Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Gata! M-am înscris la 4 cursuri de statistica, cumva diferite dar totuși au multe in comun. Sunt toate la distanta, cu tact de 40% și 50%, o sa văd la câte ma accepta și câte voi putea face. Doua sunt in perioade diferite, trei se suprapun. Am ascultat un curs de 25 de min pe care una din facultăți le-a pus pe site-ul lor și m-am îndrăgostit! De statistica :). 
 

Duminica frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua și de la mine!

 

Marion, m-am uitat pe exerciții dar nu am văzut o rezolvare, pare să fie doar o înlocuire :(. Adică nici eu n-aș fi nimerit-o din prima și presupun că sunt ceva mai versată în fracții decât fata ta.

 

În altă ordine de idei am programat ieri pe cineva la vaccin, etapa a doua (persoană peste 65 de ani), am primit mesaj că sunt locuri libere (mă rog, nu eu, persoana în cauză a primit mesajul, eu doar am programat). Persoana în cauză era în coada de așteptare. A nimerit Pfizer, așa cum dorea. Mai am patru persoane :).

 

Mihaela, felicitări pentru cursuri. Statistica e frumoasă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, eu am rezolvat exercitiul ca pe o ecuatie ( gasirea termenului care lipsește). Soluția publicată de tine nu e o rezolvare propriu zisă ci o justificare a rezultatului obținut.

Nu are nevoie de împărțire de fracții decât la ultima etapă când penultima fracție trebuie împărțită la 3.

 

Mihaela, baftă la cursuri! E important să te pasioneze ce studiezi, mai ales că e legat de ce faci la job.

 

La noi e o duminică foarte însorită. De-abia ne-am început ziua, trebuie să fac de mâncare pentru două zile măcar. Apoi ceva cumpărături, patinaj și poate o plimbare prin parc. Problema e că parcurile sunt încă pline de zăpadă și noroi de la ce se topește. Poate reușește băiatul să scoată bicicleta prima oară în sezon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și la noi e soare dar e vânt. Am ieșit totuși și azi si ieri la plimbare, e un lucru care ma deconectează și relaxează. Îmi pun in ordine și curăț mintea de gânduri, simt mereu cum după jumătatea traseului (de obicei fac același traseu) mintea e mai clară și gândurile concise :). Nu îmi place sa ascult nimic in timp ce ma plimb, am nevoie de timpul acela sa fiu eu cu mine. 

 

Da, o sa văd câta pasiune va fi pana la final cu statistica :). Am ales sa fac un curs Pt ca am nevoie sa înțeleg cum funcționează toate calculele n laborator, la introducerea unei noi metode, a unui nou instrument, cum se validează acestea. Face parte din noul meu job.

Sunt calcule statistice gata puse in Excel și teoretic nu ar fi nevoie sa îmi bat capul cu nimic. Dar eu am nevoie sa înțeleg ce și cum, de ce fac calculele pe care le fac. Și ce semnificație au: Coeficient de variabilitate, deviație standard, regresie, etc.
Cursurile ce le-am ales sunt specifice Pt cei care lucrează in sănătate sau Pt chimiști. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

În altă ordine de idei am programat ieri pe cineva la vaccin, etapa a doua (persoană peste 65 de ani), am primit mesaj că sunt locuri libere (mă rog, nu eu, persoana în cauză a primit mesajul, eu doar am programat). Persoana în cauză era în coada de așteptare. A nimerit Pfizer, așa cum dorea. Mai am patru persoane :).

 

la fel si eu, azi dimineata, doua programari de pe lista de asteptare [:)] m-am bucurat sa vad ca intr-adevar functioneaza, si ca le-a venit randul asa de repede (ii mai si mutasem de pe o lista pe alta, cand au aparut centre noi cu mai putini inscrisi pe lista de asteptare)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, teoretic cei din etapele 1 și 2 care nu sunt vaccinați și sunt pe listele de așteptare au prioritate. Așa am înțeles eu. Adică de exemplu eu, care sunt vaccinabilă în etapa treia, dacă m-am înscris pe listă pe poziția 50 (să zicem) și după mine s-au înscris încă 20 de persoane de etapa a doua, acestea din urmă au prioritate în fața mea și eu ajung pe poziția 70. Mi se pare corect dar prea puțin transparent pentru cei din etapa a treia, că nu pot să vadă la ce loc pe listă au ajuns.

 

Zicea col. Gheorghiță că se va actualiza platforma și că ”în câteva săptămâni” vom putea afla ce fel de vaccin se va administra pentru fiecare centru și vom putea avea o estimare în număr de zile până la programare. Ca dezvoltator de soft zău că nu înțeleg de nu reușesc să afișeze numărul pe listă pe care îl ai în momentul în care verifici în platformă (cu explicația că numărul poate varia în funcție de câți prioritari se mai înscriu și câți sunt vaccinați deja sau aleg altă listă). Ar fi un efort de programare de câteva ore să afișezi și chestia asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, copiii mei merg la liceu bilingv, 3 ani au 80% din materie in engleza, 3 ani in olandeza.La sfarsitul anului 3 au test la engleza  la care trebuie sa ia minim C1.La sfarsitul celor 6 ani  vor da doua examene de bacalaureat, IB si bacalaureatul obisnuit olandez.

 

Daniela, da, nu e o rezolvare, practic trebuie sa ghiceasca rezultatul.

 

Fleur, manualul vine cu o carte de solutii, din punctul lor de vedere asa se rezolva exercitiul.Temele pe care le primesc le verifica singuri, daca au nelamuriri intreaba profesoara. Manualul are si o sectiune in care au exercitii pe care le fac inaintea testelor, unele recapitulative dar altele mai grele diferite de ce fac in clasa uneori din materia care va fi predata.

Si eu i l-am explicat ca pe o ecuatie si a inteles si impartirea dar i-am zis sa vorbeasca si cu profesoara sa vedem care e opinia ei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, teoretic cei din etapele 1 și 2 care nu sunt vaccinați și sunt pe listele de așteptare au prioritate. Așa am înțeles eu. Adică de exemplu eu, care sunt vaccinabilă în etapa treia, dacă m-am înscris pe listă pe poziția 50 (să zicem) și după mine s-au înscris încă 20 de persoane de etapa a doua, acestea din urmă au prioritate în fața mea și eu ajung pe poziția 70. Mi se pare corect dar prea puțin transparent pentru cei din etapa a treia, că nu pot să vadă la ce loc pe listă au ajuns.

 

Zicea col. Gheorghiță că se va actualiza platforma și că ”în câteva săptămâni” vom putea afla ce fel de vaccin se va administra pentru fiecare centru și vom putea avea o estimare în număr de zile până la programare. Ca dezvoltator de soft zău că nu înțeleg de nu reușesc să afișeze numărul pe listă pe care îl ai în momentul în care verifici în platformă (cu explicația că numărul poate varia în funcție de câți prioritari se mai înscriu și câți sunt vaccinați deja sau aleg altă listă). Ar fi un efort de programare de câteva ore să afișezi și chestia asta. 

da, asa stiu si eu, insa nu speram sa fie in prima tura anuntata (sau a doua? ca n-am idee daca au anuntat si ieri cateva persoane)

 

intr-adevar, pentru etapa a 3-a lucrurile-s in ceata. cica centrele MApN zic ca ei vor vaccina in fiecare zi 15 persoane din etapa a 3-a. n-am inteles cum - sau si asta cu prioritatea celor din etapa a 2-a e optionala, ca multe altele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...