Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tipul care face emisiunea a gustat i-a placut (lui ii plac astea, e destul de teribilist, uit cum il cheama), insa a spus ca miroase ca un hoit lasat la soare in Texas, o saptamana.

 

Andrew Zimmern :)

de ultima de 3 ani... n-a fost chiar incantat :))))). mi-a placut oricum caracterizarea "cel de 1 an e ca o mortaciune pe marginea autostrazii, cea de 2 ani e ca o mortaciune mai eleganta pe marginea unei autostrazi mai elegante" :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Azi e luni si nu-mi place  [ph34r]

 

Am avut un weekend plin: sambata am facut dupa ce m-am trezit o ciorba de dovlecei si cornulete, dupa la cumparaturi cu cumnata, dupa am aranjat in gradina si in curte, am facut curat....a fost frumos, cald si soare, am stat in gradina in pantaloni scurti si bluza cu maneca scurta....am picat la 6 lata..am vorbit si cu ai mei aproape 2 ore dupa ce am terminat treaba.

Ieri am fost cu Marco o ora la plimbare prin oras, ne-a prins tare bine...dupa am stat mai mult de-o ora in gradina, la soare, ca soparlele  [:D] era atat de cald, incat eu ma tot mutam la umbra...apoi au venit vecinii in vizita, am stat cu ei de vorba, a fost frumos.

 

Fratelo are 75 kg, e grasunel  [:D] el mai mult de 62-65 kg nu a avut in ultimii 20 de ani...a zis ca se opreste la vara cu ingrasatul si dupa va vedea. 

 

Mandra a fost sambata in oras cu  2 prietene, am recuperat-o de la gara aproape de miezul noptii, le-am dus si pe prietene acasa, stau nu departe de noi. Ieri a lenevit  [:D]

 

La noi totul e verde, va fi cald si saptamana asta. Am vazut ghiocei pe unde ne-am plimbat. La mine vad ca au dat frunzele la narcisele si zambilele din gradina. De-abia astept sa vina primavara  [pk]

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, ieri am vazut la tv, cred ca pe history channel, emisiunea aia cu mancaruri ciudate. Mi-a facut pofta, de rasul curcilor, Surströmming. Adicatelea heringul putrezit. Interviu cu tipa care produce conservele. Spunea ca cu cat conserva e mai veche cu atat heringul e mai imputit. Aia de 3 ani vechime e cea mai tare. Se mananca in aer liber ca sa nu intre mirosul in mobila [:-)))] Si nu trebuie sa te pupi 24 de ore. E de fapt un hering fermentat, acidul lactic si niste enzime din coloana ajuta la asta, de fapt incepe de acolo, totul. Si heringul e prins exact inainte de depunere de icre. Ca altfel nu are farmec. Ai gustat asa ceva? Alt fel de mancare, tot hering prins inainte de depunere... laptii si icrele la gratar peste care se presara cenusa sa aiba gustul ala de afumat.

 

Nuuuuu și nici nu am de gând! Mulți suedezi nu au testat, iar cei care au făcut-o spun ca nu e deloc plăcut. Îți dai mațele afara instant :))). 

 

Stiai ca au vrut sa interzică UE aceasta “mâncare”? Pana la urma au câștigat suedezii ca cică e tradiție :)). Dar nu e voie sa exporte. 
La fel ca și snuss. Nu au voie sa exporte. Dar la asta din urma nu știu motivele. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta apreciez singurul aspect pozitiv al scolii online. Nu mai trebuie sa cumpar o tona de martisoare pentru (o multime de doamne + colege) x 2 baieti!

Un alt aspect pozitiv al perioadei curente este ca inchisul scolii nu a adus si inchisul baschetului, ca data trecuta.

In rest, am cam intrat in febra pregatirilor de examen. Marc a renuntat la 1 sedinta de aikido si 1 de tobe/saptamana. A pus in loc, inca o sedinta de mate/saptamana. Stresul e la locul lui, generat de lipsa contactului cu profii/scoala si de materia extrem de incarcata, din care n-au scos nimic. Ba mai mult decat atat, au modificat si metodologia de examen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ioana, te apuci de mandarină? Mie mi se pare imposibilă limba, mai ales că e vorba de tonuri, nu cred că aș putea învăța neam așa ceva.

 

 

Oarecum. Nu vreau sa invat sa o vorbesc, dar sa inteleg scrisul eventual, poate si sa ascult la altii.

 

Tonurile sunt.... o provocare, clar. Si ieri la un curs zicea profa ca tonul 3 la care intonatia este sus-jos-sus, ca forma literei V, in vorbirea directa se schimba in asa fel incat primul cuvant ia tonul 2 (in sus /) si al doilea cuvant ia tonul 4 (in jos \) asa incat impreuna se intelege ca formeaza tonul 3 V. Ma rog, se inmtelege daca vorbesti mandarina...Si grafic arata ca /\ nu ca V.  

 

 

Ni Hao 

 

                                           i

Ni  i   Ha  ao   se citeste Ni       H  o              [batcap]  [batcap]  [batcap] simplu, nu?

    i         a                                    a

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...