Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

 

LauraNico, recuperare usoara mamei si tie rabdare si putere sa te descurci cu amandoua! [flo2]

 

Viviana, sanatate familionului.  [flo2] si colega mea care are covid a dat si uneia dintre fetite, sau cel putin una a avut simptomne. 

 

legat de gunoi...nu stiu cum as proceda. la noi gunoiul e departe. ies din bloc, trec printr-o parcare, apoi merg pe o alee si pe langa o alta parcare de la penny, foarte circulata ca sa ajung sa arunc gunoiul. mai am o alta varianta, mai aproape dar trebuie sa merg pe o strada mare cu magazine, statie de autobuz, spital...si nu ma duc cu goiul asa prin centru [:-)))]

sa las gunoiul la usa sa il ia altcineva ar fi o solutie, cineva cu manusi ...daca s-ar oferi cineva.

 

Roli, am visat eu sau unul din baietii tai avea niste dureri de crestere, poate la picior, glezna/calcai? daca da, cum mai e? daca am incurcat, scuze [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama, dar ce ritm galopant! Offf

Te cred si te intelg f bine. Avem copii cam de aceeasi varsta si starile pe care le traiesti tu le traiesc si eu.

Nici eu personal nu-s prea bine cu valul asta virulent, la care sincer, nu ma asteptam. Am o stare de frica continua, de genul nod in gat, mi s-a acrit si mie de online (si la mine si la copii) iar perspectiva de carantinare ma panicheaza de-a dreptul. Totul scade f greu si o data carantinata o localiatate, greu iese. De ex. in toamna, localitatile din jurul Buc, din Ilfov care au intrat, au iesit greu, dupa 1 luna jumatate-doua... din 2 in 2 saptamani tot le prelungeau carantina. Groaznic, oribil, sa stai oficial inchis in casa, sa nu poti iesi. Stiu din alea 2 luni de anul trecut. Speram ca vaccinarea sa mentina starea de "platou" pana la scadere. Nici nu stiu de unde drq a vanit valul asta, parca din nimic. Ca in ianuarie-fabruarie nu era nimic, perspectivele erau bunicele, incepuse si vaccinarea, care am crezut ca va mai intrerupe niste lanturi de transmitere.... nu a fost suficient [:(] Nu ma asteptam la minuni, sa se termine brusc, dar nici asa, cu virulenta sporita, mutatii brinanice, aficane, braziliene, martiene si care naiba or mai fi si o mai aparea.

Am senzatia stranie de deja-vu, ca anul trecut pe vreme asta eram tot pe acolo, doar ca cu putin alte date. Dar tot in situatia asta... cu stare de urgenta, frica, panica.... Parca jucam intr-un film prost, care ruleaza la infinit si nu se mai termina, nu-i poti pune stop.

 

In alta ordine de idei, situatia nu e doar alba, ci si albastra. Azi sau maine ne baga in carantina ca cica s-a ajuns la 6/1000.  Copilul din an terminal a reusit performanta de a merge la scoala 2 zile! Suficient, ca ce-i prea mult strica.

Copilul mic mi-a plans pe bune, ca s-a saturat de online si ca ii e dor sa mearga la scoala, ca nu a crezut vreodata sa-si doreasca atat sa mearga la scoala.

Mi-e asa o mila de copiii astia, care sunt adevaratii sacrificati ai anilor astia. Adultii depresati de pandemie nu ma impresioneaza, prin comparatie cu astia mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar citind despre statul cu gunoiul in casa mi s-a intors stomacul pe dos! Ma gandesc totusi ca nici un om normal nu sta cu gunoiul la nas, il scoate macar pe balcon. Iar daca n-are balcon, firesc ar fi sa-l duca la ghena, echipat cu masca, manusi si ce mai considera el.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ca cei care aduna gunoiul sa manevreze obiecte (ca si sacul de gunoi e un obiect, nu mai vorbim daca nu e marcat corespunzator) atinse de un bolnav ti se pare ok?

 

Dar mai este și situația în care gunoiul este al unei persoane bolnave și asimptomatice, care habar nu are că e bolnavă și care își duce liniștită gunoiul la ghenă. Deci gunoierii nu-s protejați dacă pun mâna pe saci (dar ei nu manevrează sacii, cel puțin în teorie, doar containerele mari). 

 

Și da, și eu îi consider în linia zero, nu unu (că dacă n-am avea persoane care să facă jobul ăsta ar fi vai și amar de orașele în care locuim).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama, dar ce ritm galopant! Offf

Te cred si te intelg f bine. Avem copii cam de aceeasi varsta si starile pe care le traiesti tu le traiesc si eu.

Nici eu personal nu-s prea bine cu valul asta virulent, la care sincer, nu ma asteptam. Am o stare de frica continua, de genul nod in gat, mi s-a acrit si mie de online (si la mine si la copii) iar perspectiva de carantinare ma panicheaza de-a dreptul. Totul scade f greu si o data carantinata o localiatate, greu iese. De ex. in toamna, localitatile din jurul Buc, din Ilfov care au intrat, au iesit greu, dupa 1 luna jumatate-doua... din 2 in 2 saptamani tot le prelungeau carantina. Groaznic, oribil, sa stai oficial inchis in casa, sa nu poti iesi. Stiu din alea 2 luni de anul trecut. Speram ca vaccinarea sa mentina starea de "platou" pana la scadere. Nici nu stiu de unde drq a vanit valul asta, parca din nimic. Ca in ianuarie-fabruarie nu era nimic, perspectivele erau bunicele, incepuse si vaccinarea, care am crezut ca va mai intrerupe niste lanturi de transmitere.... nu a fost suficient [:(] Nu ma asteptam la minuni, sa se termine brusc, dar nici asa, cu virulenta sporita, mutatii brinanice, aficane, braziliene, martiene si care naiba or mai fi si o mai aparea.

Am senzatia stranie de deja-vu, ca anul trecut pe vreme asta eram tot pe acolo, doar ca cu putin alte date. Dar tot in situatia asta... cu stare de urgenta, frica, panica.... Parca jucam intr-un film prost, care ruleaza la infinit si nu se mai termina, nu-i poti pune stop.

 

Eu ma asteptam, pt ca statiunile de sky au fost pline cu om langa om, in localitatile unde au scazut numarul de cazuri s-au umplut crasmele si s-au inmultit petrecerile, deschiderea scolilor (cu care sunt perfect de acord si mi-as dori ca vaccinarea si testarea saptamanala sa dea posibilitatea tuturor copiilor sa mearga la scoala)  a facut ca oamenii sa cricule mai mult. Peste toate astea s-a suprapus tulpina noua mai transmisibila si .. aici suntem!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Sunteti in asteptarea primaverii? Si eu!!!  

 

Oh da, si eu astept. Am cumparat un ghiveci cu chiocei si l-am pus in casa. Ca afara...

De dimineata iar era masina cu zapada. Norocul meu ca doar cativa centimetri si n-a durat prea mult sa plec spre serviciu. Altfel iar regretam ca nu am bagat-o in garaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...