Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

A, si nu as folosi liftul daca as fi in izolare. Mai greu cu cei care stau de la etajul 5 in sus, sper ca au ghena pe palier. Cum am spus as iesi noaptea cand probabilitatea de intersectare cu cineva e mult mai mica.

Poate ne spune Corina sau cine a mai fost in izolare, cum a procedat cu gunoiul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

E nu asa, ca te duci si pana la paine sau cu copiii pe langa bloc. Dar dusul gunoiului dureaza cred ca cca 30 de secunde. Pui masca si te uiti si tu sa nu fie vreun vecin exact cand iesi tu. Nu ai contact cu nimeni. E chiar neigienic si impotriva tuturor normelor sanitare sa-ti puta gunoiul prin casa, sa se descompuna toate resturile alea si sa respiri acel aer. Pai te vindeici de covid si te imbolnavesti de altceva...

 

Eu in Ro stăteam in bloc de 10 etaje. La et.8. Mergeam cu liftul. Nu îmi lua 30 sec, gunoiul era la 1 min dus de bloc. Ma puteam întâlni oricând cu vecini, nu aveam cum sa urmaresc sa nu fie nimeni. Și de multe ori ma nimeream sa merg cu cineva in lift. Locuiam mulți in bloc, 40 de apartamente cu 2-5 persoane in fiecare apartament.

Eu rămân la părerea mea. Nu mi se pare Ok ca cineva care are covid sa meargă sa duca gunoiul in condițiile astea. Nu degeaba se spune sa stai izolat. Poți ruga pe cineva sa vina in fata usii sa ia gunoiul. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am văzut ultimul tău răspuns Monica. Văd ca discutam de situații diferite, fiecare are imaginea locului in care trăiește/a trăit. Așa cum zici tu, mi se pare Ok, sa ieși doi-tri pași sa arunci o plasa pe ghena de pe palier. 
 

Nu, nu sunt absolut deloc paranoica și nici nu am fost. Dar respect recomandările. Așa mi se pare normal. Și etic. :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, mai tii minte ce ai zis de am zis eu ca o sa fac subiect? Ca bineinteles ca am uitat  [batcap]  [batcap]

 

Am citit un pic din urma, nu iti arde tie de astea acum. Sanatate multa celor mici si sper ca parintii lor sunt ok.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, sanatate nepotelelor! E vorba de cea de clasa a 5-a si cea mica, de 2-3 ani? (nu stiu daca mai ai alte nepoate). Au luat ele de la scoala/gradi? De fapt, cei de clasa a 5-a nu merg la scoala, sunt online...

 

Laura multa sanatate mamei tale!

 

Silvi, eu te intrebasem de dna T, aveam impresia ca s-a vaccinat mai demult, ca stiam ca ai scris, dar probabil zisesei de programare. 

 

Ella, la multi ani Marciei! Ma bucur ca s-a simtit bine de ziua ei. Ea cati ani de scoala mai are? Nu am retinut exact cum e sistemul? Cu jobul, cei la care lucreaza acum ii ofera continuitate, adica o mai pot tine si dupa terminarea scolii? Banuiesc ca da, daca sunt de acord ambele parti, si ei si Marcia... [:D]

Da, de ele e vorba.

Cea mare face online, dar a mers la cursuri de informatica.

Cea mica la gradi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, nu stiu familia de atleti pusa de tine...dar e tare ca ii poti urmari de la fereastra! [:)]  acum ne-am tot uitat la europeanul in sala, din polonia.

 

eu astazi de 8 martie am primit un cadou, mega cadou, am dat avansul pentru un apartament. deocamdata se sapa o groapa ...nici fundatia nu exista  [batcap] dar la final o sa arate super! asa sper. [:)]

 

 

Felicitari! Sa va bucurati de el cat de curand.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place mult scoala care se face in Elvetia. Posibilitatea ca la 18 ani, cand iesi din ea chiar sa ai o meserie pe care stii sa o faci, sa ai practica mi se pare fantastic.

Putine tari se pot lauda cu asa ceva.

Iar, copiii au timp destul sa se gandeasca cum vor combina ceea ce stiu in viitor sau cu ce vor combina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, inteleg ideea in sine si o aprob, dar la bloc e tare greu de aplicat. Este inuman si complet nesanatos sa fii obligat sa stai in casa cu cca 8-10 saci cu gunoi menajer in casa (ma refer la saci de gunoi mici, cum avem fiecare la galeata din bucatarie, nu saci mari de tomberon, ca la casa), cu resturi care incep sa se descomuna si sa creeze un miros oribil si nesanatos de respirat. 

Respect regulile covid, dar cu asta nu-s de acord, mi se pare nefezabila si periculoasa pt sanatate (la bloc). 

 

si ca cei care aduna gunoiul sa manevreze obiecte (ca si sacul de gunoi e un obiect, nu mai vorbim daca nu e marcat corespunzator) atinse de un bolnav ti se pare ok?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, prietenii mei care au facut covid, au avut ghena pe palier si ieseau noaptea. Nu des. In 14 zile au dus gunoiul de 2 ori. Ies cu dezinfectatnt dupa ei. Unele clante de ghena sunt infasurate in fese imbibate in clor/dezinfectant.

Solutii se gasesc pentru toate gusturile.

 

Aici la curte am 2 pubele. Gunoiul din casa e strans in pungi care se leaga. Apoi pungile le pun in punga mare din pubela.

Am strans numai intr-o pubela in perioada carantinei. Pubelele se scot in fata portii, in perioada aia nu le-am scos.

Gunoierii au masti si manusi speciale. Eu i-am considerat mereu eroi de linia intai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...