Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

buna dimi!

 

fetelor, multumesc pentru gandurile bune! [flo2]

 

eu deabia astept doza doi la AZ, chiar nu ma tem. dar, fiecare e liber sa faca cum crede.

nu stiu cine intreba de dna T. a fost programata de mf de mult timp dar deabia saptamana trecuta i-a gasit loc. noi aveam doar AZ in judet si dna nu se incadra la varsta si a avut mult de asteptat. acum ca s-a infectat nu stiu ce se intampla cu doza 2, cred ca totusi o sa o vaccineze...sau poate exista un protocol, nu stiu.

 

da, o sa faca si rapelul - din punctul asta de vedere e un noroc ca a facut AZ, nu va fi nicio problema. mai complicat e la Pfizer si la Moderna, cand cineva face boala dupa prima doza - teoretic se amana rapelul (si e ok, la Pfizer se poate face pana la 42 de zile, la Moderna nu stiu exact), insa nu m-am prins cum se face asta din punct de vedere logistic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sincer, m-am gandit si eu la izolare/carantina pe motiv de covid si una din problemele identificate de mine a fost asta cu gunoiul: cum poti sa stai cu gunoiul in casa 2 saptamani? Mai ales cu cel de bucatarie, in care arunci diverse resturi vegetale si animale: coji de legume, resturi de carne, peste, oase etc... pai se imput alea rau de tot in 14 zile, oricat ai inchide punga...

Cu cumparaturile gasesti solutii: fie comanzi, fie iti cumpara cineva si ti le aduce  la usa (poate atunci sa-l rogi sa duca si gunoiul), dar nah, gunoi menajer se face mai des decat faci cumparaturi....

Ma gandeam doar daca e ok sa iesi pe holul blocului pana la ghena cu masca si manusi de unica folosinta (la noi pe palier de ex ghena este langa apt meu, trebuie doar sa atingi clanta usii si capacul ghenei si oricum orice om normal se spala pe maini dupa ce umbla pe la ghena cu gunoiul). E mai rau doar daca trebuie sa-l cobori undeva in afara blocului

In fine, sper sa ma vaccinez si sa nu am parte de asa ceva...

cand ne-a povestit de boala lui pe FB am descoperit ce specimene ne inconjoara: el descria cum e sa stai cu pungile de gunoi bine legate la gura in casa, ca n-ai cum sa iesi si sa le arunci, la care s-au trezit doua cucoane foooooarte mirate: cuuum? n-ai aruncat nici gunoiul? poai io cand am avut covid normal c-am iesit si l-am aruncat. cealalta a completat-o: eu nu doar c-am aruncat gunoiul, dar am si iesit din cand in cand cu fetita la plimbare in jurul blocului [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar pana la ghena te poti duce, ca timpul petrecut pe holul blocului e scurt.

Nici prin cap nu mi-a trecut ca cineva ar sta cu gunoiul in casa, daca e apt si pe picioarele lui.

 

Si cei care nu sunt bolnavi trebuie sa iasa cu masca pana acolo si sa se spele pe maini dupa. Nu vad unde e problema.

 

Dar daca cineva se gandeste sa stea cu el in casa, resturile de la mancare le poate pune in pungulite si apoi in congelator.  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Când ai covid, e musai sa stei izolat, atunci când locuiesti in comunitate, in bloc.  Nu ieși ca sa duci gunoiul, ca atunci Nah...ieși și pana la colț după o pâine, etc. Ce faci dacă te întâlnești cu vreun vecin dornic de vorbe? Ii spui: știi vecine, eu am covid, ar trebui sa stau izolat dar am ieșit sa duc gunoiul? 
 

Dacă stai la casa e altceva, in curtea ta e Ok sa ieși. La noi e Ok chiar și in plimbari dacă stai izolat, cu casa in pădure, sau la țara unde nu ai vecini in jur, știi ca nu te întâlnești cu nimeni. 

 

Mai complicat e dacă ai un animal de companie care trebuie plimbat su stai la bloc. Acolo soluția e sa îl ia cineva pe perioada cât nu poți ieși. 
 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miana, Rox, cum adaug beneficiar? adica in contul meu pot sa adaug beneficiar, am inteles. cum fac asta ca sunt inactive toate campurile. intru la mine dau pe modifica, imi apare o pagina cu adauga beneficiar dar nu pot introduce alte date ...

ce nu fac bine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miana, Rox, cum adaug beneficiar? adica in contul meu pot sa adaug beneficiar, am inteles. cum fac asta ca sunt inactive toate campurile. intru la mine dau pe modifica, imi apare o pagina cu adauga beneficiar dar nu pot introduce alte date ...

ce nu fac bine?

logare cu email, nu cu CNP, si revino daca mai ai intrebari - sau intreaba-ma pe messenger

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nepotelele mele sunt pozitive. Dureri de cap, stare de voma, ceva tuse, in schimb vesele - in sensul ca se joaca si rad.

Mama momentan nimic.

Tatal vaccinat cu rapel vineri. Dar are 3 colegi covidati. nevaccinati.

 

Suna acum la DSP. Sunt foarte, foarte suparata. Asteapta rt-pcr pentru confirmare.

si ingrijorata ca naiba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...