Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si daca cineva dintr-o localitate oarecare se inscrie pt vaccinare intr-o localitate din asta peste 4.5/1000? Ce se intampla? Il trimit pe om inapoi acasa? Sau e vreo declaratie pe proprie rasundere ca ai domiciliul/rezidenta in acea localitate? Sau daca ai domicliliul intr-o localitate de langa Brasov sa zicem, si lucrezi in Brasov?

 

Eu am încercat sa fac o simulare de programare în Brașov, m-a lăsat sa aleg ziua și ora, m-a dus apoi în ziua rapelul ui și am ales ora, dar nu am finalizat programarea, asa ca nu știu dacă platforma îmi permitea sau nu sa fac acea programare.

Adresa din buletin nu este relevanta, poți face naveta la Brașov, de exemplu, din alt județ, deci riscul sa iei covid este mai mare în Brașov, la locul de munca, logic ar fi sa te poți vaccina chiar dacă ai domiciliul în alt județ, iar la centrul de vaccinare nu sta nimeni sa se mai încarce cu verificări și hârtii suplimentare, sa afle dacă ai sau nu locul de munca în Brașov.

Zic și eu, îmi dau cu presupusul, în așteptarea zilei de 15 martie... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Corina: Am inteles. Sotul tau se simte mai bine acum? Voi? [flo2]

 

Mulțumesc de întrebare, suntem ok cu toții. Am avut covid la începutul lui noiembrie, a trecut destul timp de atunci. Soțul chiar s-a vaccinat sâmbăta cu prima doza de Pfizer (are o boala cronica și a fost eligibil pentru etapa a 2a). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma batea si pe mine gandul sa incerc in Giurgiu, de ex. ca e la o ora de mes cu masina. Dar na, nu vreau sa iau locul altcuiva (desi si in Bucuresti e rata mare, peste 3/1000 si tot creste).

 

Ce mi se pare mie nasol la chestia asta cu pusul pe liste de asteptare la un anumit centru este ca nu stii cate locuri sunt in fiecare centru si cati oameni ai in fata ta. Si astfel pe ce criterii sa aleg centrul respectiv.

De ex. eu poate ma inscriu la centrul X din Bucuresti, unde sa zicem ca ajung usor, mi-e la indemana, dar sunt pe lista 1000 de oameni in fata mea, eu sunt nr 1001. Pe de alta parte, poate e vreo localitate mica, din apropierea Bucurestiului, unde pot ajunge cu masina intr-un timp decent, sa zicem intr-o ora, unde daca ma inscriu, as fi pe pozitia 50. Nu se compara 1001 cu 50. Daca ma pot vaccina mai repede, atunci sincer as alege o localitate la o distanta oarecare de Bucuresti (cat zic eu ca e rezonabil) si imi asum mai mult timp alocat si bani de benzina x 2 drumuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poți sa încerci și mai aproape, în centrele din Ilfov. Asa a procedat cumnata mea, pe 15 ian, și-a programat părinții și mătușile în Voluntari (toți cu varsta peste 65), unde erau mii de locuri disponibile, fata de București unde era zero. Alte rude n-au mai fost asa norocoase, pana s-au decis sa se vaccineze nu mai erau locuri nici în Ilfov, asa ca i-a programat cumnata la Ploiești. Toți sunt acum vaccinati și cu a doua doza, a trecut și perioada de așteptare pentru formarea imunității complete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Eu ma refeream la mine, pt etapa a 3-a. Nu-s eligibila in etapa 2. 

Ma intrebam, daca atunci cand ma programez pe o lista de asteptare, voi stii a cata sunt pe lista. Adica atunci cand imi aleg centrul, sa stiu cate persoane sunt anterior inscrise si pe baza acestui criteriu (si al tipului de vaccin, daca prefer unul anume) sa aleg centrul. Adica sa fie cumva transparent, ca altfel e asa, la noroc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am inteles. Eu ma refeream la mine, pt etapa a 3-a. Nu-s eligibila in etapa 2. Ma intrebam, daca atunci cand ma programez pe o lista de asteptare, voi stii a cata sunt pe lista. Adica atunci cand imi aleg centrul, sa stiu cate persoane sunt anterior inscrise si pe baza acestui criteriu (si al tipului de vaccin, daca prefer unul anume) sa aleg centrul. Adica sa fie cumva transparent, ca altfel e asa, la noroc.

 

Din declarațiile lui Gheorghita, am înțeles ca abia după ce finalizezi înscrierea pe lista de așteptare a unui centru, poți vedea câte persoane s-au înscris deja. Presupun ca asa cum se putea șterge o programare, poți sa stergi și înscrierea pe lista de așteptare a centrului x, și sa încerci la y, z, pana găsești unul unde sunt mai putini înscriși.

 

Da, asa este, uite aici detalii :

https://www.google.com/amp/s/amp.dw.com/ro/din-15-martie-oricine-se-poate-%25C3%25AEnscrie-pentru-a-primi-vaccinul-ce-%25C3%25AEnseamn%25C4%2583-lista-de-a%25C8%2599teptare-%25C8%2599i-cum-func%25C8%259Bioneaz%25C4%2583-spotmediaro/a-56753832

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

A fost aprobat si Johnson & Johnson. Parca e de tip Astra Zeneca, un? Adica cu un adenovirus atenuat ca vector viral...

 

Pt Jenssen (așa se numeste vaccinul sub licența Johnson&Johnson) e suficientă o singura doza. Eficacitatea e de 85%. 
Pastrarea e in condiții normale de frigider. 

Eu iar m-am enervat azi...AZ nu poate livra decât jumate din dozele promise, deși au spus ca vor creste livrările din luna Aprilie, azi au anunțat ca nu pot. 
Dar cel mai tare m-am enervat pe UE, ca exporta vaccinuri către SUA, Canada și UK, dar nu primește nimic. SUA a oprit exporturile de vaccinuri ca sa aibă ei și UE a exportat 38 milioane de vaccinuri din Ianuarie pana acum. Și noi stam fără vaccinuri. Cică pana in vara nicio șansa. Primim nici jumate din contract. Acum se discuta sa oprească și UE exporturile, e total aiurea, am început sa ne “batem” in vaccinuri... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...