Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Viviana, sanatate nepotelelor! E vorba de cea de clasa a 5-a si cea mica, de 2-3 ani? (nu stiu daca mai ai alte nepoate). Au luat ele de la scoala/gradi? De fapt, cei de clasa a 5-a nu merg la scoala, sunt online...

 

Laura multa sanatate mamei tale!

 

Silvi, eu te intrebasem de dna T, aveam impresia ca s-a vaccinat mai demult, ca stiam ca ai scris, dar probabil zisesei de programare. 

 

Ella, la multi ani Marciei! Ma bucur ca s-a simtit bine de ziua ei. Ea cati ani de scoala mai are? Nu am retinut exact cum e sistemul? Cu jobul, cei la care lucreaza acum ii ofera continuitate, adica o mai pot tine si dupa terminarea scolii? Banuiesc ca da, daca sunt de acord ambele parti, si ei si Marcia... [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monica, multumesc  [flo2]

Marcia termina scoala in iunie, atunci au examenele finale, scoala e pana la sf.lunii mai...clasa a 12a e acum  [:D] jobul il termina pe 20 august, dar cum are vacanta pe care nu o ia, va termina cam pe 3-5 august..atunci pleaca la ai mei si sta pana la mijlocul lui septembrie...iar cand revine, pleaca la Seoul pana in iulie 2022  [:)]

 

La firma nu putea ramane, pt ca nu au job pt ea....si nici nu vroia sa ramana la ei, nu-i place ce face  [ph34r]

 

Cand termina in Seoul, daca mai are bani, vrea sa mearga la curs de limba in Japonia, pt 6 luni...o voi ajuta si eu.

 

Iar dupa ce termina cu tot, se gandeste daca sa mai faca un an de scoala si sa dea bacul...apoi sa studieze...va vedea, depinde daca ii place in Seoul si isi gaseste job acolo.

 

Daca revine aici, vrea sa se mute cu o prietena de-a ei, ea din vara este singura aici (mama ei se muta in Italia, la prieten).

 

Chiar imi spunea ca nu-i place pt ca nu are planuri facute dupa ce termina in Seoul  [:D] doar are cui sa-i semene  [ph34r]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Viv, e scorpie coana mare, ti-am zis  [zirea]

 

 

Da, stiu. Eram sigura ca ai dreptate. Dar eu sunt de aia de am parere buna despre toti pana la proba contrarie.

A picat multe probe de-alungul timpului, da' aia de ieri fuse etalata in toata splendoarea si spusa sub o forma de candoare si grija pentru bunurile vecinilor mei.

 

a inceput cu ce bine arata si ce haine frumoase si stramte are, ca sa continue ca a vazut acum 1 luna o masina cu tigani si s-a alertat si a intrebat vecinii daca au muncitori tigani la lucru si nu stiu ce vecin i-a spus ca din masina s-a dat jos fii-mea.

Si apoi ea a vazut aceeasi masina, in seara urmatoare, parcata dupa gard si ca s-a impacientat ca poate au venit la panda.

 

I-am spus ca acei copii nu sunt tigani, sunt doar bruneti (ba chiar baietii au ochii verzi si sunt chiar frumosi), ca ea e vopsita negru albastrui, si ca nu putea vedea aceeasi masina in noaptea urmatoare pentru ca nu a venit. Si ca ce dracu poti sa vezi sub masca!

 

Nu m-a crezut. So, am lasat-o in pace, dar sunt furioasa si acum cand imi amintesc. 

====

 

vineri nepota-mea a dus-o pe soru-mea la vaccin, si ii tremura chilotii sa nu o fi imbolnavit pe ma-sa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, pai atunci succes Marciei sa-si indeplineasca planurile, sa-i placa ce face, sa se descurce, sa gaseasca job sa-i placa in Seoul, sa invete limba, sa ajunga si in Japonia! Sa-si traiasca viata frumos!

Uitasem de plecarea in Seoul, stiu ca era pe lista de multa vreme [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E nu asa, ca te duci si pana la paine sau cu copiii pe langa bloc. Dar dusul gunoiului dureaza cred ca cca 30 de secunde. Pui masca si te uiti si tu sa nu fie vreun vecin exact cand iesi tu. Nu ai contact cu nimeni. E chiar neigienic si impotriva tuturor normelor sanitare sa-ti puta gunoiul prin casa, sa se descompuna toate resturile alea si sa respiri acel aer. Pai te vindeici de covid si te imbolnavesti de altceva...

 

Când ai covid, e musai sa stei izolat, atunci când locuiesti in comunitate, in bloc.  Nu ieși ca sa duci gunoiul, ca atunci Nah...ieși și pana la colț după o pâine, etc. Ce faci dacă te întâlnești cu vreun vecin dornic de vorbe? Ii spui: știi vecine, eu am covid, ar trebui sa stau izolat dar am ieșit sa duc gunoiul? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt reguli de bun-simt, majoritatea se pot aplica si la bloc.

Adica deseurile gen servetele de nas etc. puse intr-o punga separatam si tinute si ele in carantina 14 zile, reciclabilele tot asa, in sac inchis cu data scrisa pe ele.

 

Problema sunt gunoaiele menajere. La noi de ex. e inca frig si as putea lasa sacii legati ermetic in balcon. In Ro nu stiu daca e o solutie.

As pune toate deseurile organice in pungi ermetice la congelator cum s-a mai scris. Sau m-as apuca sa fac compost. Dar nu stiu daca se poate tine compostul intr-un apartament, aproape sigur nu, deci tot in balcon daca nu e prea cald.

 

In extremis as duce gunoiul noaptea in saci ermetic inchisi, daca ghena e in bloc. Daca e in exterior tot noaptea dar inainte de ora limita.

 

Nu ma gandisem niciodata la problema asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, inteleg ideea in sine si o aprob, dar la bloc e tare greu de aplicat. Este inuman si complet nesanatos sa fii obligat sa stai in casa cu cca 8-10 saci cu gunoi menajer in casa (ma refer la saci de gunoi mici, cum avem fiecare la galeata din bucatarie, nu saci mari de tomberon, ca la casa), cu resturi care incep sa se descomuna si sa creeze un miros oribil si nesanatos de respirat. 

Respect regulile covid, dar cu asta nu-s de acord, mi se pare nefezabila si periculoasa pt sanatate (la bloc). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi la blocuri, ghenele sunt pe fiecare palier. Nu mi se pare nici un risc daca iesi cu masca si manusi si arunci punga. Dureaza max 30 de secunde. Pana la urma un timp similar cu timpul in care te intersectezi cu o persoana pe strada (care nu stii daca are covid sau nu). Sau poti fi asimptomatic/"raceala" si sa umbli pe palier. Nu stiu, nu trebuie sa fim nici paranoici. Trebuie respectatet regulile clasice, alea care daca sunt incalcate, rata de transmitere creste tare.

Nu am respectat niciodata reguli cu privire la suprafete, de genul: dezinfectat clante, haine, talpi de pantofi, pungi, cumparaturi. Contra virusurilor de pe suprafete am respectat regula igienei mainilor pe care am considerat-o suficienta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...