Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai trebuie sa fac ceva? Sau se mai prelungeste cardul?

 

Acum am realizat ca eu nu am avut niciodata card de sanatate. De cand sunt asigurata, nu a venit nimeni sa imi bata la usa sa mi-l dea [:D]

Probabil trebuie sa il cer eu de pe undeva [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate azi a murit o persoana din cele trei internate. Este al doilea deces aici.

probabil aveau factori de risc, ca de exemplu:

 

  • trombofilie
  • imobilizarea prelungită la pat
  • sarcina
  • intervenţiile chirurgicale majore
  • obezitatea
  • călătoriile cu avionul
  • fumatul
  • consumul de anticoncepţionale orale

 

insa n-o sa zica nimeni la stiri ca o persoana obeza a murit in urma unei tromboze, intamplator dupa vaccin, ca nu reprezinta o stire de senzatie. e mult mai palpitant sa scrii "a murit dupa vaccin" - esti si acoperit, ca n-ai scris "din cauza", doar ai lasat sa se inteleaga.

 

 

deocamdata, incidenta trombozei in randul persoanelor vaccinate e mai mica decat incidenta trombozei in populatia generala (care e peste 1:1000).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am realizat ca eu nu am avut niciodata card de sanatate. De cand sunt asigurata, nu a venit nimeni sa imi bata la usa sa mi-l dea [:D]

Probabil trebuie sa il cer eu de pe undeva [:)]

eu imi amintesc ca l-a cerut mama de la medicul de familie (nu de alta, da' io n-am medic de familie in Bucuresti, ci acasa la mama [:)] )

 

nu l-am folosit niciodata [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, am răspuns și la celălat subiect. Nu vreau petrecere, nu asta era problema mea. Eu vreau sa călătoresc, din păcate nu se poate. Nici măcar al meu soț nu primește rapelul pana de ziua mea. 
 

Oricum vom face ceva. Am cerut cadou careva zile prin țara, o zi și o noapte la un hotel de lux cu Spa. Atât e posibil. Silvia nu vrea sa vina cu noi, ii e frica sa se îmbolnăvească. Cu Diana voi vedea cum ma văd, cumva facem noi. E clar ca nu poate veni sa stea la noi, dar ne vom vedea. Silvia vrea sa fiu acasa chiar in ziua când împlinesc ani, sa îmi facă un tort. :) 

 

Va fi Ok, dar îmi doream altceva. Nu se poate, asta e. M-am resemnat :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aminna, știrea a fost sec prezentată. La modul o persoana vaccinată cu AZ a decedat azi, sub 50 de ani, investigațiile sunt în derulare. Și atât. Nu își permit să speculeze. Nici nu vor da detalii prea curând. 

la voi poate. nu vrei sa stii cum suna la noi si ce-a declasat (nu in particular stirea asta, ci in general aceste informatii despre tromboze si despre persoane decedate)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uuuuf, ce draci am! atata lume s-a bazat la programarile astea pe medicul de familie, si unii si-au luat teapa clasa-ntai.

 

am povestit in seara asta cu cineva - vorbeste foarte frumos despre doamna care-i e medic de familie, insa dansa a delegat aceasta activitate de a programa pacientii cronici asistentei sale. si geniul de asistenta i-a introdus... ca fiind in etapa a 3-a [bang]

 

prin urmare omul, care putea si ar fi trebuit sa fie deja vaccinat, ca are destui factori de risc, incepand cu obezitate si terminand cu alte boli cronice, a stat si-a asteptat. si de bine ce-a asteptat, a trantit un covid destul de serios - din fericire a putut fi tratat acasa.

 

cand ne-a povestit de boala lui pe FB am descoperit ce specimene ne inconjoara: el descria cum e sa stai cu pungile de gunoi bine legate la gura in casa, ca n-ai cum sa iesi si sa le arunci, la care s-au trezit doua cucoane foooooarte mirate: cuuum? n-ai aruncat nici gunoiul? poai io cand am avut covid normal c-am iesit si l-am aruncat. cealalta a completat-o: eu nu doar c-am aruncat gunoiul, dar am si iesit din cand in cand cu fetita la plimbare in jurul blocului [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la voi poate. nu vrei sa stii cum suna la noi si ce-a declasat (nu in particular stirea asta, ci in general aceste informatii despre tromboze si despre persoane decedate)

 

Mă apuc să scotocesc netul  [:D]

Chiar sunt curioasă cât de creativi pot fi.

Acum au mai internat o persoană cu simptome similare și care s-a vaccinat de câteva săptămâni.

Au spus că persoana decedată ieri e de sex feminin din Lillehamer (fusese trimisă ulterior la Oslo) dar ceilalți internați sunt ambele sexe. 

In orice caz situația nu e roz cu lotul acesta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...