspicat ca pentru etapa a 3a se vor face DOAR vaccinuri astra zeneca, cu rapel la 56 zile. Spunea ca ar exista și un comunicat în acest sens, nu am stat sa caut dacă într-adevăr asa este sau nu. 

Astept data de 15 martie sa ma pot programa. AMR 4 zile, de fapt mai puțin, ca voi face prima încercare la ora 0 și un pic, pe 15 martie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astept data de 15 martie sa ma pot programa. AMR 4 zile, de fapt mai puțin, ca voi face prima încercare la ora 0 și un pic, pe 15 martie. 

 

Asta dacă vor fi locuri libere atunci [:)] (pe 15 martie la ora 0 și un pic).

 

Totul depinde de dozele care vor fi disponibile.

 

Edit: Eu am înțeles că noi cei din etapa a treia vom putea să ne trecem pe o listă de așteptare începând cu 15 martie, vaccinările vor începe în aprilie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, un an azi de la declararea pandemiei de catre OMS.

La noi se tine azi in toata provincia un minut de reculegere pentru cele peste 10000 de victime.

 

Incerc sa nu gandesc negativ...dubla negatie.

Vorba Vivianei, mai bine nu fac planuri decat sa renunt la ele pe rand.

Noi tare vrem sa mergem in tara la vara, sa-l vedem pe tata care face 80, dar e putin probabil. Doar daca s-ar desfiinta carantina de 14 zile cu sejur de 3 zile obligatoriu la hotel (cca $2000/persoana), ceea ce iar e putin probabil.

La noi cazurile cresc iar, lent dar cresc.

 

Daca nu se redeschideau scolile din toamna, ne-am fi urcat pe pereti, eu si fi-miu.

 

Despre recipisa nu mai zic nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta dacă vor fi locuri libere atunci [:)] (pe 15 martie la ora 0 și un pic).

 

Totul depinde de dozele care vor fi disponibile.

 

Edit: Eu am înțeles că noi cei din etapa a treia vom putea să ne trecem pe o listă de așteptare începând cu 15 martie, vaccinările vor începe în aprilie.

da, din cate am inteles e vorba de inscriere pe lista de asteptare si alegerea unui centru, atat.

 

nu mai e ca acum, cand, in cazul in care erau locuri libere, te programai alegand data si ora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...